Synnytin toisen lapsemme reilu viikko sitten ja tämän jälkeen on paineeni olleet koholla. Saan alussa kun mittailen todella korkeitakin arvoja kuten 170/106 mutta laskevat hiljakseen joko tasolle n. 130/85 tai sitten ihan normaaleiksi n.110/73. Ekat mittauksen ovat poikkeuksetta korkeita ja aina laskua ei niin paljoa tapahdu.
Ennen synnytystä oli vähän samaa ongelmaa kahtena viikkona mutta sitä ennen ei koskaan.
Syy miksi mittaan on raskausmyrkytys joka mulle tuli esikoisesta, eli tarkkailen paineitani kotona yhä edelleen koska se riski on vieläkin olemassa vaikkakaan en sitä tässä raskaudessa saanut.
Kysymykseeni, eli voiko kuitenkin paineet olla koholla ihan puhtaasti univelasta, stressistä? vaikea on uskoa että yhtäkkiä mulla olisi joku sen kummoisempi vika ja raskausmyrkytys oireita ei muuten ole, joten en usko siihenkään.
Univelka on valtava, kaksi pientä lasta, ei liikuntaa viikkoihin jne. Syke on mittauksessa kuta kuinkin nomraali, joskus jännittäessä nousee mutta muuten se on ihan jopa 60 vaikka verenpainetta on.
En uskalla nyttenkään liikkua, koska olen niin totaalisen loppu ja jos paineet nousevat siitäkin?
Kärsin myös erittäin jumissa olevista lihaksista.
Avusta kiitollinen, eli onko syytä huoleen, saanko kuitenkin liikkua ja voiko syy paineisiin olla ihan puhtaasti uupumus?
Muutama kysymys verenpaineestani
3
905
Vastaukset
- mamma vain
Todennäköisesti sinulla ei ole mitään hätää verenpaineesi suhteen. Väsymys ja lihasten jumitus saattavat nostaa painetta, mutta eivät nuo mainitsemasi lukemat vielä vaarallisia ole. Liikuntaakin kannattaa harrastaa oman jaksamisen mukaan, auttaa jumituksiin ja rauhoittaa unta. Jaksamista Sinulle ja hyvää vuoden alkua! :o)
- Elisama
Univelka ja stressi nostaa. Eikä nuo ole vielä huippukorkeita nuo alunkaan paineet.
Liikkua sinun kuitenkin pitäisi vaikka alkuun näyttäisi nostavan paineita. Liikunnalla on kuitenkin kokonaisuutena laskeva vaikutus vaikka rasitus hetkellisesti nostaisi. - Lue tuon linkin
"Tiesitkö että"-kohta tarkkaan. Ja mitä kerrotaan verenpaineesta ja bakteereista!
http://personal.inet.fi/koti/haistahome/Kosteusvauriohome-Miten toimin.htm#Maitohappobakteeri
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun1224845Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja1854518Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.1181956- 4031721
HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta
Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a331482Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan
Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann71279Upeeta! Rauha tulee pian!
Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is3781225- 751145
- 741065
- 921008