JP Chenet maksaa maltaita

Lolleri

Lolz

J.P Chenet -kuraviini maksaa alkossa nykyään 7 euroa ja 50 centtiä. Hohhhoo.
Tolla hinnalla edes naisten lehtien lukijat eivät puhu enää "ihan kivasta hl-suhteesta"


Ostakaa chiileläisiä. ne on muodikkaita.

19

3599

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • On on

      JP Chenet maksaa Ranskassa noin 2,5 euroa (vähän yli tai alle, paikasta ja tarjouksesta riippuen). Arvoton bulkkiviini.

      Suomessa sille on saatu aivan käsittämätön hinta ja silti se oli ainakin 2006 Alkon ostetuin punaviini! Yksikään myyty pullo ei tosin päätynyt minulle.

      Suomalainen todellakin antautuu kusetettavaksi.

      • Tönkkösuolattu makkara

        J.P. Chenetti maksaa 3 e pullo ja menee kyllä, jos haluaa arkiviiniä. Siinä on tosiaan tähän hintaan hyvä hinta/laatu suhde. Itse tosin olen nyt siirtynyt Saksalaisiin, niin saan kotimaista eikä tule kuljetuskustannuksia.

        Itse en ostaisi Suomesta koskaan Euroopan ulkopuolella tuotettua viiniä. Se olisi logistisesti huono valinta: viini pitää kuljettaa ensin Eurooppaan ja siten saastutetaan ympäristöä turhaan.

        Lisäksi jättäisin Espanjalaiset viinit antiespanjasympatioitteni vuoksi kauppaan ja ottaisin Italialaista, Ranskalaista tai Saksalaista.


    • rosso-bosco

      Olisi hauska tietää kenelle tämä foorumin lukijoista tuo viini muka maistuu? Suomen suosituin viini? Miksi? Minkälaiset ominaisuudet sinuste tekevät tästä hyvän viinin? Tehokas mainonta kenties?

      Eiköhän se Tocornal tai joku aussiviini ole vuoden 2007 myydyin...

      • On on

        http://www.alko.fi/tuotteet/fi/006661 oli 2007 todellakin Suomen myydyin punaviini. Sitä olen syyllistynyt minäkin silloin tällöin ostamaan enkä häpeä syyllistyä vieläkin.

        Saattaa suomalaisten viinimaku olla sittenkin jos ei paranemaan niin ainakin kehittymään päin!


      • Chitu
        On on kirjoitti:

        http://www.alko.fi/tuotteet/fi/006661 oli 2007 todellakin Suomen myydyin punaviini. Sitä olen syyllistynyt minäkin silloin tällöin ostamaan enkä häpeä syyllistyä vieläkin.

        Saattaa suomalaisten viinimaku olla sittenkin jos ei paranemaan niin ainakin kehittymään päin!

        Mistä sait tietää vuoden 2007 tilastot?
        Tocornal on paras!


      • ratkaiseekaiken
        Chitu kirjoitti:

        Mistä sait tietää vuoden 2007 tilastot?
        Tocornal on paras!

        Hinta/laatu suhteeltaan ehkä paras,mutta muuten aika perus punkku.


    • JP Chenet

      Ainakin punaviininä JP Chenet on ihan kelpo arkiviiniä. Itse suosin sinikaulaista, merlot-rypäleistä tehtyä, mutta on se punakaulainenkin lasiinmenevää.

      JP Chenet'n morkkaaminen on tällä palstalla säännöllisesti toistuva "viininousukkaiden" suosikkiaihe. Nämä moukat, jotka ovat vihdoin oppineet muutamia ensialkeita viineistä, luulevat oitis olevansa niin suuria sommelierejä, että heidän pitää tuomita kaikki vähänkin "tavanomainen".

      Itse arvostan edelleenkin voittopuolisesti ranskalaisia punaviinejä, ja pidän ns. Uuden Maailman (niin Amerikka kuin Australia/Uusi-Seelanti) punaviinejä melko alkeellisina. Toki ei kaikki ranskalaisviinikään voi olla hyvää, mutta kyllä Alkon sommeliereillä sentään on kouliintuneemmat makunystyrät kuin tämän palstan monilla hienostelijaääliöillä.

