Iloitkaa ja juhlikaa

Paukku

Välähti mieleen,kun pikkuveljen kanssa katseltiin netistä erilaisia ilotulitteita.
Onko kukaan muu aatellu sitä, ei mullekkaan tullu ennen mieleen kunnes hoksasin,että kiinassahan ne enimmäkseen valmistetaan.
Joo että sellainen juttu, mitähän hullua ihminen vielä keksiikään lapsilla teettää??

1

303

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ne tosiaan

      Kaikki Suomessa yksityisille myytävät ilotulitteet on valmistettu kiinalaisissa rakettipajoissa. Kiinalaisten lehtitietojen mukaan näiden pajojen onnettomuuksissa kuolee vuosittain tuhansia ihmisiä, joista osa on lapsia. Lapsityövoimaa käytetään paljon, koska he ovat näppäriä kokoamaan raketteja. Aikuisen rakettityöläisen kuukusipalkka on noin 50 euroa. Lapset saavat luonnollisesti vähemmän. Maahantuojien vakuutteluja tutkituista ja eettisesti kestävistä tuotteista ei kannata uskoa, sillä tuojilla ei ole mitään mahdollisuutta tarkastaa luotettavasti tuotteiden alkuperää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      198
      5710
    2. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      103
      5604
    3. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      190
      4603
    4. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      51
      4033
    5. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      61
      3920
    6. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      31
      3566
    7. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      18
      1415
    8. Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen

      Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?
      Ikävä
      130
      1350
    9. Kova ikävä parittelukumppania täällä korvessa

      Mutta muuten kyllä on rauhallista.
      Ikävä
      17
      1018
    10. Jotenkin tämä

      tilanne taas eskaloitui ja saat mut roikkumaan täällä palstalla. Turhaan. Ei nämä tekstit sua koskaan tavoita. 😭
      Ikävä
      33
      960
    Aihe