Kullan hinta hipoo uutta ennätystä. Helmikuun futuurihinnat lähentelevät 840 dollaria unssilta.
Samalla dollarin kurssi on voimakkaasti heikentynyt uudelleen euroa vastaan.
Amerikan taloustilastot, öljyn uudelleen kohonnut hinta,Pakistanin kriittinen tilanne lienevät syyt kaikkeen.
Samalla dollarin kurssi on voimakkaasti heikentynyt uudelleen euroa vastaan.
Amerikan taloustilastot, öljyn uudelleen kohonnut hinta,Pakistanin kriittinen tilanne lienevät syyt kaikkeen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Kulta on euron ohessa lähes ainoa nousija lähitulevaisuudessa.
Poikkeuksena tietysti Suomi, missä lähes kaikki nousee!
Epäuskosta talouteen, tuo kulta kipuaa jatkuvasti.
Tänä vuonna kullan arvo on noussut 31 %.
Itse iskin ison tukon rahaa tiskiin ja sijoitin kultarahastoon eli Mandatum Kulta-rahastoon. Tuo rahasto on noussut vuodessa 26,5 %. Sitä voidaan pitää hyvänä saavutuksena, sillä kultafutuureilla toiminta tuloksekkaasti ei ole kovin helppoa. Lisäksi rahaston hallinnointipalkkio syö tuotosta pari prosenttia.
Kiitos kuuluu Mandatumin salkunhoidolle!
Itsekin olen sijoittanut erittäin tuntuvia summia kultaan. Lokakuussa ostin ensimmäisen eräni 2,8 kg. Silloin kullan hinta oli 760 USD/oz Nyt tänään käväisi 840 USD:ssä. Lokakuun jälkeenkin on tullut osteltua, joskin aivan tuon kokoista erää en enää kerralla ole ostanut - lähelle kylläkin.
Itse en ole rahastosijoittajatyyppiä vaan olen vanhanaikainen ihminen ja ostan siis fyysistä kultaa - eri kokoisia harkkoja. Säilytys tietenkin pankin holvissa omassa tallelokerossa.
Kannattaa kuitenkin muistaa "Risti ja Linkkuveitsi" -kirjan kirjoittajan David Wilkersonin kirja "näky" vuodelta 1972 jossa hän näki mitä tulevaisuus pitää sisällään: Kullan hinta nousee pilviin, mutta tulee sieltä myös alas. Monet kullan keräilijät kokovat vakavia tappioita.
Itse uskon kullan hinnan nelinkertaistuvan vuonna 2008.
Hyvää uutta vuotta !
Itse uskon myös kullan hinnan rajuun nousuun tulevana vuonna 2008. On merkkejä siitä, että dollari menettää uskottavuutensa vaihtovälineenä lopullisesti ja silloin kullan hinta todella voi nelinkertaistua.
Hermostumisen merkkejä dollarin suhteen ei suinkaan ole Euro-alueella, vaan lähinnä öljyä tuottavissa maissa. Ne laskuttavat öljytynnyrinsä dollareissa ja dollarin ostovoima USA:n ulkopuolella on 50 % heikompi kuin euron ja euron kanssa kelluvien valuuttojen.
Tämähän merkitsee, että 95 dollaria maksava öljytynnyri maksaa vain 64 euroa. Venäläinen rikkipitoinen öljy Suomeen maksaa arviolta 58-60 euroa tynnyriltä.
Muutama vuosi sitten euron arvo oli vain 0,8 dollaria. Jos tilanne olisi nyt sama, maksaisi öljytynnyri peräti 119 euroa. Me oltaisiin lirissä ja katastrofin reunalla.
On aivan varmaa, että jotain tulee tapahtumaan lähitulevaisuudessa näille valuuttasuhteille ja samalla kullan arvolle.
Siksi olen satsannut Mandatum Kulta-rahastoon. Fyysistä kultaa en hamua. Tuo rahasto on pystynyt kohtuudella seuraamaan kullan hintaa.
Tuo luku kertoo lähinnä dollarin heikentymisestä.
