Olen tässä jonkin aikaa odotellut myöhässä olevaa lehtokonetta ja lueskellut tämän Suomi 24 -palstan antia. Selvästikin ovat paljastuneet vanhoillislestadiolaisen uskon keskeisimmät suuntautumiset. Yksi näistä on tulimeri. Mutta, mutta! Onko se todella meri vai onko kyse järvestä? Molemmat tuntuvat olevan vanhoillislestadiolaisen uskon faktaa. Onko siis olemassa (edes kuvitelmissa) molempia. Jos on, niin montako?
Voisiko joku enemmän lukenut ja riittävästi uskova kirjoittaa tänne kyseisen paikan / kyseisten paikkojen termisen yhtälön?
Voisiko joku enemmän lukenut ja riittävästi uskova kirjoittaa tänne kyseisen paikan / kyseisten paikkojen termisen yhtälön?
Vastaukset 8
Vanhimmat
Pienen toosan pienet näppäimet ja ison miehen isot sormet on huono yhdistelmä kirjoittamiseen. Nytkin tuli 'jävi' järven tilalle ja 'lehtokone'(!) lentokoneen sijaan. Ja oli vielä lähteä 'sikaan' tuohon ed. lauseen loppuun!
Tämä kaikki vain helpottamaan niiden kuormaa, jotka haluavat typoja oikoa.
Löytyy
http://fi.wikipedia.org:80/wiki/Tsar-Bomba
Tulimeri on lestadiolaiselle järjestölle kiltteyden ja nöyryyden vitsan, kuten lapselle, ole kiltti, tai tulee joulupukki, ja tuo vitsan. Molemmat ovat satuja, ja toisaalta myös tabuja.
Mutta tulimeri on kristillisessä elämässä tosi. Tulimeri on se, mihin kaikki paha sitten heitetään, kun Jeesus Kristus tulee hakemaan omansa pois, eli tämä aikakusi, järjestelmä tulee aikansa päähän.
Sinulle on varmasti selvä se, että he kaikki, jotka uskovat Jeesuksen Herraksi, Jumalalan Pojaksi, ja ovat uudestisyntyneitä yöhäältä perivät taivasten valavakunnan. Ja kaikki kuitenkin kuolevat, tämän ensimmäisen kuoleman täällä maan päällä, josta Jeesus sanoi sen olevan vain uni, josta Hän juuri tulee herättämään, kuten Isänsä Hänet herätti kolmantena päivänä.
Kun tämä Jeesuksen seuraava tuleminen tapahtuu, silloin jaetaan ihmiset, kuten rikas mies ja Lasarus, toinen jää paratiisiin, ja Hänelle, joka ei ottanut Jeesusta vastaan ( uskoi johonkin muuhun pelastavaan, kuten vain yksin Jumalaan, rahaan, lakiin ( oikein elämiseen ulospäin) tai sitten seurakuntaan??? ) he jäävät toisaalle, mutta niin, että näkevät Paratiisin kauniit kasvot ja iloitsevat ihmiset. Kuten Luukas sen kertoo>> Kun hän tuonelan tuskissa kohotti katseensa, hän näki kaukana Abrahamin ja Lasaruksen hänen rintaansa vasten. Silloin hän huusi: 'Isä Abraham, armahda minua! Lähetä Lasarus tänne, että hän kastaisi sormenpäänsä veteen ja vilvoittaisi kieltäni. Näissä liekeissä on kauhea olla. Mutta Abraham sanoi: 'Muista, poikani, että sinä sait eläessäsi hyvän osan, Lasarus huonon. Nyt hän saa täällä vaivoihinsa lohdun, mutta sinä saat kärsiä tuskaa. Sitä paitsi meidän välillämme on syvä, ylipääsemätön kuilu, niin ettei täältä kukaan voi tulla teidän luoksenne, vaikka tahtoisikin, eikä sieltä pääse kukaan kuilun yli meidän puolellemme.'> Otsa hiessä sinun on hankittava leipäsi, kunnes tulet maaksi jälleen, sillä siitä sinut on otettu. Maan tomua sinä olet, maan tomuun sinä palaat.
Katsokaamme Ilmestyskirjan 20:14 "Kuolema ja Tuonela heitettiin tuliseen järveen. Tämä on toinen kuolema: tulinen järvi."
Minkänumeroisia kuolemia on?
Tämä on vakavasti esitetty?
Ketä haluat hujata itseäsi vai muita?
OLen seurannut tätä palstaa monta kuukautta kommenmoitamatta kuin muutaman kerran.
Hitto nousee esiin kysymys, joTA EN HALUASI ESITTÄÄ.
Oletteko ajattelevia ihmisiä vai pelkkää muovailuvahaa?
Se mitä täältä olen lukenut kertoo minulle, että olettte tahdottomia olioita, joille joku SRK voi tehdä mitä tahansa. Sitten tulette tälle palstalle kertomaan mitä teille on tehty.
Kysymyys teille
Kuka on saanut teidät uskomaan, että olette vain pelkkää massaa, jota voi muovailla kuinka tahansa.
Olkaa hyvä ja vastatkaa. Kiitos
> Tämä on vakavasti esitetty?
Tuohon ei oikein voi suhtautua vakavasti.
Ensinnäkin, miten tämä kysymys liittyy kuolemaan, saatanaan ja tuuliseen järveen?
Mutta tappoihini kuuluu vastata, joten vastaan.
””Ketä haluat hujata itseäsi vai muita? ”” En todella ketään ja jos joskin huijauksen tunne tulee sinulle esille, kerro se välttävästi, sekä myös yksilöi.
””OLen seurannut tätä palstaa monta kuukautta kommenmoitamatta kuin muutaman kerran.”” Vaikuttaa hyvältä kommentointi. Palsta nimenomaan on sitä varten.
””Oletteko ajattelevia ihmisiä vai pelkkää muovailuvahaa? ”” En ole vahaa, joten jäljelle jää to toinen vaihtoehto, eli ajatteleva, olen myös uskossa ja uudesti ylhäältä syntynyt Kristuksen vanki.
”””Se mitä täältä olen lukenut kertoo minulle, että olettte tahdottomia olioita, joille joku SRK voi tehdä mitä tahansa. Sitten tulette tälle palstalle kertomaan mitä teille on tehty.””” Minulle SRK ei enää tee yhtään mitään, minä viet itse heille evankeliumia, joten olet aavistuksissasi aivan väärässä.
””””Kuka on saanut teidät uskomaan, että olette vain pelkkää massaa, jota voi muovailla kuinka tahansa. ””” Minä olen aika vaikea muovata, sen voi todistaa ne jotka minut tuntee niin palstalla, kun siviilissäkin ja en todella ole VL. Olen uskossa.
Olen puhunut.
Rauhaa.
toinen, kuten kerroin."Autuas ja pyhä on se, jolla on osa ensimmäisessä ylösnousemuksessa; heihin ei toisella kuolemalla ole valtaa, vaan he tulevat olemaan Jumalan ja Kristuksen pappeja ja hallitsevat hänen kanssaan ne tuhannen vuotta." (Ilm.20:6)
Ja Kuolema ja Tuonela heitettiin tuliseen järveen. Tämä on toinen kuolema, tulinen järvi." (Ilm.20:14)
Siinä niitä kuolemia.