pari laskua joiden eräpäivä oli viimevuoden puolella pitäisi maksaa, miten ne merkitään kirjanpitoon, eli saako viimevuoden puolelle?
(Terveisin tuore yrittäjä joka ei ollut nettiyhteyksien äärellä loppuvuodesta jotta maksut olisi pystynyt hoitamaan ajallaan)
(Terveisin tuore yrittäjä joka ei ollut nettiyhteyksien äärellä loppuvuodesta jotta maksut olisi pystynyt hoitamaan ajallaan)
Vastaukset 3
Vanhimmat
.)..
Näin suoritusperusteella toimien laitat laskut joulukuulle, kuten pitääkin.
Tietenkin, jos et jostain syystä halua pienentää tilikautesi tulosta, voivat laskut "unohtua" kirjanpidosta... :)
Tuollaista neuvoa, että kulun voi "unohtaa" ei voi antaa. Jos suoriteperusteisesti kulu kuuluu tilikaudelle, on se sille kirjattava. maksamattomat laskut / kulut ostovelkoina tai siirtoveloina.
Verottajan kanssa verotarkastuksessa pääsee juttuun muutenkin kuin tällaisilla amatöörimäisillä virheillä...