maanataina tarkistaa Valiolta.
Kapilla on ollut ekonomi alaisena
Täytyypi
3132
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
...oli alemmassa kerroksessa.
Ei näy, eikä tunneta kapteenia Valion tuoreessa historiassa.
...on minullakin, vuonna 2005 Valion 100-vuotisen taipaleen kunniaksi julkaistu paksu kirja, silloisen toimitusjohtaja Harry Salonahon ´luovutuskirjoituksella varustettuna. Meitä oli joukko eläkeläisiä kutsuttu Pääkonttorille eli nykyisin nimeltään Toimintakeskuskeen juhlalounaalle, jolla tuo kirja meille jokaiselle luovutettiin.
Eipä siellä näy suurempienkaan dirikoiden henkilöistä juuri mitään tietoja, kun kirja keskittyy kovin puhtaasti meijeri- ja muuhun tuotannolliseen toimintaan, kuten oikein onkin.
Mutta eräästä "Rottakoulun" antamalla pätevyydellä Valion ylimpiin johtotehtäviin nousseesta siellä kyllä on yksi sivu, sivu 263. Kyseessä on Seppo Hakola, 60-päisen karjatilan isäntä, joka tuli Valion hallitukseen Kuortaneen osuusmeijerin edustajana ja kohosi peräti hallintoneuvoston puheenjohtajaksi.
Hakola on tosiaankin palvellut muutamia vuosia kanta-aliupseerina (vai olisiko jo silloin ollut toimiupseeri), mutta oman kertomansa mukaan "joutui" jättämään sotilasuran, kun oli pakko ottaa kotitilan isännyys vastaan. Ei tainnut olla suurikaan pudotus akaspäin muistaakseni ylikersantiksi urallaan kohonneelle Hakolalle.
Varmaan uskallan auttaa sinua tuon ekonomin löytämisessä, ja antaa vinkkejä, kun minulla ei ole muuta kuin hyvää hänestä sanottavanani.
Ennen kiinteistöhallintoryhmään ja siten alaisekseni tuloaan hän toimi suoraan ylimmän johdon alaisena HR-henkilönä, eli hallinnon rationalisoinnista vastaavana. Mutta kun se tehtävä lopetettiin ja minun projektini olivat kasvaneet ja kasvaneet, hänet sijoitettiin ryhmääni, ja hyvä mies olikin, joskin hänen kuulonsa heikkeni niin, että halusi ennenaikaiselle eläkkeelle, ja kun minä sain sellaisen järjestetyksi, hän on tänäänkin siitä minulle kiitollinen. Olemme molemmat olleet "työtovereita" sitten myöhemmin Valioeläkeläisissä.
Kyseessä on ekonomi L.R. Olen varma, että noilla tuntomerkeillä hänet kuka tahansa aikanamme Valion pääkonttorilla palvellut henkilön tunnistaa ja kertomukseni todeksi vahvistaa.