Miten minun ja pienen lapseni elämän käy?Olemme mieheni kanssa, ei naimisissa, eroamassa, hän ei halua luopua yhteishuoltajuudesta, minä taas haluan yksin huoltajuuden koska hän on niin arvaamaton ja epätasapainossa, mustasukkainen.Jättääkö tämä lapseni isä minun elämääni koskaan rauhaan?joudummeko muuttamaan eri paikkakunnalle.Vastatkaa pian, please.
Tämä pitäisi oikean näkijän nähdä
Auttakaa pian, tämä on iso ...
11668
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Entisellä miesystävälläsi ei ole mitään oikeutta sekaantua muuhun elämääsi kuin siihen mikä koskee suoranaisesti lasta ja hänen hyvinvointiaan. Älä myöskään demonisoi tätä miestä: olkoonkin että oli suhteessa arvaamaton ja mustasukkainen, tämä ei ole syy evätä häneltä oikeutta lapseensa.
Näen että olet suhteessa lapseen yhtä omistushaluinen kuin mieskin ja käytät lasta aseena ja välikappaleena teidän kahden välisessä valtataistelussa. Sellaista et tule voittamaan. Muuttamalla muualle on todennäköisempää, että yksinhuoltajuus määrätään miehelle. Toimi niinkuin laki määrää ja muuten unohda koko juttu. Uusi suhde viimeistään turvaa tilanteesi.
Et omista lastasi. Lapsi on yksilö, jolla on oikeus isään ja äitiin. Sinulla ei ole oikeutta tuota yhteyttä rikkoa, vaikka haluaisitkin "voittaa" tuon taistelusi. Hyväksy yhteishuoltajuus ja keskity omiin ongelmiisi.
Eikö äiti voi olla omasta lapsestaan huolissaan jos mies ei noudata lakia ja monia rikoksia taustalla hänellä?etkö näe mitään näistä rikoksista
En pysty enää näkemään rikosta, sillä laki ja moraali on muuttunut ja näkijä vaistoaa myös sen. Huorinteko ei ole enää rikos,joten sinun oamtuntosi on puhdas. Ja jos miehesi kaiken voittava rakkaus lapseensa on rikos niin sitten hän on syyllinen.
ai mä ihmettelinkin et miks ei o isänsä näkönen yhtään
niin mitä ongelmia minulla on?
Ongelmanasi on jossain määrin heikentynyt todellisuudentaju ja ihmissuhderiippuvuus. Olet tyypillistä narsistisesta luonnehäiriöstä kärsivien riistaa. Tällainen oli myös exäsi: ei rikollinen, mutta röyhkeä muista piittaamaton paskiainen. Paskiainen tai ei, se ei ole kuitenkaan syy katkaista isä-lapsi -suhdetta.
Pahinta on, että etsit vastauksia muilta ja muualta, kun sinun sen sijaan pitäisi rehellisesti tutkiskella itseäsi. Miksi erehdyt aina kuvittelemaan itsevarmaa ja röyhkeää miestä vahvaksi?
En tiedä, ehkä se pohjautuu lapsuuteen, ihailin ehkä liikaa veljiäni jotka olivat "koviksia".
Olen itsekin tiedostanut että exäni on narsisti, en vain ole sitä asiaa itse miettinyt, muille kyllä olen asian sanonut.
Olen tällä hetkellä myös masentunut, apua olen kyllä hakemassa.
Olen ruennut jo työstämään eroprosessia,exäni piinaa mua viimeiseen asti.Säälittää sen kaksoisveljen tyttöystävä, koska hänen veli on vielä pahempi, pettää koko ajan ja valehtelee yms.samanlainen pelle.
Onko mieheni pettänyt minua?
Kovasti vannoo rakkautta ja uskollisuutta vieläkin.
>>En tiedä, ehkä se pohjautuu lapsuuteen, ihailin ehkä liikaa veljiäni jotka olivat "koviksia".>Olen itsekin tiedostanut että exäni on narsisti, en vain ole sitä asiaa itse miettinyt, muille kyllä olen asian sanonut. >Olen tällä hetkellä myös masentunut, apua olen kyllä hakemassa.>Onko mieheni pettänyt minua?>Kovasti vannoo rakkautta ja uskollisuutta vieläkin.
Mieheni teki taas hirveitä asioita ja poikamme ja minä kärsimme niistä vähän aikaa.
Miten jonkun sydän on niin julma että tekee lapselle sellaisia asioita jotka ovat hänelle huonoksi, ruokavalio yms...
On vetänyt myös veljensä tähän valtataisteluun mutta niin kuin sanoit en ole enää reagoinut hänen viesteihin,annan hänen vain olla isä niin kauan kuin hän jaksaa ja häntä kiinnostaa.
Kiitos sinulle kuka sitten oletkin, eiköhän tämä kasvata minusta taas ehkä hiukkasen vahvemman ja ei niin sinisilmäistä elämässä eteenpäin.
Kaikella tapahtuneella on jokin tarkoitus ja tärkein asita tällä hetkellä on poikamme, jota en ehkä olisi kuitenkaan koskaan saanut, jos mieheni ei sitä olisi kanssani halunnut yrittää tehdä.
Asuntooni yritettiin sisään,kuka on rikoksen takana?
Tämä menee jo ihan liiallisuuksiin
naapurin lapset vain siellä