Dollareissa mitattuna kaikki on kallista, öljy, metallit, soijapavut jne.
Itselleni tarjottiin kultaa joskus vuonna 1987 maailmanmarkkinahintaan 60.000 markkaa kilo.
Aika kauan olisi pitänyt odottaa että olisi edes päässyt omilleen. Nykyisenkin hinnan mukaan taitaisi jäädä tappiolle verrattuna pankkitalletukseen.
On täysin totta mitä kerroit. Euroissa nousu ei ole niin suurta.
Arvelen, että kullan hinta jatkaa rakettimaista nousuaan koko vuoden. Välillä aina toki jonkin verran laskee, mutta taas sitten kipuaa korkeammalle kuin edellisellä kerralla. Nouseva sahanlaitakuvio siis.
Arvelen, että tämän vuoden loppupuolella otetaan käyttöön uusi termi: kultamiljonäärit.
Se tarkoittaa niitä rohkoita jotka sijoittivat kovia summia kultaan ennen sen rakettimaista nousua. Hyvässä asemassa ovat ne jotka ovat ostaneet ennen syyskuun 2007 alkua. Mutta kyllä nekin nettoavat jotka ostivat viime syyskuun jälkeenkin. Väitän, että nekin nettoavat hurjasti jotka ostavat nyt 840 USD/oz hinnalla sillä hinta tästäkin vaan nousee. Saattaa olla Helmikuussa -08 yli 1000 dollaria / oz. Eikä pysähdy siihenkään.
Kullan hinta siis jatkaa nousuaan ja tänään puhkaistiin taas uusi ennätys hinnan suhteen.
Helmikuun futuurit nousivat yli 850 dollarin unssilta. Hinta oli vielä joulun ja uudenvuoden välipäivinä alle 800 dollaria.
Kun mikään muu ei tuota ja kehityksestä jatkossa ollaan epävarmoja, siirtyy irtoraha kultaan ja raaka-aineisiin ja näihin sijoittaviin rahastoihin.
Itselläni on tuossa Mandatumin Kulta-rahastossa iso siivu. Täytyy seurata nyt jonkin aikaa kehitystä ja mahdollisesti lisätä panostusta.
Paljolta tuo kullan nousu on sidoksissa dollarin heikentymiseen. Jos dollari toipuu, kullan hinnan nousu varmaan hilliintyy, mutta ei lopeta nousuaan kokonaan.
856USD/oz!!
Kova on ollut nousu viime hetkinä.
Kullan hinta on edelleen noussut ja helmikuun futuurihinta on nyt klo 18 860 $. Korkein noteeraus päivän aikana on ollut 862,50 $
Itse odotan innolla että maailman öljyntuottajat pääsevät viimein eroon öljyn hinnan noteeraamisesta dollareissa. Saudi Arabian öljypörssistä on haaveiltu jo vuosia. Siellä kauppaa tultaisiin käymään euroissa! Tämä taas syöksisi yhdysvallat kovaan laskuun, koska heiltä häviäisi lähes kaikki kontrolli ja pohja dollarista pois. Myös Pakistanin levottomuudet näkyy nyt kullan hinnassa. Muistatteko miten kävi persianlahden sodan aikana? minä muistan, kullan hinta nousi rajusti! Usko että nämä tulevat tapahtumat saavat kullan hinnan vielä enen näkemättömään nousuun. Mutta muistakaa, kulta ei ole pikasijoituskohde, se vaatii aikaa ja kärsivällisyyttä! T. AU-LOVE
Luin jostakin yahoon sivuilta ennusteen, että kulta nousee ensi viikon aikana mahdollisesti 890 dollariin. Se ei ole enää edes yläraja viime päivien nopean nousun jälkeen.
Myös hopean hinta on noussut kullan ohella. Ja kaiken lisäksi raakaöljyn tynnyrihinta käväisi ensi kertaa tänään 100 dollarissa.
Sekä kullan että öljyn hinnan nopea nousu johtunee epäluottamuksesta dollariin. Muitakin syitä esitellään, mutta niihin en ota uskoakseni.
