Ihan kähee veto ryhmältä. Alapäät möyrys melko lailla varsinkin DPP:n biiseissä, niin että meinas mattomaakari Holopaisen kiipparit jäädä hieman alle muuten mielestäni päällikösuoritus NW:ltä. Valot ja pyrot toimi moitteetta. Juttua riitti Arskalla ja Marcolla sekä laulu luisti uusissa niin kuin vanhoissakin. Kaiken kaikkiaan hyvä bändi...hyvä meininki.
Jäähallissa jytisi
Nightwish!
51569
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Bassovoittoinen äänitekninen toisto on Suomen keikoilla ollut melkeinpä vakio.Siinä tosiaankin jää "hieman alle" niin kiippari kuin vokalisteista tuo korkeamman, hmm. (jokseenkin heikommman äänenkantavuuden omaava våkalisti)
Odottakaamme "Ison Kylän" keikalta sitä "virallista" tietoa YRJÖ JURRILTA, kun tuo "uuden vuoden musiikkimessias" saa tarvittavat tiedot konsertista kerättyä iltalehtien sekä runsaiden palautekirjoitusten perusteella, niin hän on valmis ylistämään konserttia "kuin olisi ollut jälleen livenä paikalla"
Koko keikka oli hieno kokonaisuus. Kahdessa kappaleessa Anette ei aivan onnistunut, menikö ääni vai mitä lie. Still..Anette oli hyvä valinta, onnea ja menestystä bändille. Toivottavasti tulette ruisrockiin kesällä :-) Eva ois ollut kiva kuulla livenä...
Onhan, onhan se aivan huikeata SUOMALAISTA, SUOMALAISEN MAESTRON luomaa,taiteellisetikin korkealaatuiseksi mitattavaa nautinnollista musiikkia.
Bassovoittoista kylläkin mutta sitä nautinnollisempaa, RUMMUT,BASSO,KOSKETTIMET,KITARA sekä MARCON LAULUOSUUDET oli mahtavaa kuunneltavaa KIITOS SUOMALAISILLE POJILLE mahtavasta KONSERTISTA!!
bändin keikat tampesterissa ja helsingissä nähneenä pitää nostaa peukkua. loistavaa show:ta. kumpi oli parempi keikka niille jotka näki molemmat? jos joku tietää miks evaa ei esitetty niin kertokaa. Anette on upea kaikki ei voi tykätä mut hei mä en voinut sietää turuskaa ja nyt koko bändi on mahtava. tsemii silti tarjallekin.
ps. Anette mä olen sun ihan koska vaan.heh heh
tosta tre vai hki. mulle tre oli jotain ihan mieletöntä (tosin oltii jonotettu melkee 4h että päästii etee,vaikutti varmaa fiiliksee), se tunnelma yleisössä tre:lla jo puol tuntii ennen ku nw tuli lavalle oli jotain aivan mahtavaa. ja se tunnelma puuttu hesasta, itellä ainakii, erilaisii mielipiteitä on kuulunu. ja pisti silmää, että eilen oli tosi paljon keski-ikästä porukkaa liikkeellä, ne ei ehkä jaksa jorata niin kovast:) onkohaa evaa soitettu yleensäkää missää livenä, tietääks kukaa? (en tosin niin välittäis kuullakkaa livenä, kun on niin rauhallinen ja islander on hienompi:))