Onkohan minun pojallani tämä sairaus? Hän on todellakin vilkas ja ei tottele yhtään mitään, hän tulee myös melkein aina häiritsemään muita ja bläääh,vaikka mitä! No asia on nyt niin että päiväkodissakin epäillään samaa! Minä itse tähän päivään asti olen ajatellut että kyllä se häviää ajan myötä mutta päioväkodissa sanotaan erttä kun hän on jo kolmevuotias niin hänen pitäis olla "normaalimpi"? ja ei muut samanikäiset ole niinkuin hän! onko ne oikeessa? ja jos on niin mitä sitten tapahtuu?
ADHD??
huolestunut äiti!
2406
0Äänestä
Vastaukset 2
Vanhimmat
Oikea osoite on varmaan neuvola tai perheneuvola. Neuvolasta saisit varmaan lähetteen tutkimuksiin. Soittele sinne ja kerro huolesi, terkkari osaa varmaan neuvoa eteenpäin.
Ei se diagnoosi lasta muuta, mutta tukitoimia helpompi järjestää, esim. henkilökohtaista avustajaa yms. Lapsi on sama rakas kuin ennenkin.
Jaksaako lapsi keskittyä tekemiseen, esim. leikkiin tai sadun kuunteluun? Meillä on 2 erittäin vilkasta poikaa, joista aina joskus tulee mieleen, että mikähän tarkkaavaisuushäiriö noillakin on. Päiväkodista ja neuvolasta on sanottu, että jaksavat keskittyä, eli heidän mielestään ei ole silloin huolta. Täytyy luottaa siihen.
Onko päiväkodin huoli koko päiväkodin henkilökunnan huoli? Vai onko siellä vain yksi tai muutama tädinpallukka, jotka eivät hallitse nykyajan poikapedagogiikkaa (miten toi kirjoitetaan?) ja stressaantuvat, kun kaikki pojat eivät ole hiljaisia ja rauhallisia nörttejä?
3-vuotias on utelias etsijä, meidän kolmatta vuotta käyvä ei ainakaan kulje määrättyjä reittejä, vaan tonkii aina ojanpohjat, kokeilee "kahdesti" vaikka kielletään yms. Vaatii vanhemmilta paljon pysyä kielloissaan.
Toisaalta olen onnellinen, kun minun poikani ovat niin "täysiä poikia". Kyllä ne siitä vielä rauhoittuvat. Kai. Joskus armeijaan mennessä.
En osaa oikein muuta neuvoa antaa kuin sen, että jos olet huolissasi, soita heti huomenna neuvolaan ja tilaa ylimääräinen neuvola-aika, terkkari osaa neuvoa tarvittaessa eteenpäin.
Neuvola on tosiaan oikea osoite, jos olo on epävarma. Siellä osaavat tarkistaa tilanteen ja tarvittaessa antaa lisä ohjeita. Mutta itselläni on kokemusta ad/hd:sta jonkin verran ja mielestäni sitä voidaan tutkia ja myös diagnosoida vasta myöhemmin, kun lapsi on 5-6 vuotias. Tuolloin lapselta voidaan jo odottaa enemmän taitoja ja osaamista kuin kolme vuotiaalta. Meidän ad/hd poika jaksaa 6-vuotiaana keskittyä johonkin tehtävään, esim. värittämiseen n. 5 minuutiksi. Myös esikoulusta tullut palaute oli diagnoosia tukevaa ja poika pääsi tutkimuksiin ja nyt on erilaiset tukitoimet työn alla, jotta koulun käynti onnistuu.
Minusta 3-vuotiaan pitääkin olla vilkas ja utelias, eläväinen. Soita tosiaan neuvolaan, jos olet huolissasi. Uskoisin kuitenkin, ettei sinulla ole syytä huoleen.