Ja vielä uutinen Suomesta eli bensiinin hinta on paikoin ylittänyt 1,50 euron rajan. Tämä ennätys tuskin säilyy kauaa.Höyrypäät nostaa kyllä veroa, kun tarvitaan raha-aukon paikkaamiseen kahisevaa.Veroa on menovedessä n. 75 %, vanhojen ja uusien kusipäiden ansiota.
Kullan hinnan nousu on jatkunut tänäänkin to 3.1.
tosin maltillisemmin kuin edeltävinä nousupäivinä.
Ajantasainen noteeraus klo 14:30 lähentelee 870 dollaria (n. 10 dollarin nousu) unssilta.
Kullan hinnan rakettimainen nousu kertoo vain yhdestä asiasta. Olemme saapumassa taantumaan; jopa lamaan aivan pikapuoliin. Yleensä kullan hinta on ennen joulua korkealla ja sitten palaa alas "normaalimpiin" lukemiin, mutta nyt kävi päinvastoin.
Kukaan ei vielä tiedä kuinka syvälle sukelletaan, mutta oma näkemykseni on, että 90-luvun lama on lasten leikkiä kohta alkavan "jättilaman" rinnalla. Joku amerikkalainen talousguru juuri sanoi, että tuleva "taantuma" saa 1929 kriisin näyttämään "a walk in the park." Aika näyttää....
Kulta voi vielä palata takaisin muutamaksi päiväksi 800 dollarin pintaan - jopa alle - mutta sitten se nousee taas korkeammalle kuin koskaan ennen! Itse olin vielä ajatellut ostaa yhden isomman erän, mutta näillä hinnoilla annan muiden hoitaa sen asian ja tyydyn siihen mitä on.
Ohjeeni sinulle: Varustaudu tulevaan, koita päästä eroon veloistasi, myy epämääräiset osakkeesi vaikka kuinka kirpasisi. Älä osta asuntoa, uutta autoa (ainakaan velaksi) kesämökkiä, taikka tee isoja inevstointeja (velalla) ainakaan nyt. Anna ajan kulua muutamia kuukausia - jopa vuosi ja katso vasta sitten miten maailma makaa.
Siunausta alkaneelle vuodelle 2008!
K.D maalaa kovin pessimistisiä tulevaisuudennäkymiä. Tietysti tuokin voi toteutua, mutta talouksilla on ihmeellinen kyky selviytyä vaikeistakin tilanteista.
Itse luulen, että jonkinlaisen kriisin ohitusvaihe on jo alkanut, mutta kokonaan se laukeaa ensimmäisen vuosineljänneksen jälkeen.
Kriisi laukeaa silloin, kun Yhdysvalloissa uusien asuntojen tuotanto ja vanhojen asuntojen kaupat ja hinnat nytkähtävät ylöspäin kahtena kuukautena peräkkäin. Luulen että näin käy helmi ja maaliskuussa ja kurssit ampaisevat nousuun hyntikuussa. Jo sitä ennenkin voi tapahtua hapuilevaa nousua.
USA:n ulkopuolellahan ei mitään kriisiä ole ollutkaan, vaikka subprime-lainaongelmat ovatkin heijastuneet pankkisektorille Euroopassakin.
Parhaiten K.D n maalailemaa kehitystä torjutaan kuluttamalla ja ostamalla palveluita ja tavaraa, myös kalliita tuotteita.
1990-luvun lamahan syveni Suomessa juuri siitä syystä, että saarnattiin kulutusjuhlien turmiollisuudella. Kun ihmiset lakkasivat kuluttamasta, työttömyys nousi yli puolen miljoonan. Jos ihmiset olisivat kuluttaneet entiseen malliin, työttömyysluvut olisivat jääneet puoleen. Ruotsihan toimi näin ja selvisi lamasta lähes ongelmitta.
