Tontin jako-ongelma

Rakentaja 2011

Kunta ei anna jakaa perintötonttia kahdeksi, koska tontilla 2800 m2 on rakennusoikeutta jäljellä 840m2. Jaettaessa tontilta poistuisi velvollisuus rakentaa väestönsuoja ja tätä kunta ei halua. Täten tulee kyseeseen hallinnonjakosopimus. Toiselle puolelle tonttia jäisi purettava vanha talo. Rouva B:lle jäisi se puoli tonttia missä on purettava talo. Herra A:lle toinen puoli missä ei rakennuksia.
1. Voiko rouva B myydä oman puolensa, joka on siis jaettu hallinnonjakosopimuksella?
2. Voiko Herra A vuokrata puoliskostaan tyttärelleen talon rakentamista varten esim. puolet vaikka 1 eurolla/vuosi?
2b. Jos voi, mitä sanoo verottaja?
3. Voiko herra A:n tytär käyttää tätä vuokratonttia lainan vakuutena pankissa?

Onko muita vaihtoehtoja tontin jakamiseen?

7

2207

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...

      1. Rouva B voi myydä oman määräosansa kiinteistöstä
      2. Herra A voi vuokrata oman määräosansa
      2b. Alle käypään hintaan vuokraus ei käsittääkseni verottajankaan mielestä ole saajalle veronalaista tuloa (toisin kuin alle 3/4 käyvästä hinnasta myynti)
      3. Pelkkä vuokraoikeus tuskin kiinnostaa pankkia vakuutena, varsinkaan jos vuokraoikeus ei ole edelleen siirrettävissä, mutta ainahan vakuuden voi antaa herra A omistajana ja tytär yhdessä koko kiinteistöstä

      Käytännössä siis hallinnanjakosopimksin (joka on rekisteröity kiinteistörekisteriin) vastaa melkein erillisiä kiinteistöjä. Tämä edellyttää, että hallinnajakosopimus mahdollistaa määräosien myymisen ja kiinnittämisen toista kuulematta (ja näinhän se normaalisti on).

    • csi049

      Vastaan lyhykäisesti:

      1. Rouva B voi myydä oman osuutensa (siis omistusosuuden, ei tiettyä aluetta) koko kiinteistöstä. Jotta mahdollinen hallinnanjakosopimus sitoisi myös uutta omistajaa, niin se täytyy olla kauppakirjan ehdoissa mainittu.

      Yhteisomistuksessa oleva kiinteistö on siis joka neliösentiltään yhteisomistettu, omistusta ei voi jakaa alueittain. Hallinnan voi siis halutessaan jakaa osapuolia sitovalla sopimuksella.

      2. Herra A ja toisen puoliskon omistaja (rouva B tai uusi) voivat yhdessä vuokrata haluamansa rajatun alueen yhteisesti omistamastaan kiinteistöstä vaikkapa A:n tyttärelle. Pelkästään A ei välttämättä voi vuokrata aluetta hallitsemastaan puoliskosta, koska myös B (tai uusi omistaja) omistaa sitä puolta.

      2b. En ota kantaa.

      3. Jos tytär saa vuokrattua maata yhteisomistajilta maanvuokrasopimuksella, joka mahdollistaa vuokraoikeuden siirron kolmannelle osapuolelle, ja kirjaa tämän vuokraoikeuden käräjäoikeudessa (vrt. kiinnitys), niin pankki voi hyväksyä sen vakuutena.

      4. Muut vaihtoehdot ovat vähissä mikäli kiinteistö sijaitsee asemakaava-alueella, koska siellä voi lohkoa tontteja vain asemakaavaan perustuvan tonttijaon mukaan. Kunta hyväksyy tonttijaon, joten jos kunta ei suostu (ja mahdolliset valitukset eivät menesty), niin eväät ovat aika loppu.

      Jos taas kiinteistö sijaitsee asemakaava-alueen ulkopuolella, niin saatte lohkotuttaa sen "vaikka kuinka pieniksi" paloiksi haluatte. Tosin rakennuslupaa ei saa, jos kiinteistö ei täytä lain ja rakennusjärjestyksen minimivaatimuksia.

