(HS 30.12)
IloveYou joosef suorastaan sanelee meille SUOMALAISILLE,kuinka kouluissa tulee puhua omaa
äidinkieltään."Miksi suomalaiset saisivat puhua
omaa kieltään,mutta muilta oma kieli kielletään?"
Vastaus= MAASSA MAAN TAVALLA>MAASTA ULOS!
Entäpä tämä ontuva lause:"Maahanmuuttajaoppilas haluaa sopeutua suomalaiseen kulttuuriin ENEMMÄN (ei siis kokonaan!!!),jos hän tuntee itsensä hyvksytyksi.Kielitaito (miksei siis SUOMESSA suomenkieli?)on tärkeä uuteen kulttuuriin sopeutumisessa."
Vastaus= MAASSA MAAN TAVALLA>MAASTA ULOS!
Näin meille suomalaisille somalipahaset sanelee ehtojaan! Hyväksymmekö ne? Kouluja käyneinä ja sivistyneinä suomalaisina emme.Joko tänne sopeudutaan täysin tai täältä valutaan ulos samalla menetelmällä kun tänne ujuttauduttiinkin.
Yousri Youssef sanelee
6
715
Vastaukset
Miksi pitää samanaikaisesti melua siitä, että somalit haluavat puhua omaa kieltään, ja siitä, että ruotsalaiset kieltävät suomalaisilta suomen kielen puhumisen? Onko tämä jotenkin loogista?
- ratkaisevasti
Mutta tokihan tiedämme,ettette te somalit tahdo sopeutua länsimaisille tavoille vaan jatkaa omia
alkeellisia brutaalitapojanne kantaväestön,eli alkuperäisväestön,vastustuksesta huolimatta.
No,sittenhän näette taas,minkä aggressiivireaktion aiheutatte sivistyneissä
länsimaalaisissa.Tehän ihan kerjäätte turpaan! - Luu-5
Tuollainen rinnastus on liian vaikea skineille. Jotta skinin saa kuuntelemaan, sitä pitää lyödä luu-5:lla ohtaan sen verran kovaa että putoo perseelleen. Sitten se kuuntelee melko kiltisti. Jos näyttää kesken opetuksen nyrpeetä naamaa ja katse harhailee, nasakka potku kylkiluihin auttaa skiniä taas keskittymään.
- nolla points
Luu-5 kirjoitti:
Tuollainen rinnastus on liian vaikea skineille. Jotta skinin saa kuuntelemaan, sitä pitää lyödä luu-5:lla ohtaan sen verran kovaa että putoo perseelleen. Sitten se kuuntelee melko kiltisti. Jos näyttää kesken opetuksen nyrpeetä naamaa ja katse harhailee, nasakka potku kylkiluihin auttaa skiniä taas keskittymään.
Voiko kukaan olla niin rasistinen kuin mamu on?
- aivan ilmeinen.
Ensiksi Suomi on ollut osa Ruotsia ja Ruotsissa on ollut yli tuhannen vuoden ajan suomenkielinen kansanosa, joskus jopa hyvinkin suuri, samoin kuin Suomessa on ollut ruotsikielinen kansanosa, nyt vajaa 6 %. Ruotsinkielinen kansanosa saa Suomessa palvelunsa äidinkielellään ja sitä ylläpidetään valtion varoin. Samoin tulisi olla myös Ruotsissa suomenkielisten suhteen.
Somalit taas eivät kuulu pohjoismaihin, eikä Eurooppaankaan. Heillä ei ole historiallista osuutta Suomessa kuin kaksikymmenvuotinen rikoshistoria, joka on silmiinpistävän hirveä. Jumala varjelkoon, että heillä ei tulekaan olemaan historiallista asemaa Suomessa. Siksi toiseksi hehän ovat vaan vähän aikaa Suomessa ja palaavat tuotapikkaa kotiinsa, näin meille valehdeltiin.
Edellämainitun perusteella somaleilla ei ole oikeutta oman kielen erityisasemaan Suomessa ja tulkitkin heidän pitäisi maksaa itse - minä en halua maksaa.
älä piilota kynttilääsi vakan alle.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät
Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain2589366Kunnissa - siis myös kaupungeissa - viihtyvät ovat kommunisteja
Nehän ovat osa yhteiskunnan tuottamia instansseja, joista on vain haittaa veronmaksajille ja yrittäjlle, kuten ollaan ve52801Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi
Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim2121964Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous
saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha1051930- 1451439
SDP todellisuudessa pahin pettäjä koskaan - se syyllistyi valtiopetokseen 1918
kun aloittivat kapinan maan laillista valtiojärjestystä vastaan. Punaiset saivat tukea Neuvosto-Venäjän bolsevikeilta,641418Iski taas katumus kun en jutellut sun kanssa
Silloin kun halusit. Mutta en enää voi sille mitään, en saa muutettua sitä hetkeä..1281339Kyriake=Kirkko
Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko931016- 71921
- 40838