Iloitkaa ja juhlikaa

Paukku

Välähti mieleen,kun pikkuveljen kanssa katseltiin netistä erilaisia ilotulitteita.
Onko kukaan muu aatellu sitä, ei mullekkaan tullu ennen mieleen kunnes hoksasin,että kiinassahan ne enimmäkseen valmistetaan.
Joo että sellainen juttu, mitähän hullua ihminen vielä keksiikään lapsilla teettää??

1

336

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ne tosiaan

      Kaikki Suomessa yksityisille myytävät ilotulitteet on valmistettu kiinalaisissa rakettipajoissa. Kiinalaisten lehtitietojen mukaan näiden pajojen onnettomuuksissa kuolee vuosittain tuhansia ihmisiä, joista osa on lapsia. Lapsityövoimaa käytetään paljon, koska he ovat näppäriä kokoamaan raketteja. Aikuisen rakettityöläisen kuukusipalkka on noin 50 euroa. Lapset saavat luonnollisesti vähemmän. Maahantuojien vakuutteluja tutkituista ja eettisesti kestävistä tuotteista ei kannata uskoa, sillä tuojilla ei ole mitään mahdollisuutta tarkastaa luotettavasti tuotteiden alkuperää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      90
      1359
    2. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      46
      738
    3. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      20
      659
    4. Sinisilmäiselle tutulle miehelle

      Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit
      Ikävä
      49
      650
    5. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      81
      639
    6. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      53
      618
    7. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      47
      591
    8. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      50
      573
    9. Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön

      Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o
      Sinkut
      132
      568
    10. Ylen typerät rinnastukset.

      Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan
      Maailman menoa
      192
      553
    Aihe