ei ole opettajien kuuntelemista, vaan asioiden itseopiskelua.
Yliopistossa ei siis ole opettajia, ei lintsaamista, ei oikeastaan mitään pakkoa. kaikki on itsestäsi kiinni. Jos nappa on nolla, niin viinan määrä kertoo onko hyvä olla.
Että näin.
PS. Ammattikorkeakoulut ovat sitten lapsille tarkoitettuja kouluja, jossa sinut talutetaan "oikeiden vastausten" ääreen. Siellä taitaa jopa saada valmiin lukujärjestyksenkin. OHOOOOO!
Yliopistossa ei siis ole opettajia, ei lintsaamista, ei oikeastaan mitään pakkoa. kaikki on itsestäsi kiinni. Jos nappa on nolla, niin viinan määrä kertoo onko hyvä olla.
Että näin.
PS. Ammattikorkeakoulut ovat sitten lapsille tarkoitettuja kouluja, jossa sinut talutetaan "oikeiden vastausten" ääreen. Siellä taitaa jopa saada valmiin lukujärjestyksenkin. OHOOOOO!
Vastaukset 6
Vanhimmat
Tutustupa muidenkin kuin omien alojesi opiskeluun! Kielten lukijoilla on usein 80%:n läsnäolovelvollisuus luennoilla ja jotkut luennoitsijat pitävät listaakin opiskelijoiden poissaoloista. Jos on ollut liian paljon pois luennoilta, joutuu yekemään jotain ylimääräistä, että saa kurssisuoritusmerkinnän...
...ei kielten opiskelijoitakaan oikeiden vastausten äärelle taluteta, kyllä opiskelu on yliopistotason puuhaa silti ja opiskeltavat
asiat vaativia.
Hohhoijaa.
Ei tee korkeakoulututkinto ihmisestä muita parempaa.
Miettisin sinuna ehkä vähän omaa asennettasi, pelkällä tutkinnolla kun ei pääse töihin. Työhaastattelussakin on hankala on vakuuttaa olevansa aikuinen ihminen jos laskee suustaan samanlaisia juttuja kuin peruskoululaiset.
Melkein tekisi mieli jättää lähettämättä tämä, mutta menköön nyt..
Varmaan Amk:n käynytkin ymmärtäisi paremmin jos olisi edes päässyt yliopistoon ja opinnot siellä jääneet kesken!
Pointtini oli ettei tutkinnolla ole merkitystä. Miten ymmärtää jonkun ihmisryhmän asettamista toisia alemmalle tasolle pelkästään sen perusteella, missä koulutuksensa on saanut? Ei riitä minulta ymmärrystä, valitan. Vaikka olisi jäänyt opinnot kesken. Ihmisiä pitää arvostaa ihmisinä.
Kuka muuten sanoi että edes hain yliopistoon?
Parempaa tulevaisuutta ja onnea työelämässä kaikille!
tuohon AMK juttuun niin ainakin tietoliikenteen saralla ratkaisee enempi osaaminen kuin koulutus. Toki työn saaminen DI:llä voi olla helpompaa mutta palkka voi olla huonompi kuin inssillä. Hyvänä esimerkkinä tiedän yhden tyypin joka on valmistunut ammattikoulusta mutta palkka on lähellä 40 000 mummonmarkkaa/kk (tämä siis tietoliikenteen puolella).
Kyllä meilläkin koulussa riittää näitä "meitsistä tulee DI ja musta tulee rikas" tyyppejä, mutta kun nämä tyypit eivät saa edes ovareita kasaan.