Kirjaa ei saa arvostella kansiensa perusteella - juu!
Kun DVD:n kansi lupaa voimakasta ja järkyttävää väkivaltaa, seksiä, väkivaltaista seksiä, seksuaalista väkivaltaa, klovneja ja yliampuvan väkivaltaista väkivaltaa, ja kun elokuvan vesikielellä ostanut perverssi 17-vuotias sadisti on juuri nauttinut Ishi the Killerin ei pettymys voisi olla pahempi.
Sairaan elokuvan ystävälle leffa on aivan liian "tavallinen", Joitain päälleliimatun oloisia kohtauksia lukuunottamatta, ainoastaan alun kymmenen minuuttinen ja loppukliimaksi tarjoavat sitä mitä kansi lupaa - onneksi!
Onnistunutta, wtf-kysymyksen ilmaan heittävää, loppukamppailua lukuunottamatta siinäkin on liikaa, ja se on pilata kokonaisuuden - eli ihan kelpo elokuvan.
Miike väsää elokuvia liukuhihnalta, noin 7 per vuosi. Ja usein taitaa olla niin, että hänen elokuvistaan saa vain karkean kuvan miehen kyvyistä, paitsi, että tuolla tahdilla ihan ok leffoja suoltavan henkilön pitää omata edes jonkinmoisia elokuvan tekoon liittyviä taitoja - tämän uskallan sanoa laajalla 7-8 katsomani Miiken yleissivistyksellä.
Hätäinen ja hiematon kädenjälki on muodostunut hänelle jo tavaramerkiksi jonka takia hänen elokuviaan ostetaan, joten toisaalta vittuako sitä työtapojaan muuttamaan!
Vaikka oman elokuvamakuni tietäen, nauttisin huomattavasti enemmän hänen leffoistaan jos mies rajoittaisi vuosittaisen elokuvatuotoksensa pariin kolmeen, ja hänet saataisiin edes muutamaksi vuodeksi napsimaan rauhoittavia, tai juomaan edes kamomillateetä.
Itse aiheeseen.
Eli, elokuva oli harmittavaisen rikkonainen ja hankala seurata, filmin etsiessä muotoaan loppumetreille asti.
Tästäkin huolimatta se onnistui säilyttämään jonkinlaisen elokuvallisen uskottavuutensa ja kiinnostavuutensa, jatkuvasti läsnäolleesta pannukakkuefektin ilmassa roikumisesta huolimatta, sekä ohjaajan väliinpitämättömyydestä rakentaa uskottavia henkilöhahmoja.
parhaimmillaan elokuva oli odottavina suvantohetkinään ja muutamine ikustettuine, monitulkintaisine kuvineen - kuten esimerkiksi banaania syövät salakuljettajat kurkimassa kannella, mutainen hautuumaa ja pääpahiksen useat cooliakin coolimmat kasvoposeeraukset, sekä tietenkin loppumittelö, evil versus good - kohtaus jonka lopun symboliarvoa ei sovi vähtellä, sillä paha sydän saa totisesti aikaan paljon pahaa! :D
***
Paras Miiken leffa on kuitenkin Audition.
http://www.youtube.com/watch?v=UnKS1vpTOSk
Dead Or Alive -99
0
73
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
PropsApp Koodi
Haluatko ansaita ja kilpailla fiksusti samalla kun seuraat urheilua? Props tekee sen mahdolliseksi. Sovelluksessa pääset23498Persut yrittävät epätoivon vimmalla
kiertää häirintä asian https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/5389f072-60d9-4ef8-aa7b-c11f0eda66cf jonka muut puolueet a983331"Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"
Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin542826IL: "Kyykyttämistä, alistamista, painostamista, huutamista ja tiuskimista SDP:n
eduskuntaryhmässä." Häirintäkohu puolueen ympärillä paisuu. Iltalehden haastattelemien SDP-lähteiden mukaan eduskunta-572632Riikka runnoo: konkursseja eniten 30 vuoteen
Vuonna 2025 Suomessa haettiin konkurssiin yhteensä 3 906 yritystä. Konkurssiluku oli suurin sitten vuoden 1996.922455Taas nuoren kuolema
Vasunmäentiellä paha onnettomuus. Nuori nainen menehtyi. Niiin sydäntä riipaisevaa 😭411691Jari Sillanpää isossa leikkauksessa - Paljastaa, mitä uralle tapahtuu!
Palaako Siltsu keikoille? Artisti, ex-tangokuningas Jari Sillanpää on ollut lonkkaleikkauksessa ja kotiinpaluu on edessä221289- 961248
Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen on selvä
On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen joten3421114Hämmentävä muutos tv:ssä: Roope Salminen OUT, Sointu Borg IN!
Roope OUT, Sointu IN! Mitä tykkäät tästä muutoksesta? Suositun Myyrä-seikkailusarjan alusta asti juontohommissa on oll161013