Kateellinen sisko

on myös ystäväni

Onko kenelläkään omakohtaista kokemusta omasta siskosta, joka on mukava ystävä mutta valitettavasti myös kateellinen. Välillä on "parempia kausia", jolloin hänen elämässään on oman elämän makua. Näinä kausina hän on hyvin mukava ja hyväntuulinen sisko ja ystävä. Sitten taas menetän sen mukavan ihmisen kateudelle. Mitä tässä tilanteessa kannattaa tehdä?

Hän kadehtii minua erityisesti siitä kun olen menestynyt hyvin työssäni. Minulla on myös muutoin elämä hyvässä kulussa. Hänellä itsellään ei ole työtä, mutta paljon muuta hyvää.

3

1381

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pitäsi

      joskus katsoa sinne kulissien taakse, eikä aina arvostella vaan näytelmää.

    • itse tuon kirjoittanut

      Hei!
      Meillä tasan sama tilanne siskoni kanssa. On aikoja jolloin olemme ylimmät ystävykset, kunnes minun elämässäni tapahtuu jotain hyvää. Silloin kateus ja katkeruus saa vallan. Kateellisuuden aiheen hän keksii meistä vain, työstäni, kodistani, jopa siitä jos pidän yhteyttä ystäviini. Sen teenkin pitkälti häneltä salassa nykyään, välttääkseni riitaa.

      Myös minun siskoni on tällä hetkellä työtön, mutta ainakin minun mielestäni hänellä on moni asia hyvin elämässään.On todella rankkaa kun saa kuulla haukut ja tuntea sen suuren vihan, jonka kateus hänessä saa aikaan.Siskoni on myös sanonut suoraan toivovansa minulle jotain huonoa tapahtuvaksi, jotta ymmärtäisin häntä?!?

      Olen itse kokenut myös työttömyyden, olen kokenut todella huonon ja kuluttavan parisuhteen. Silloin kaikki olikin siskoni ja minun välillä oikein hyvin. Satuttaa se että ikäänkuin minun pitäisi olla todella onneton jotta hän voisi olla onnellinen elämäänsä.
      Olen neuvoton, mutta sen tiedän ettei näin voi jatkua enää pitkään. En halua kokea olevani syyllinen siihen, ettei hänen elämänsä ole täydellistä.

    • kateutta puolin ja toisin

      Minullakin on sama "ongelma", eli siskoni joka on myös hyvä ystäväni, on välillä katellinen minulle. Itse olen avioliitossa, hän on eronnut 4 vuotta sitten. Hänellä on siis rankkaa, niin taloudellisestikin kuin muutenkin, koska hänellä on kolme alaikäistä lasta (ala-yläasteikäiset ja lukioikäinen) huollettavanaan. Lapset ovat säännöllisesti viikonloppuja isällään, ja lapset ovat myös erittäin paljon meillä yökylässä jne. Eli olen yrittänyt antaa siskolleni omaa aikaa, ja auttaahan se taloudellisestikin kun lapset ovat meillä joka toinen viikonloppu yökylässä, niin ei tarvitse ostaa viikonlopuksi ruokaa kuin yhdelle ihmiselle. Autan myös niin, että käytän autolla kerran viikossa (noin) kaupassa, jottei tarvitse kantaa painavimpia tavaroita pitkiä matkoja. Silti välillä tulee kommenttia että "kyllähän sulla on varaa, kun miehelläsi on niin paljon rahaa" ja "turha sun on sanoa, kun sulla on enemmän rahaa kun teitä on kaksi aikuista" jne. Hoidan lapsiani kotona, koska olen työtön, mieheni käy työssä. En pysty hankkimaan perheelleni, saati itselleni oikeastaan mitään uutta, mutta tykkään kyllä ostaa kirppiksiltä (ja korkeintaan alemyynneistä) uusia vaatteita, jos tarvis on. Eli tiukalla budjetilla ollaan kaikin tavoin, mutta silti sisko on välillä kateellinen. En voi ymmärtää. Äitimme auttaa taloudellisesti erittäin paljon siskoa (tässä kohtaa minua kadehdittaa, kun äiti ei meille anna ikinä mitään taloudellista apua) ja hänen lapsiaan, ts lähettää ainakin kaksi kertaa vuodessa noin tuhat euroa vaaterahaa siis synttäri ja joululahjojen muodossa. Siskolla ja hänen tyttärellään on aina muodikkaimmat kampaukset, vaatteet kalliita (ei alemyynnistä, eikä mitään H&M, koska ne kuulemma nuhjaantuvat heti)ja muodinmukaisia, samoin kengät viimeisen päälle. Itselläni ei olisi samaan varaa mitenkään, mutta toisaalta ei tarvitsekaan olla, olen onnellinen kun voin hoitaa lapsia kotona:)Mutta voisi se äiti joskus minuakin ja meidän lapsia muistaa...
      siskoni pyytää myös aina rahaa minulta(kunnon summia), jos vaikka ompelee/korjaa jotakin minulle/miehelleni, mutta minä en (varmaan omaa tyhmyyttä)pyydä ikinä rahaa omista auttamisistani.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      90
      7177
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      27
      7099
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      118
      6320
    4. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      97
      5428
    5. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5424
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5245
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      42
      5141
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4625
    9. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      3
      4134
    10. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      19
      3655
    Aihe