Pelien jäännöksiä??

Olen asentannu ja poistannu paljon erilaisia koko pelejä ja pelidemoja. Nyt utelen,voiko jotenki kattoo,jos niistä on jäänyt jotain ylimääräisiä joutavia rippeitä koneelle makaan.
(toosa on XP)
5368
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Mene Käynnistä-valikkoon, valitse
"Suorita...", kirjoita komentoriville
"regedit" ja vilkaise
HKEY_CURRENT_USER/Software-kansioon,
ja poista pelien/demojen
rekisteriavaimet joita koneellasi
ei enään ole.

Voit myös käyttää regeditin
Etsi-toimintoa, etsit
rekisteriavaimia pelin/demon nimellä.

Äänestä

Näin saat poistettua:
>Käynnistä
>Suorita
>kirjoita siihen ,REGEDIT
>OK
>vedä pystypalkki ylös ja klikkaile Kaikki miinusmerkit (jos eivät ole jo valmiiksi plussana) kaikkien edestä plussaksi, paitsi -OMA TIETOKONE ja klikkaa sitten vasemmalla korvalla OMA TIETOKONE sana siniseksi.
>Muokkaa
>Etsi
kirjoita sen ohjelman tms. nimi jonka haluat poistaa (esim. sex.exe tai tms.) ohjelman nimi tms. jonka haluat poistaa.
>Etsi seuraava
>ja voit poistaa vasemmalta sinisenä näkyvät kansiot ja oikealta avaimet joissa tuo nimi löytyy , DELETE ja OK
>painase F3 näppäintä alkaa uusi haku ja voit taas poistaa hakusanalla löytyvät.
>painase F3 ja taas voit poistaa. toista haku F3:sta painaen niin monta kertaa kunnes tulee ilmoitus haku päättynyt.

On helppo ja Turvallinen käyttää:
kunhan nyt edes hieman malttaa miettiä, jotta poistat Vain hakusanallasi Löytyvät ja SINISENÄ olevat kansiot-avaimet joissa hakusanasi nimi on ÄLÄKÄ poista Mitään muuta kuin hakusanallasi löytyvät.

Äänestä
  • Kiitos teille vastanneille.

    Äänestä

Tarpeettomien rekisteriavainten poistaminen manuaalisesti on toivoton urakka. Saat ehkä 80-90 % avaimista ja tehtävään menee useita päiviä aikaa.

Tarkoitukseen on tehty kaupallisia softia (tosin täällä ei saanut mainostaa, joten jääköön nimet sanomatta). Eräällä tuttavallani oli vastaava ongelma, ja tämä ohjelma X löysi tuhansia tarpeettomia rekisteriviittauksia. Jos yhden poistamiseen menisi 10 sekuntia, niin parin tuhannen avaimen poistamiseen menisi pari päivää. Lisäksi ohjelmat osaavat poistaa sellaisia avaimia joihin itse ei välttämättä uskalla koskea.

Äänestä
  • Spy pot

    Poistaa myös tarvittaessa tarpeettomat rekisteriavaimet.

    Softa on ilmainen!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Topi kirjoitti:

Olen asentannu ja poistannu paljon erilaisia koko pelejä ja pelidemoja. Nyt utelen,voiko jotenki kattoo,jos niistä on jäänyt jotain ylimääräisiä joutavia rippeitä koneelle makaan.
(toosa on XP)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu