Olen viikolla 25,ja rinnoista on tullut läpinäkyvää nestettä (lähes päivittäin pari-neljä tippaa) jo parin kuukauden ajan.Kuivettuessaan neste on valkoista.
Tunnen itseni täydeksi idiootiksi,mutta mitä ihmettä se on,maitoako(?)..
Kertokaa ihmeessä tyhmälle..
Tunnen itseni täydeksi idiootiksi,mutta mitä ihmettä se on,maitoako(?)..
Kertokaa ihmeessä tyhmälle..
Vastaukset 4
Vanhimmat
Maidon tulo voi alkaa jo melko varhaisessa vaiheessa raskautta.. Että sitäpä se on.
Maitoahan se, sitä ns. esimaitoa, joka ikisessä mammaesitteessäkin siitä mainitaan! Itsellä alkoi tulemaan jo rv 17, toisilla ei tule lainkaan, vasta sitten kun maito synnytyksen jälkeen nousee.
tekstiä latasit.Kaikki eivät (mm. minä) eivät ole saaneet mitään mammaesitettä yms.
Itselläkin alkanut rinnat vuotamaan ja se on aika yleistä. Ei kaikille tosiaan puhuta neuvolassa tai ole neuvolan lapuissa sellaista. Suuria eroja neuvoloiden opastuksessa ja materiaalissa mitä annetaan. Se kuulemman monesti on että jos maitoa tulee jo ennen synnytystä vähän niin oletettavasti sitä riittää myös synnytyksen jälkeen. En ole varma pitääkö paikkansa ja vaihtelua varmasti on :)