Niin , on outoa, kun neuvolan ohjeilla on kovasti eroja. Toiset ovat saaneet kovasti paasausta ilmeisesti siitä, että kuinka nukkua/maata, tai mitä juoda.
Minulle taas esimerkiksi ei ole kertaakaan sanottu mitään että älä nyt sitten juo pepsi maxia äläkä vaan nuku selälleen.
Enkä kummastakaan ole lukenut lehtisistäkään joita neuvola jakoi..hmm..
Minulle taas esimerkiksi ei ole kertaakaan sanottu mitään että älä nyt sitten juo pepsi maxia äläkä vaan nuku selälleen.
Enkä kummastakaan ole lukenut lehtisistäkään joita neuvola jakoi..hmm..
Vastaukset 4
Vanhimmat
selällään nukkumista ei suosita loppuraskaudessa koska sikiö painaa isoja suonia. makeutusaineet joita ei saa käyttää on mainittu neuvolan kirjoissa. Itse suosin ihan normi sokerilla valmistettuja tuotteita... tuosta nukkumisesta vielä... kannattaa nukkua miten itsestä tuntuu hyvälle. sen kyllä huomaa kun vaavi alkaa painamaan sisuskaluja
jos kielletään juomasta normimaitoa, siinähän ei ole mitään ihmeellistä, on jopa terveellisempää joillekin kuin kaupan maito kun rakennetta ei ole menty muokkaamaan.
tuotteen pitää olla pastöroitu että sitä kannattaa käyttää. toki ennen vanhaan maito juotiin käsittelemättömänä mutta nykyään suositaan patöroituja tuotteita.
kyllä täällä vedetään Kunnon maitoa. mieluummin litkin sitä oikeaa maitoa kuin sitä joka on muokattu ja tehty kevyemmäksi. parempaa se suoraan navetasta tuleva on, maistuu paremmalta jopa kahvin kanssa.