Panda- vaiko Leopardimonnisia?

Melanie6

Niin. Itselläni on n. 40 litrainen akva kotona, ja siellä asustelee tällä hetkellä 5 miljoonakalaa. Aijomme hankkia sinne kaveriksi 4 platyä, ja sitten joko panda- tai leopardimonnisia. Kumpia suosittelisitte, ja kuinka monta? Entä muuta niiden hoidosta, jota pitäisi tietää?

2

358

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rihma

      Onko akvaario yli vai alle 40-litraa?
      Tiestithän että alle 40-litraisiin ei saisi asuttaa kalaa kuin VÄLIaikaisesti karanteeniin tai viljelyyn.

      En suosittele otettavaksi muita lajeja noin pieneen akvaarioon, platyt ja monniset vaativat isompaa tilaa. Pari miljoonakalaa sopii, kunhan suodatus on hyvä ja vedenvaihdot asialliset.

      • Toukkero

        Akvaario on aivan liian pieni suunnittelemillesi kaloille. Osta suosiolla isompi akvaario, vaikka 100 litraa. Hoito on huomattavasti helpompaa ja saat sinne uiskentelemaan jo tosi kivan kalaston :) Suurempi akvaario on aina kauniimpi! Et kai itsekään haluaisi asua yksiössä kymmenen muun ihmisen kansa?

        Käytettynä akvaarioita saa todella edullisesti, katso vaikka suomi24 torilta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      170
      3253
    2. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      154
      1859
    3. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      147
      1799
    4. Saran ökytyyli käänsi katseita.

      On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      159
      1684
    5. Nyt on aika laittaa parit selkoon.

      Onko pareja täällä. Laita kirjaimet kuka tykkää kenestäkin ?
      Ikävä
      77
      1584
    6. Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä

      Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall
      Maailman menoa
      341
      1510
    7. Tekisi niin mieli laittaa sulle viestiä

      En vaan ole varma ollaanko siihen vielä valmiita, vaikka halua löytyykin täältä suunnalta, ja ikävää, ja kaikkea muuta m
      Ikävä
      81
      1369
    8. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      20
      1268
    9. Ootko huomannut miten

      pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      158
      1132
    10. Miksi ihmeessä?

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
      Ateismi
      25
      1115
    Aihe