"Joku amerikkalainen talousguru juuri sanoi, että tuleva "taantuma" saa 1929 kriisin näyttämään "a walk in the park." Aika näyttää.... "
Olipahan "guru"... Itse asiassa loka-marraskuussa 1929 osakekurssit putosivat "vain" reilut 40%. Paljon pahempaa oli sitä seuraava 30-luvun lama, johon on varmasti paljon muita syitä.
Osakkeet ovat kyllä nousseet viime vuosina varsin tanakasti, mutta niin ovat yritysten tuloksetkin. Kovin pahaa ylihinnoittelua ei ainakaan Euroopan pörsseissä ole tällä hetkellä. Suuryritysten P/E-luvut ovat jopa selvästi alle pitkän aikavälin keskiarvon.
Tietysti talouskasvun hiipuminen voi ajaa maailmantalouden lamaan, mutta yhtymäkohtia vuoteen 1929 on aika turha hakea.
Todella pörssihistoriasta on turha kaivaa ennusteita nykypäivään. Osakemarkkinat ovat nykyään niin globaalit verrattuna johonkin 1920-lukuun, ettei näitä kahta aikajaksoa voi verrata.
Jos 1920-luvulla pankeilla USA:ssa olisi ollut samankaltainen rahoituskriisi kuin nykyään, lähes kaikki pankit olisivat menneet konkkaan.
Nyt pankit eivät ole moksiskaan, mitä nyt muutama pankinjohtaja on saanut aiheelliset potkut. Aukkojen paikkaamiseen otetaan velkaa keskuspankilta ja Aasian (Kiinan) suurilta valtiollisilta "pörssiyhtiöiltä". Kiinalaispankit saavat samalla omistusotetta Amerikkalaispankkeihin.
Suuri joustavuus korjaa suuretkin ongelmat ajan myötä nykyään. Mitään maailmanlopun tunnelmaa on turha lietsoa, oli guru mikä tahansa.
Todellinen kultaryntäys alkoi eilen Kiinassa, sillä silloin alkoi Kiinassa kaupankäynti kultafutuureilla ensi kertaa. Kiinalaiset kävivät kultafutuureihin heti hanakasti käsiksi.
Kiinan kultafutuurien kaupan alku lienee tärkein tapaus vuosikausiin kultamarkkinoilla. Kullan hinta nousi keskiviikkona heti uuteen ennätyskorkeuteen.
Miljoonat kiinalaiset sijoittajat voivat nyt käydä kauppaa kultafutuureilla ja vaikuttaa myös maailmanmarkkinoihin.
Shanghain pörssissä heinäkuussa umpeutuva futuuri nousi kymmenen prosenttia, mikä on samalla suurin sallittu yhden päivän vaihtelu.
Shanghain pörssissä kultaunssin hinta nousi 988 dollariin unssilta, mikä on n. sata dollaria yli sen hinnan, jota New Yorkissa keskiviikkona maksettiin vastaavasta futuurista.
Kiinassa vain neljä suurinta liikepankkia saa viedä ja tuoda kultaa rajojen yli.
Kauppa kultafutuureilla laajentaa kiinalaisten sijoitusmahdollisuuksia.
Kiinalaisetkin tuntevat vanhan viisauden, että epävarmoina aikoina kannattaa sijoittaa kultaan.
Juttu on lyhennetty HS Sami Sillanpään Näkökulma-kirjoituksesta 10.1.2008.
Oletko ajatellut ostaa oikeaa kultaa? Olen myymässä yhteensä n. neljä kiloa pitkään omistamaani kultaerää.
Hintani on kilpailukykyinen. Spot-hinta (päätöskurssi) markkinoilla oli eilen n. 896 dollaria unssilta, mikä vinkkinä kiinnostuneille. Hinta on noussut viime päivinä noin 2 % päivävauhtia.
Minkä kokoisia harkkoja? Kolikoita? Aitoustodistukset?
Tuo kultaerä on 100 gramman laattoina ja kolikoina (Philharmoniker). Ne on hankittu useampana eränä Itävallasta ja saksalaisesta pankista ja niistä on aitoustodistukset ja hankintapaperit olemassa. Tarkoitus on luopua erästä joko välittäjän kautta tai muulla tavalla.