      JP Chenet'ssä on ennen kaikkea ollut hyvä hinta-laatusuhde. Uusiin vuoden 2008 hintoihin en tosin ole tutustunut vielä.

      • On on

        Meillä tämän palstan nousukasääliöillä on samoin oikeus olla antamatta sinun mielipiteellesi mitään arvoa.

        Oma suu on paras makutuomari. JP Chenet yksinkertaisesti ei ole siitä Suomessa pyydetyn hinnan väärtiä, ei läheskään!


    • sinaaaaali

      on muotia ostaa aavistuksen kalliimpaa viiniä :)
      Maku on tosiaan tuossa yksi hirveimpiä mitä olen maistanut jännä kuinka se kuitenkin ilmeisesti menestyy.

      • Vino kaula, halpa hinta ja hyvä markkinointi sen tekevät. Helppo viini ja suunnattu jenkkimarkkinoille, missä viinintuntemus on aika vähäistä. Hyvin brändätty.

        Hinta halpa, maku sen mukainen, mutta paikallaan.


    • näyttää osaavan

      markkinoinnin - ja viinien suhteen varsin tietämättömät ja kokemattomat suomalaiset kuvittelevat sen olevan hyvää viiniä, kun sitä niin paljon mainostetaan.

      Itse ajattelen näin: jotain vikaan siinä täytyy olla, kun sitä noin paljon pitää mainostaa. Hyvä viini löytää asiakkaansa puskaradion välityksellä, se ei tarvitse suurta mainosbudjettia.

      • JP Chenet

        >>>Itse ajattelen näin: jotain vikaan siinä täytyy olla, kun sitä noin paljon pitää mainostaa.


      • LatinJazz

        Hinnan korotushan on onnenpotku JP Chenet -faneille. Nyt he voivat tarjota vierailleen kalliimpaa viiniä ruokapöydässä. Eikä ole pelkoa, että maku olisi muuttunut vaikeammaksi ja vähemmän pehmeän täyteläiseksi.
        Siis jollain sairaalla tavalla tämän viinin hintalaatusuhde on parantunut!


    • Hahhaa

      Vai että JP Chenet muodikas juoma. Yh-spuget tätä kai "juustoilloissaan" vetelee. SIksi syy korkeaan sijoitukseen. Magyarkin on korkealla listalla.

    • juotavaa

      Ainakin tämä J.P. Chenetin Merlot - Cabernet vuosikerta 2005 on maultaan minulle sopivaa.

    • allerginen??

      Saan monesta viinistä allergisen nuhan. Tästä ei ole tullut oireita. Toivon, että ei muuteta koostumusta.
      Yleensä oireet tulee paremmista vuosikertaviineistä. Lisäätäänköhän niihin kuitenkin jotain säilömäainetta, vai onko niissä jotain mikrobeja, joita en siedä.
      Tämä JP chenet on aika tuoretta. Olen huomannut matkoilla ollessani, että yleensä halvat ns. talon viinit myös sopivat minulle.

    • sportiarvo

      Puinen laatikko tätä viinin irvikuvaa maksaa alkossa yli 35 euroa. Ja muotitietoiset ostaa....

      • www.alko.fi

        Oli vuoden 2007 myydyin. Tocornal jäi pahati jälkeen.


    • paolafani88

      Siis aivan käsittämättömän ihana pullo! Ja ihan kiva makukin. Ja on noissa makuerojakin kun on eritavalla tehtyjä. Pullon design-muoto tietty aina sama.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      85
      4960
    2. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      43
      2756
    3. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      95
      2724
    4. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      198
      2390
    5. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      28
      1953
    6. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      133
      1949
    7. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      178
      1560
    8. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      16
      1471
    9. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      358
      1279
    10. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      1249
    Aihe