      • ile hki

        Ensinnäkin, kun A ja B ovat tehneet hallinnanjakosopimuksen keskenään niin kauppakirjalla myydään murto-osa kiinteistöstä hallinnajakosopimuksella. Automaattisesti hallinnajakosopimus sitoo uutta ostajaa koska hän ostaa kiinteistöstä hallinnanjakosopimuksen perusteella murto-osan kiinteistöstä, ei siitä tarvitse erikseen ehtoja kauppakirjaan laittaa. Ymmärrän tämän sinun tietämättömyyden koska ethän ole LKV-pätevyyttä suorittanut. Toiseksi, jos A haluaa vuokrata tyttärelleen osan kiinteistöstä niin sen voi tehdä ilman B lupaa ellei sitä ole hallinnanjakospimuksella estetty.

        t. ile LKV


    • kyllä voi

      1. myydä
      2. voi vuokrata mutta sopimukseen pitää laittaa käypä vuokra koska panttausken ja lainojen ehtona on siirtomahdollisuus ulkopuoliselle
      2b. sanoi minulle että sukulaiselta ei tarvitse periä vuokraa eikä siitä tule kenellään seuraamuksia
      3. voi jos ehdot täyttyy
      4. mielestäni väestönsuojan rakentamisvelvoitetta em ei poista, se lankeaa kun 1. rakennuslupa haetaan
      5 vaihtoehto on myydä se rivaritontiksi, sitä kaavoittajakin ajanee takaa

      • kohdissa 1, 2 ja 3

        4. mielestäni väestönsuojaa ei tarvitse rakentaa jos koko tontin rakennukset jäävät alle 600 neliötä.

        5. Joo, sitähän ne kunnan päättäjät varmaan haluaisi, onneksi kaikki eivät halua myydä rivaritonteiksi, vaan rakentaa perintötontille sukujuuria kunnioittaen.


      • jos ylittyy
        kohdissa 1, 2 ja 3 kirjoitti:

        4. mielestäni väestönsuojaa ei tarvitse rakentaa jos koko tontin rakennukset jäävät alle 600 neliötä.

        5. Joo, sitähän ne kunnan päättäjät varmaan haluaisi, onneksi kaikki eivät halua myydä rivaritonteiksi, vaan rakentaa perintötontille sukujuuria kunnioittaen.

        niin se viimeinenkö sen väestönsuojan joutuu kaikille tekemään.

        Muuten mikä kaava on voimassa? Jos väestönsuojavaatimus niin onko se edes pientalokaava? Noilla rakennusoikeuksilla siihen saa pienkerrostalon jossa 10 asuntoa.

        Ja pääkaupunkiseudulla tontin arvo on noin miljoona euroa. Eihän sitä kannata kenenkään jätää kahden mökin alle. Jo kiinteistöverojenkaan takia.


      • kuinka vuokraus
        jos ylittyy kirjoitti:

        niin se viimeinenkö sen väestönsuojan joutuu kaikille tekemään.

        Muuten mikä kaava on voimassa? Jos väestönsuojavaatimus niin onko se edes pientalokaava? Noilla rakennusoikeuksilla siihen saa pienkerrostalon jossa 10 asuntoa.

        Ja pääkaupunkiseudulla tontin arvo on noin miljoona euroa. Eihän sitä kannata kenenkään jätää kahden mökin alle. Jo kiinteistöverojenkaan takia.

        Omistan yhdessa lahisukulaiseni kanssa kesamokkikkinteiston josta on sovittu sahkopostitse etta mokki on vuoroviikoin sukuhaarojen kaytossa.

        Olemme saaneet mokin perintona edelliselta sukupolvelta.

        Kysymys; voiko toinen omistajaosapuoli vuokrata mokin edelleen kolmannelle omien viikkovuorojensa osalta. vai tarvitseeko han siihen luvan toiselta omistajalta.Mitaan hallintaoikeussopimusta ei ole tehty s postin lisaksi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1117
    2. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1077
    3. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      47
      1012
    4. Sijaiskasteet kuolleitten puolesta

      Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j
      Kaste
      373
      999
    5. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      902
    6. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      837
    7. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      88
      802
    8. Martina ja jalkapalloilija2

      Seiska: Martina iski nuoren jalkapalloilijan vuosia sitten. Könysikö milf teinin kanssa?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      790
    9. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      105
      699
    10. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      48
      696
    Aihe