Tämä juttu kaipaisi hieman kommentointia:
http://www.aamulehti.fi/teema/paivannopeat/61404.shtml
Enkä tarkoita kuvan naisen kauneutta tms.
http://www.aamulehti.fi/teema/paivannopeat/61404.shtml
Enkä tarkoita kuvan naisen kauneutta tms.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
meinaan tosi kaunis nainen !!! En malttanut lukea tyhjänpäiväistä tekstiä, ihailin vain hänen kuvaansa !!!
Taloustutkimuksen tekemässä kyselyssä kysyttiin varmaankin NETTIADDRESSIN allekirjoitusta, eikä Kukkosen addressin allekirjoitusta. Nettiaddressissa on tällä hetkellä 1320 allekirjoitusta eli 4,3% nokialaisista.
Ja kaiken lisäksi tuo Aamulehden juttu EI ole uutinen, vaan se on kolumni, jossa toimittaja vain arvailee, joten sen ei tarvitse olla faktaa!
Sanot "varmaankin". Puhdas arvaus vai onko sinulla tietoa?
Toinen kommentti asian tiimoilta. Parikymmentä ihmistä kuulemma juoksee pitkin Nokiaa keräämässä nimiä addressiin samalla kun kymmenet reserviläiset Nokian ulkopuolelta tulevat apuun veden jakelussa. Eivätkö nuo parikymmentä voisi osallistua tähän savottaan rakentavammin eli jakamalla esim. vettä???
Nokialta meni maine, asukkailta usko veteen
28.12. - 22:37 (Luotu: 21:16)
Kysely: Kaupunkilaiset antaisivat johdolle silti toisen mahdollisuuden. Lue lisää aiheesta täällä >>> ja keskustele täällä >>>
Puhdistustyöt jatkuvat Nokialla. Kuva: Emil Bobyrev - Aamulehden arkisto
Yli 90 prosenttia nokialaisista arvioi vesikriisin vahingoittaneen kaupungin mainetta erittäin paljon tai jonkin verran, paljastaa Aamulehden Taloustutkimuksella teettämä kysely.
Taloustutkimus haastatteli kyselyä varten 813 iältään 15-79-vuotiasta nokialaista. Haastattelut tehtiin joulua edeltävällä viikolla.
Aika korjaa imagon
Myös Nokian kaupunginvaltuuston puheenjohtaja Seppo Kallio (vas) toteaa vesikriisin aiheuttaneen kaupungille huomattavan imagotappion.
Kaupungin johto ei ole kuitenkaan vielä ehtinyt pohtimaan, miten menetetty maine puhdistetaan.
- Akuutin kriisin ratkaiseminen vaatii organisaatiomme teknisen puolen huomion. Osalla henkilöstöä on lisäksi valitettavia sairaslomia, ja lakisääteiset vuosilomat sijoittuvat monilla vuoden loppuun, Kallio selittää.
Hän uskoo, että Nokian imagon puhdistaa parhaiten aika.
Nokian Edenin toimitusjohtaja Titta-Liina Gustafsson toivoo, että ihmisten kielteiset mielikuvat lievenevät, kun kaupunkia koskeva negatiivinen uutisointi loppuu.
Kriisistä luottamuspula
Vain 65 prosenttia nokialaisista uskoo oman luottamuksensa kaupungin vesijohtoveteen palautuvan täysin. Kalliota luottamuspula ei yllätä.
- Nokian Linnavuoressa oli 29 vuotta sitten samantapainen kriisi, ja sen kokeneet asukkaat eivät luottaneet veden laatuun vielä 25 vuodenkaan jälkeen.
Ulkopaikkakuntalaisten luottamuksen Kallio uskoo palautuvan nokialaisten luottamusta helpommin.
- He ovat omilla paikkakunnillaan tottuneet siihen, että vesihuoltoon voi luottaa, hän perustelee.
Myös Gustafsson luottaa siihen, että ulkopaikkakuntalaisten luottamus palautuu ajallaan. Hän kuitenkin korostaa, että vesi on ensin saatava puhtaaksi kaikkialla Nokialla.
Asukkaat pettyneitä
Kolme neljäsosaa nokialaisista arvioi, että kaupungin johto on toiminut vesikriisin aikana melko tai erittäin huonosti. Vain kuusi prosenttia kiittää johdon toimintaa erittäin tai melko hyväksi.
Kallion mielestä kaupungin johto on hoitanut kriisin niin hyvin kuin mahdollista. Johdon harha-askeleet hän panee sen piikkiin, että kriisin vakavuutta ei ole ajoissa tiedostettu.
- Se, miksi ei ole, on tietysti tutkinnan arvoinen asia, hän myöntää.
Vaikka asukkaat ovat pettyneitä kaupungin johdon toimintaan, suurin osa heistä pitää sen eroa tarpeettomana.
Armollinen asennoituminen tuli ilmi, kun asukkaita pyydettiin kommentoimaan johdon roa vaatinutta adressia. Vain kahdeksan prosenttia on sitä mieltä, että johdon pitäisi adressin mukaisesti erota.
Fakta: Näin tutkimus tehtiin
Tutkimuksessa haastateltiin yhteensä 813:a nokialaista 15-79-vuotiasta asukasta. Otos painotettiin iän, sukupuolen ja asuinalueen mukaan kohderyhmää edustavaksi.
Haastattelut tehtiin 17- 21. päivinä joulukuuta 2007 puhelinhaastatteluina.
Kokonaistuloksen keskimääräinen tilastollinen virhemarginaali 95 prosentin luotettavuustasolla on ± 3,5 prosenttiyksikköä.
Tutkimuksen teki Taloustutkimus Oy Aamulehden toimeksiannosta.
Kaisa Järvelä
Vähemmän hukassa kuin tuhannet nimet:
http://www.aamulehti.fi/teema/nokianvesi/61160.shtml