Lainaa työttömälle

Onko tosiaan niin, ettei työtön saa lainaa mistään? En nyt tarkoita mitään pikavippejä, niitähän kyllä saisi aika isojakin summia, korot vaan ovat päätähuimaavia...
Pankista ei saa ilman takaajaa ja kaikki netissä palvelujaan mainostavat "lainafirmat" vaativat vakituisen työsuhteen.
Luottotietoni ovat kunnossa ja ansiosidonnainen päivärahanikin suht´suuri, nyt kuitenkin tarvitsisin 2000-3000 €, jonka pystyisin aika nopeasti poiskin maksamaan.
Haluaisin ihan asiallisia vastauksia ja tietoa, jos jollakulla sellaista asiasta on, kiitos!
51403
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

että pankki valitsee antaako lainaa ilman takaajaa (takaajia) ja vaikka oletkin suht hyvällä ansiosidonnaisella pankki olettaa Sinun olevan jotenkin "outo" pinnari tms. eikä anna ilmaa takuita luottoa.
Voisit tietenkin kysyä jostain toisestakin pankista kuin omasta nykyisestäsi mutta mutta...en itse usko minkään pankin antavan ehdoillasi luottoa,sillä omassa perheessäni oli haettava takaaja vastaavan summan saamiseksi vaikka tulot olivat vakaat. (=eläke)Tai vakuudeksi kelpaavaa omaisuutta olisi pitänyt olla esim. asunto-osake tms.
Tseppiä silti elämääsi!

Äänestä

Ostin oman asuntoni ollessani työttömänä. Lainan saannissa ei ollut mitään ongelmia. Omarahoitus yli 50 %, asunto vakuudeksi, pitkä hyvin hoidettu pankkisuhde ja opintolaina. Ja laina mitoitettu niin, että sitä voi hätätilassa maksaa pitempäänkin työttömyyskorvauksilla.

Ei työttömyys ole este, mutta vakava haittahan se on ja silloin muiden asioiden on oltava kunnossa. Sinulta ilmeisesti puuttuvat vakuudet.

Äänestä
  • hetilainaa.fi
    Jos luottos ovat kunnossa niin mainos lupaa et vois lohjeta lainaa ilman duuniakin? Tiedä sitten-

    Äänestä

ei se työttömyys yksistään ole mikään este lainansaannille vaan se, että jos olet työtön, niin sinulla ei ole lainan TAKAISINMAKSUKYKYÄ ! ja kukapa silloin sinulle lainaa myöntäisi ? - en minä ainakaan.

Äänestä

vastaajille, vaihdoin pankkia yli 40-vuotisen asiakkuuden jälkeen (olen ollut kyseisen pankin asiakas aivan lapsesta asti!!!!!)ja uudesta pankista sain lainaa ilman mitään vakuuksien tms.kyselyjä, enemmänkin olisin saanut, enpä kuitenkaan ottanut, koskapa en tarvitse!
Näemmä eri pankit kohtelevat asiakkaitaan aivan erilailla ja eri sääntöjen mukaan, eikä pitkä & hyvinhoidettu asiakassuhde tunnu paljoa painavan!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Maija-Liisa kirjoitti:

Onko tosiaan niin, ettei työtön saa lainaa mistään? En nyt tarkoita mitään pikavippejä, niitähän kyllä saisi aika isojakin summia, korot vaan ovat päätähuimaavia...
Pankista ei saa ilman takaajaa ja kaikki netissä palvelujaan mainostavat "lainafirmat" vaativat vakituisen työsuhteen.
Luottotietoni ovat kunnossa ja ansiosidonnainen päivärahanikin suht´suuri, nyt kuitenkin tarvitsisin 2000-3000 €, jonka pystyisin aika nopeasti poiskin maksamaan.
Haluaisin ihan asiallisia vastauksia ja tietoa, jos jollakulla sellaista asiasta on, kiitos!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu