Tietojenkäsittelytieteilijöiden valmistuminen?

ooppa

Olen kuullut huhuja sieltä sun täältä, että kovin moni jää valmistumatta tietojenkäsittelypuolelta? Etenkin Oulussa - jonne itsekin olen hakemassa - tämä ongelma on (kuulemma) korostunut entisestään.

Mistä tämä sitten johtuu? Onko opetuksen taso heikkoa vai opiskeluaika muuten liian haastavaa sisälle pääsyyn nähden? Olen myös kuullut, että osa opiskelijoista hakee jo parin vuoden (!) jälkeen jonnekin töihin ja jättää koulun kesken...?

Kannattaako siis haudata haaveet kyseisen aineen opiskelusta ja alkaa suosiolla etsimään jotain "paremmat työnäkymät tarjoavaa koulutusta"?

7

1952

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ihan riittävästi

      Jos kyseessä ei ole unelma-ammattisi hae "paremmat työnäkymät tarjoavaan koulutukseen", koska sinun täytyy olla oikeasti hyvä että pääset töihin (tekijöitä riittää).

      Terv. TKT-opiskelija

    • vihdoin takana

      Valmistuin vähän aikaa sitten tietojenkäsittelytiede pääaineenani. Jotkut kurssit ja harjoitustyöt olivat mielestäni vaativia, mutta erityisesti syventävien opintojen kurssit ja seminaarit myös mielenkiintoisia. Itsekin kävin samanaikaisesti töissä, joten opiskeluun tuli käytettyä paljon iltoja ja viikonloppuja...

      Jos olet kiinnostunut alasta, kannattaa hakea. Toisaalta tietojenkäsittelytiede voi olla hyvä vaihtoehto sivuaineeksikin.

    • lähtee

      soveltamaan oppimaansa työelämään ja jää sille tielleen. Toisaalta ainakin Helsinkiin on melko helppo päästä (pääsykokeessa puolet pisteistä = sisällä olet), kun taas opintojen aikana vaaditaan vähän enemmän, matematiikkaa ja sitä teoreettista puoltakin pitäisi ymmärtää. Jostain syystä ohjelmoinnin peruskurssistakaan eivät kaikki pääse läpi, vaikka siinäkin puolet pisteistä riittäisi. Varmaan on siis myös niitäkin luovuttajia, jotka luulivat homman olevan helpompaa, tai joilla on jonkinlainen asenneongelma matematiikkaa kohtaan. Kolmas vaihtoehto olisi se, että sankari on päässyt kaikki alkupuolen kurssit rimaa hipoen läpi ja jossain vaiheessa se perustietojen puute luo ylitsepääsemättömän esteen, kun meillä nuo aiemman päälle rakentaminen ja kurssien väliset riippuvuudet ovat aika vahvasti hommassa mukana.

      Vaan tiiä sitten noista oululaisten kuvioista, ne on vähän semmosia...

    • Jan

      Itse olen Helsingin yliopistosta ja suoritin viimeisimmän kandidaatintutkinnosta uupuvan tentin tänään. Tentti on vaikeimmasta päästä aineopintoja ja läpipääsyprosentti viime tentistä oli jotain 32%

      Kun itse hain, pääsykokeesta pääsi muistaakseni puolet sisään. Nykyään on vielä helpompaa kun hakijamäärät ovat pienentyneet nopeammin kuin sisäänotto. Se, että päitä putoilee on mielestäni vain merkki siitä, että ei ole merkittävästi lähdetty tiputtamaan tasoa oli sitten aloittava aines mitä tahansa. Esimerkiksi oikeustieteellisessä ja lääketieteellisessä opiskelevat katsovat etuoikeudekseen opiskella ja ymmärtävät että se velvottaa työntekoon. Sitten taas jonnekkin tietojenkäsittelytieteeseen voi päästä heittämällä sisään, mutta sitten kun tulee ensimmäinen vaikea tentti ja pitäisi pystyä kirjoittamaan 3,5 tunnin tentissä 13-sivua tiukkaa teoreettista tekstiä jostain tila-automaateista tai monitorien IRR-signalointisemantiikoista niin siinä sitten punnitaan onko sitä motivaatiota. Ja sitten jos ei pärjätäkkään tai opiskelu ei ollutkaan koko ajan kivaa puuhastelua niin aletaan levittämään huonoa sanaa koko opinahjosta. Helsingissä vaaditaan vielä lisäksi matematiikan opintoja ja nekään eivät ole mitään pilipali-insinöörimatikkaa vaan samoilla kursseilla käy matemaatikoksi-opiskelevatkin.

      Puolittaisella motivaatiolla ei kannata lähteä opiskelemaan. Minun mielestäni tietojenkäsittelytiede on ihan yhtä arvostettava aine kuin mikä tahansa muukin. Minusta on vähän turhaan vallalla vähän sellainen väheksyvä suhtautuminen korkeakoulutukseen. Voi johtua kateudesta tai turhasta vaatimattomuudesta, en tiedä.

