transitoivan neptunuksen orbi?

Neptunus tekee tällä hetkellä neliötä syntymäkarttani venuksen kanssa ja minua kiinnostaisi tietää sen vaikutusrajat, jotta voisin katsoa, koska se vihdoin on ohi. Alle 4 astetta? Tietääkö kukaan?

Neptunuksen transiitit viime vuosina ovat kyllä tuoneet paljon henkisyyttä elämääni, mutta ongelma onkin että pää tuntuu jäävän välillä pilviin ja muilla alueilla ilmenee saamattomuutta.. kellään samantapaisia kokemuksia tai muita kommentteja neptunuksesta?
3129
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Muistelen jonkun jossain sanoneen, että noiden hitaampien planeettojen ohitukset alkavat monesti "tuntua" jo siinä vaiheessa, kun ne tulevat n. 10 asteen päähän ja alle. Varmaan sama pätisi myös poistuessa? En ole tosin omalla kohdalla noin tarkkaan seurannut. Hitaiden planeettojen ohitukset tosin tuntuvat noin ylipäätään tuovan niitä muutoksiakin hitaasti. Ainakaan Pluto MC:lläni (juuri nyt tarkka) ei ole vielä tuonut mitään radikaalia, mutta hitaampia muutoksia työpaikalla kylläkin. Sitä ennen ohittaessaan Neptunukseni pitkä parisuhde päättyi lopullisesti juuri yhtymän ollessa tarkka.

Itselläni on parhaillaan tr Neptunus lähestymässä kuutani Vesimiehessä, vielä n. kuuden asteen päässä. En ole oikein saanut vielä otetta (ehkä sekin Neptunus-vaikutusta :-), mitä voisi tähän sisältyä. Kellään kokemuksia?

Äänestä
  • Moi! Kiinnostaisi tietää miten ootte oppineet noin tarkkaan seuraamaan planeettojen liikkeitä ja VARSINKIN miten ne vaikuttaa teidän elämään? Ootteko käyneet jotain kurssia vai ootteko ihan itse oppineet?

    Äänestä

  • Seuraaja kirjoitti:

    Moi! Kiinnostaisi tietää miten ootte oppineet noin tarkkaan seuraamaan planeettojen liikkeitä ja VARSINKIN miten ne vaikuttaa teidän elämään? Ootteko käyneet jotain kurssia vai ootteko ihan itse oppineet?

    Terve! Itse en ole mitään kursseja käynyt ainakaan vielä, mutta astrologiakirjoja olen lukenut muutamia. Toistaiseksi olen lukenut lähinnä suomenkielisiä, mutta esim. englanniksi löytyisi paljon enemmän tietoa astrologiasta.

    Efemeridikirjasta näkee planeettojen sijainnit kunakin päivänä ja siitä voi sitten katsoa tekevätkö ne mitään "kuvioo" omalle kartalle. Tosin pienemmällä vaivalla pääsee kun katsoo esim. Sepon astrologia.com sivuilta tai astro.comista valmiit transiittilistat.

    Sen miten planeetat saattavat vaikuttavat omaan elämään voi yrittää päätellä itsekin sitten kun tarpeeksi ymmärtää astrologiaa, mutta kirjojakin on juuri nimenomaan transiiteista. Esimerkiksi Tuikku Ljungberg & Gina Ronco ovat tehneet kirjan "Tähdet ja tulevaisuutesi", joka on ihan mukava pikku kirja. Mutta varmasti laajempia löytyy taas muilla kielillä.

    Itse seurailen kyllä transiittejani, mutta en usko että niiden vaikutus olisi suurempi kuin tahdonvoimani. Mutta eihän astrologian tarkoitus olekaan ennustaa tulevaa vaan ennemminkin osoittaa eri mahdollisuuksia jne.

    Esimerkiksi se neptunuksen neliö venukseen mistä aiemmin kirjoitin saattaa "tuoda" tiettyjä asioita elämääni joita en välttämättä haluaisi. Minun ei kuitenkaan tarvitse ottaa näitä kyseisiä asioita elämääni jos en halua, vaan voin yrittää miettiä mikä tarkoitus ko. transiitilla on ja yrittää toimia omien ihanteideni mukaan ja kasvaa ihmisenä käsittelemällä vaikeitakin asioita. Voin siis muuttaa ns. hankalan transiitin vaikutuksen positiiviseksi, enkä esimerkiksi syyttää vaikkapa saturnusta jonkun vaikean asian tuomisesta...(ei niin etteikö niin tulisi joskus tehtyä ;)

    Hmm.. tuo viimeinen kappale taisi olla lähinnä itselleni kirjoitettu. Vaikka tiesinkin asian aikaisemmin taisin sisäistää sen kunnolla vasta äsken. Voi tätä itseoivalluksen autuutta...:) heh

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


haaveilija kirjoitti:

Neptunus tekee tällä hetkellä neliötä syntymäkarttani venuksen kanssa ja minua kiinnostaisi tietää sen vaikutusrajat, jotta voisin katsoa, koska se vihdoin on ohi. Alle 4 astetta? Tietääkö kukaan?

Neptunuksen transiitit viime vuosina ovat kyllä tuoneet paljon henkisyyttä elämääni, mutta ongelma onkin että pää tuntuu jäävän välillä pilviin ja muilla alueilla ilmenee saamattomuutta.. kellään samantapaisia kokemuksia tai muita kommentteja neptunuksesta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu