Loppu nykiminen P11:sta..

Nikkei

..kun tarkistin ja säädin tulppien kärkivälin kohdilleen.
Meinasi jo hermot mennä kun auto nyki 1500-2000 rpm alueella.
No auto oli juuri käynyt vuosihuolto B:ssä ja huolto maksoi vielä yli 300 € . Joten pidin itsessään selvänä ,että kun tulpat vaihdetaan niin niissä olisi kärkiväli kohdallaan, mutta mitä vielä , kahdessa tulpassa väli oli 0,8, yhdessä 0,7 ja yhdessä 0,75.
Joten eikun kaikki tulpat läpi ja kärkiväli 1,0mm niinkuin ohjekirjassa seisoo ja nykiminen hävisi sillä hetkellä.
No nyt joku sanoo, että
merkkiohtaiset tulpat on jo valmiiksi säädetty auton arvoa vastaaviksi. Aivan näin pitäisikin olla, mutta kyllä ammattiasentajan silti pitäisi kaikesta huolimatta tarkistaa kyseinen asia. Johan se opetetaan ammattikoulussakin, että kärkiväli kaikesta huolimatta tulpista tarkistaa.

Joten kaunis kiitos Karikon autotalon huollolle hienosti tehdystä huoltolaskusta, nimittäin mistään muusta ei sitten voi kyseistä puulaakia kiittääkään.

6

2562

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Datsunisti

      Merkkikohtaiset tulpat on jo valmiiksi säädetty auton arvoa vastaaviksi.
      Autoosi on laitettu väärät tulpat, oikeiden tulppien mallimerkintä BKR6EY-11 tai BKR5EY-11 (jos ne ovat NGK:t), sulla on ilmeisesti ilman tuota loppuliitettä.
      Nykyoppien mukaan niitä ei pidä säädellä, koska sitten kärkipintojen väli on kiilamainen eikä suora kuten tulee olla.
      Kyllä kannatttaisi käydä heillä vaihdattamassa oikeat tulpat, tietenkin työtakuuseen.

    • P10 -96

      Noi voi sun..

      Siitäkö se johtuukin? Mulla nykii kanssa just samoilla kierroksilla. Auto kävi huollossa enkä osannut yhdistää ilmiötä siihen, mutta niinhän siellä vain tulpat vaihdettiin, ja vikaa ei muistaakseni ollut ennen sitä. Varmaan sitten vääränlaiset tulpat mulla, kun ei meinaan käynyt merkkiliikkeessä.

      Sytytyspuolta arvelinkin jo, mutta epäilin piuhoja. Joku heitti ohimennen että sytytysjohtojen uusiminen olisi mummoissa tonnin luokkaa, joten olen sitänyt sitä vielä toistaiseksi. Vaan jos siitä tulpilla pääsisi... Kiitos vinkistä!

      • Datsunisti

        P10:ssä kärkiväli kuuluu olla 0.8-0.9 mm.
        Katso että tulpat ovat NGK:t, toimii yleensä parhaiten (ei saa olla ainakaan Boschit).


      • eikka
        Datsunisti kirjoitti:

        P10:ssä kärkiväli kuuluu olla 0.8-0.9 mm.
        Katso että tulpat ovat NGK:t, toimii yleensä parhaiten (ei saa olla ainakaan Boschit).

        kunnon moottori toimii bosch tulpilla, ngk ei ole mikään kaksinen tulppa, mutta jos se toimii sitten vastaavassa moottorissa....


      • sunny-90
        Datsunisti kirjoitti:

        P10:ssä kärkiväli kuuluu olla 0.8-0.9 mm.
        Katso että tulpat ovat NGK:t, toimii yleensä parhaiten (ei saa olla ainakaan Boschit).

        Kiitos tiedoista, itselläni on sunny 1,6slx -90
        ja samaa vikaa...


    • Anonyymi

      joo ostin uudet tulpat nissanin käriväli 0.75 eikö sen pitäisi olla ok

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1127
    2. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      50
      1100
    3. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1097
    4. Sijaiskasteet kuolleitten puolesta

      Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j
      Kaste
      373
      1019
    5. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      932
    6. Martina ja jalkapalloilija2

      Seiska: Martina iski nuoren jalkapalloilijan vuosia sitten. Könysikö milf teinin kanssa?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      930
    7. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      867
    8. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      89
      857
    9. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      107
      831
    10. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      51
      713
    Aihe