velvet drive kytkin

laatikkoon kuuluu laittaa. Ensimmäistä venettä pääsen nyt huoltaan lämpöisessä hallissa, moottori on huollettu ja paikkoja kunnosteltu. Katselin vain kytkintä missä näkyy olevan öljyntäyttöproppu,Mutta mitä sinne laitetaan, siitä ei ole mitään tietoo, jos joku vois kertoo niin kiitoksia
73530
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

ATF eli automaattivaihteistoöljy.
Vaihtosuositus on kerran vuodessa.

Siinä öljyntäyttöropussa pitäisi olla mittatikku.

Öljyä laitetaan mittatikun ylämerkkiin saakka,ja
sen lisäksi ylimääräistä sen verran mitä letkuihin
ja öljynlauhduttimeen menee.
Jos on iso lauhdutin ja pitkät letkut,niin öljy
voi loppua kesken.

Öljymäärät riippuvat kytkimen tyypistä, välityksestä ja asennuskulmasta.(1,5-2,7 l)

Alapuolella, hyvin hankalassa paikassa on sihti
joka pitäisi myös putsata.

Äänestä
  • Shellin öljy on nimeltään Donax. Se on punaista ja maksaa n.5€/litra.
    Minä vaihtaisin öljyn kesällä jolloin se on ajon jälkeen lämmintä ja sen voi imeä öljynvaihtopumpulla helposti.

    Äänestä

  • Eipäs tiedä tämä kirjoittaja näistä vaihteistoista juuri mitään, ei niissä mitään lauhduttimia ole eikä tarvita koska öljyt ei höyrysty, joten öljynjäähdytin riittää erittäin hyvin.

    Äänestä

  • tietysti jos menet autotarvikeliikkeesen, siellä on luultavasti vain yhtä laatua...

    Äänestä

  • on erillaisia kirjoitti:

    tietysti jos menet autotarvikeliikkeesen, siellä on luultavasti vain yhtä laatua...

    On oma öljyluokkansa. Kansanomaisesti ohutta lirua joka kestää eri lämpötiloja eikä jämähdä vielä muutamasta pakkasasteesta. On muuten niin ohutta että tulee useimmista lasikuitupohjista läpi jos pääsee pilssiin. Väriltään standardin mukaan punaista. On totta että eri valmistajilla on hieman erilaiset öljyt, mutta kaikki ne hyvin sopivat veneiden vaihteistoihin joissa automaatiöljy on suosituksessa.

    Äänestä

kytkimen huolto

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mitä öljyä kirjoitti:

laatikkoon kuuluu laittaa. Ensimmäistä venettä pääsen nyt huoltaan lämpöisessä hallissa, moottori on huollettu ja paikkoja kunnosteltu. Katselin vain kytkintä missä näkyy olevan öljyntäyttöproppu,Mutta mitä sinne laitetaan, siitä ei ole mitään tietoo, jos joku vois kertoo niin kiitoksia

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu