Asuin raahessa melkein 20v. silloin oli hyvä siellä elää kun ei ollut mitään pelättävää.. Nyt saa lukea kuinka Raahe on tosi vaarallinen. ei mene kauan kun Kalevassa lukee kuka tänään tapettu, missä ammuttu, jossain emäntä hakattu.. pennut varastaa kaupat.. ei kiitos raahelle. se riittää että käyn siellä silloin tällöin sukuloimassa. onneksi asun vähän rauhallisemmassa paikassa. uskaltaa kasvattaa lapsensa siellä.
Raahe on muuttunut..
Dem79
122331
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
höpö-höpö
Oot vaan kuullut "huonoja" uutisia, raahesta nyt paljon, mutta otappa selvää muistakin kaupungeista, Raahe ei ole ainoa jossa tapetaan ja tapellaan. Täällä on hyvä asua ja elää.
Meidän kaikkien tuntemat ja poliiseja, oikeuslaitosta ja asianajajia työllistävät rosvot ne otsikkoihin pääsevät. Harmittaa, kun ei nimiä saa julkaista, ovat niin tietoisia yksityisyytensä suojasta, että sakkoihin vähintään meikäläinen tuomitaan, jos nimen julkisuuteen laittaa. Pikkurikollisia saman verran kuin muuallakin.
Olen asunut myös Raahessa yli 20v ja myös muualla Suomessa joten tiedän mistä puhun. Raahe on jostain syystä oma lukunsa, ei ikinä takaisin! Pelkkä vierailu ahdistaa. Raahen puolustelijat eivät tiedä muusta maailmasta yhtään mitään kun eivät muualla ole käyneet ja asuneet. Kylä täynnä kateellisia juntteja, kaiken maailman lahkolaisia. En voisi kuvitellakkaan vieväni lapsiani Raaheen kasvamaan, Helsingin Jakomäkeenkin ennemmin.
Totta joka sana. Sisäänpäinlämpiävyyden mekka. Onneksi sentään uusi kaupunginjohtaja ravistelee "piiri pieni pyörii" -porukkaa. Se on Raahenkin ryhdistäydyttävä, jos meinaa pysyä nykymaailman menossa mukana. Ei elämä ole pelkkää Rautaruukkia ja kyläpolitikointia.
ootko a.g saanu joskus täällä turpaas, ku oot nuin katkera? oot menny aukomaan isommille kavereille???
älä mustamaalaa raahea jokaisessa viestissäs.
täällä tapahu yhtää sen enempää ku muissakaa samankokosisa kaupungeisa. hyvä ellää ja asua!
Raahelaiset on roskasakkia. Tappelijoita ja rattijuoppoja ja huumehörhöjä.....
En muuttais enää ikinä takasi raaheen...
k*rpiintynyt, kun et ole Raahessa saanut. Fiksuja tyttöjä täällä!
oikeeta puhetta. hyvä paikka tämä on asua. mutta nyt vähän pelottaa rautaruukin puolesta, koska sitä ei tiedä milloin osakkeet myydään. se olisi kova isku pohjois suomelle. kaikki pienet yritykset jotka ovat riippuvaisia tehtaasta, ovat nekin nyt vaakalaudalla.
Just niin, huonot kokemukset ovat tietenkin aina omaa syytä ja aina täytyy olla Raahelaisille "tosi miehille" mielin kielin ja samaa mieltä, ettei saa turpaan, vaikka tietenkin ne saattaa varalta tempasta silti, sillä tavalla ne asiat saa ja pitää aina ratkaista, ainakin kaltaistesi ihmisten mielestä. Ei todellakaan kumma, että ihmiset Raahesta katoaa.
kummasti mulla ei oo koko 32v aikana ollu mtn pahaa sanottavaa kaupungista, kertakaan en oo turpaan saanu enkä kertaakaan oo antanu. jos hakemalla ongelmia hakee, niitä myös saa!
paremmaksi