Teinit ne niistä raketeista tykkää

raketeille EI

Kyllä se nyt on tästäkin keskustelu palstalta huomannu et teineille ne raketit ja pommit on tärkee juttu.Muille ei niinkään.Se johtuu siitä et muilla on muutakin elämää.Esim. lemmikit,pienet lapset ym..Eli mun puolesta ne raketit sais lailla kieltää. Taikka sitten niin et kunnat ja kaupungit vastais siitä klo.0.00! Niin se olis parempi.Varsinkin nyt taas näiden kolmen päivän jälkeen kun niitä raketteja on taas paukkunut vaikka ei saisi!Ja ketä niitä ampuu??Oliskohan nuoriso kaupungilla ja kylillä??Niin tai sitten 40-50 kymppiset keski-ikäiset?Kumpakohan ryhmä niit tual kylil ammuskelee?itellä on vahva epäilys...Raketit pois kaupoista kun niitä ei kert osata ampua siihen aikaan kun pitäisi!!!!!!

5

517

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Usko-Uuno

      Kuten tuolla alempana joku jo kirjoitti, ennen niitä ammuttiin vuoden vaihtumisen aikaan. Ilotulitus kesti ehkä kymmenen minuuttia. Nykyään ryskätään monta vuorokautta ja sen roiskimisen tarkoitus on ihan joku muu kuin vuodenvaihteen juhlistaminen.

    • 351531354

      muistakaa että osa tuotteista on k-12 ja niitä saa räjäytellä ympäri vuoden paitsi ei joulurauhan aikaan

      • hiru.

        itse olen sitä mieltä, että nuorten pitää vähän saada irrotella uutenvuotena se on heidän vikansa jos jotain vahinkoa sattuu itselleen.
        Ja kyllä vois rajoittaa tätä että vain uutnvuoten klo. 18-6 asti mutta nehän on vain nuoria! Ei niistä saa ottaa noin isoa numeroa.
        Oon kyllä itse nähny ihan kotikylill täällä että aika moni aikuinenkin lähettelee niitä raketteja eikä niillä ole mukanaan 3-6v lapsia mukana vaan ihan heidän kaveri piirissä.


    • jotkut sairaat päästään

      Kyllä raketit on ok osaavissa käsissä mutta...Kävi tänään tosi ikävä tapaus itä helsingin alueella Siilitiellä.
      Bussi numero 79:ään tuli Pihlajamäestä nuoria tyttöjä, (noin alle 16 v),jotka takapenkillä istuessaan päätti räjäyttää ilotulitusraketin bussin sisällä! Siilitien kohdalla räjähti valtava pommi niin että korvat meni lukkoon! Matkustajat säikähtivät kovasti ja tuijottivat epäuskoisesti niitä tyttöjä. Onneksi oltiin pysäkin kohdalla eikä tullut vastaan autoja!
      Nämä itseään huvittavina pitäneet roistot tottakai livisti naureskellen paikalta...
      Pienen vauvan kanssa takaosassa matkustanut mies selvisi säikähdyksellä(tai mistä sen vauvan korvavaurioista vielä tietää?) ja muut valitteli vinkuvia korviaan.
      Sääliksi kävi sitä bussikuskia. Eikä ketään todellakaan naurattanut tämä idioottimainen teko.
      En tainnut olla ainut joka mietti mihin ne rotat voisi sen ilotulitusrakettinsa tunkea.

      Aika perverssiä ja sairasta touhua vahingoittaa tahallaan muita. Menee jo rikoslain puolelle?

      • morapuukko

        Jokainen on vastuussa aiheuttamastaan vahingosta. Muistaakseni 2 vuotias on tuomittu oikeudessa vahingonkorvausvelvolliseksi, kun vahingossa poltti talon. Eli aina on korvausvelvollisuus. Rikosoikeudellinen vastuu tulee taas iän mukana. Mutta vaikka olisi alaikäinen, niin sosiaaliviranomaisten juttusille saattaa päästää tekemällä rikoksen.

        Mutta kertomasi ikävä tapaus. Kertoo samaa korutonta kieltä, että mitätahansa voidaan käyttää väärin. Myös ilotulitteita, joissa on tarkat käyttöohjeet sekä ennakkotestit (TUKES).

        Mora-puukolla taitaa olla tapettu tässä maassa eniten ihmisiä. Se on työkalu, jota voidaan käyttää väärin. Samoin leipäveitsiä. Tulitikkuja. yms.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      61
      11635
    2. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      96
      8831
    3. Kovan viikon ilta pitäisi lakkauttaa

      Käytännössä pelkkää SDP:lle ilkkumista koko ohjelma veronmaksajien kustannuksella.
      Maailman menoa
      12
      4407
    4. Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon

      Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka
      Maailman menoa
      21
      3954
    5. Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen

      Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti
      Maailman menoa
      5
      3861
    6. Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta

      Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j
      Maailman menoa
      7
      3646
    7. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      90
      3616
    8. Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA

      , ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle
      Perussuomalaiset
      14
      3446
    9. Perussuomalaisiin minä luotan

      Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.
      Maailman menoa
      34
      3222
    10. Koulu-uhkaus.

      Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
      Hyrynsalmi
      45
      2425
    Aihe