Telakan rautakourat ovat valmiit alentamaan palkkojaan. Esimerkkiä varmasti seurataan muuallakin. Sinänsä turhaa. Palkkoja ei voida alentaa niin paljon, että pystyttäisiin kilpailemaan Asian maiden kanssa. Telakkateollisuus Suomessa loppuu, joka tapauksessa.
Palkkojen alennuksesta seuraa ostovoiman alentuminen ja hintojen on laskettava. Mennään Japinilaisittain!
Palkkojen alennuksesta seuraa ostovoiman alentuminen ja hintojen on laskettava. Mennään Japinilaisittain!
Vastaukset 5
Vanhimmat
laskisi hintoja? Se tapahtuu pakosta joskus sitten viiveellä jos tapahtuu ollenkaan, ainoastaan työntekijöille tulee ongelmia, sähkönkin hinta vain jatkaa nousuaan. Mistä malli tälläiseen palkka-aleen!
http://keskustelu.suomi24.fi/show.cgi?category=114&conference=1500000000000151&posting=22000000000777893
Eikös se vaan ole hyvä jos tavaroiden hinnat laskee?
Japanissa lainojen korotkin kääntyi miinus merkkisiksi :)
Ei kait siitä palkka-alesta vielä ole päätöstä tehty. Auttaakohan se kuitenkaan pysyvästi. Siinä saattaa käydä niin, että kun ensin lasketaan vaikkapa 5%, niin vähän ajan päästä on uusi laskutarve ajankohtainen kun ei kilpailukyky ole vieläkään riittävä.
ja maatalous tulisi lopettaa turhina.
EU.sa on tehty maatalouden siirtäömisestä päätös lihaville vainioille. Suomessa se lopetetaan. Samaten telakkateollisuus.