      • Voi ihq

        "Helsingissä vaaditaan vielä lisäksi matematiikan opintoja ja nekään eivät ole mitään pilipali-insinöörimatikkaa vaan samoilla kursseilla käy matemaatikoksi-opiskelevatkin. "

        Tekstistäsi saa kuvan että Helsinki olisi tässä jokin erikoistapaus. Samalla tavalla useassa yliopistossa TKT:ssä kuuluu pakollisena sivuaineena matematiikka joka on (hui) sitä samaa mitä opiskelevat aloittelevat matematiikan opiskelijat (perus- ja aineopinnot). Ei todellakaan mitään hankalaa jos omaa yhtään matemaattista lahjakkuutta.

        Itse olen sitä mieltä että alalle ei kaivata enempää väkeä, jos ei tosissaan ole "unelma-ammatti".


      • Oulua!
        Voi ihq kirjoitti:

        "Helsingissä vaaditaan vielä lisäksi matematiikan opintoja ja nekään eivät ole mitään pilipali-insinöörimatikkaa vaan samoilla kursseilla käy matemaatikoksi-opiskelevatkin. "

        Tekstistäsi saa kuvan että Helsinki olisi tässä jokin erikoistapaus. Samalla tavalla useassa yliopistossa TKT:ssä kuuluu pakollisena sivuaineena matematiikka joka on (hui) sitä samaa mitä opiskelevat aloittelevat matematiikan opiskelijat (perus- ja aineopinnot). Ei todellakaan mitään hankalaa jos omaa yhtään matemaattista lahjakkuutta.

        Itse olen sitä mieltä että alalle ei kaivata enempää väkeä, jos ei tosissaan ole "unelma-ammatti".

        Oulun tietojenkäsittelytieteiden laitoksella
        on maine paikkana, josta amk-tutkinnon
        suorittaneet käyvät hakemassa "helpon" tutkinnon,
        taso siellä on nimittäin ala-arvoinen,
        mm. matematiikka puuttuu lähes täysin. Verratkaapa esim Helsingin yliopiston ja Oulun yliopiston vanhoja tenttikysymyksiä, netistä niitä löytyy.


      • jgöfjg
        Oulua! kirjoitti:

        Oulun tietojenkäsittelytieteiden laitoksella
        on maine paikkana, josta amk-tutkinnon
        suorittaneet käyvät hakemassa "helpon" tutkinnon,
        taso siellä on nimittäin ala-arvoinen,
        mm. matematiikka puuttuu lähes täysin. Verratkaapa esim Helsingin yliopiston ja Oulun yliopiston vanhoja tenttikysymyksiä, netistä niitä löytyy.

        Ja matikkako on se autuaaksi tekevä aine? Toiset eivät vaan jaksa lukea matikkaa, koska eivät koe sitä tarpeelliseksi. Siihen en ota kantaa, miten tarpeellista matikka alalla on, mutta en ole itse koskaan tarvinnut integraaleja tms. työelämässä. Ja tarkennetaan, että olen ohjelmistosuunnittelijana sulautettuja järjestelmiä ja tietoliikennesovelluksia tekevässä firmassa.

        Ihan helpolla ei muuten FM-paperit TOL:lta lähteneet, vaikka siihen ei sitä ah niin tärkeää matikkaa kuulunutkaan pakollisena.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä elukkaa kaivattusi

      muistuttaa? Vastaan ite myöhemmin. Miehelt.
      Ikävä
      85
      4598
    2. Haleja ja pusuja

      Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺
      Ikävä
      86
      4426
    3. Onko mukava nähdä minua töissä?

      Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭
      Työpaikkaromanssit
      43
      3759
    4. Oi mun haniseni

      Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli
      Ikävä
      17
      3612
    5. Hei rakas sinä

      Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle
      Tunteet
      40
      2987
    6. Kyllä mulla on sua ikävä

      Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm
      Ikävä
      10
      2794
    7. En kirjoita sulle tänne

      Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä
      Ikävä
      21
      2711
    8. IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.

      IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm
      Maailman menoa
      39
      2143
    9. Nainen, tunnusta että olet varattu ja tyytymätön suhteeseesi

      Ja siksi pyörit täällä ikävä palstalla etsien sitä jotain jota elämääsi kaipaat. ehkäpä olet hieman surullinen, koska ta
      Ikävä
      158
      1758
    10. Savon murteella viäntäminen asiakaspalvelussa?

      Olin äsken tekemisissä puhelimitse rahoitusalan firman asiakasneuvonnassa. Tyyppi väänsi leveää savoa oikein perusteelli
      Maailman menoa
      117
      1332
    Aihe