Proof-laatuiset

irtokolikot

Olisi muutamia suomalaisia proof-laatuisia käyttöeurokolikoita eri vuosilta. Millaisissa hinnoissa lienevät kappalekaupalla myytynä?Huuto.net:istäkään ei apua löytynyt.

3

687

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lyöty ainoatakaan euromääräistä käyttökolikkoa, vaan kaikki ovat tavallista (huonompaa) BU-laatua. Kiiltolyöntinä on lyöty ainoastaan joitain euromääräisiä "juhla" rahakkeita.

      • irtokolikot

        Joka vuodelta löytyy käyttöeurosarjat myös proof-laatuisena, lyöntimäärät muutamia tuhansia, myydään numeroituina sarjoina.

        Mutta en ole nähnyt proof-laatuisia "käyttökolikoita" yksitellen myynnissä. Mitä esim. maksaisi 2005 vuoden 2 euronen proofina?

        Lyöntimäärät:
        http://www.coin.fi/images/year_eur_fin.pdf


      • irtokolikot kirjoitti:

        Joka vuodelta löytyy käyttöeurosarjat myös proof-laatuisena, lyöntimäärät muutamia tuhansia, myydään numeroituina sarjoina.

        Mutta en ole nähnyt proof-laatuisia "käyttökolikoita" yksitellen myynnissä. Mitä esim. maksaisi 2005 vuoden 2 euronen proofina?

        Lyöntimäärät:
        http://www.coin.fi/images/year_eur_fin.pdf

        viestistäni mainitsematta, niitä kun ei ole tarkoitettukaan normaaliin käyttöön vaan ainoastaan keräilytarkoitukseen. Tuskin löytyy niin hölmöä joka purkaisi pitkälle toistasataa euroa maksavan kiiltolyöntisarjan ja koittaisi kaupitella kolikoita erikseen.
        Saattaisi olla hieman vaikeaa todistaa ostajille että kyseessä on todellakin proof-lyönti eikä ainoastaan nimellisarvoinen hyvälaatuinen bu-lantti.
        Eli tuohon 2:n euron prooffin hintaan tuskin löytyy vastausta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      65
      8873
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      154
      5554
    3. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      127
      5006
    4. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      13
      3864
    5. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      85
      3470
    6. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      53
      3369
    7. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      38
      2719
    8. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      10
      2671
    9. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      39
      2613
    10. Kenenkä halli se on tulessa nelostiellä

      11 yksikköä paikalla
      Pyhäjärvi
      24
      1737
    Aihe