Oletteko huomanneet että nämä pikavippi-firmat kuuluvat niihin jolla on "tilauksen perumissaika 14pv" suomen lain mukaan. Eli jos otat pikavipin,ja sitten kahden viikon sisään ilmoitatkin että perut "kaupan" ja palautat rahat niin he eivät voi periä mitään kuluja siitä... eli näin saat vippiä 2 viikoksi ilman kuluja! Ja tämä menee ihan lakipykälien mukaan näin.
Ja testattu on, ainakin Credit24 (eli Mobile Credit Nordic) tämä täysin toimii - eivät urputa edes koska itsekin tietävät että laki sanoo näin. Kokeilkaa vaikka!
Ja testattu on, ainakin Credit24 (eli Mobile Credit Nordic) tämä täysin toimii - eivät urputa edes koska itsekin tietävät että laki sanoo näin. Kokeilkaa vaikka!
Vastaukset 6
Vanhimmat
Credit24 nettisivuilta poimittua:
-------------
Voiko lainan peruuttaa?
Kyllä. Asiakkaalla on kuluttajansuojalain 7:11 §:n mukainen oikeus peruuttaa lainasopimus 14 päivän kuluessa sopimuksen tekemisestä. Asiakkaan on lähetettävä peruutusilmoitus Mobile Creditille viimeistään 14:nä päivänä luottosopimuksen tekemisestä.
Peruuttamisilmoitus on tehtävä kirjallisesti ja siinä tulee olla vähintään seuraavat tiedot:
- Lainanhakijan nimi ja henkilötunnus
- Ilmoitus peruuttamisesta
- Paikka ja päiväys
- Lainanhakijan omakätinen allekirjoitus
Peruuttamisilmoitukset tulee toimittaa kirjallisena luotonantajan osoitteeseen:
Mobile Credit Nordic Oy
Eerikinkatu 2
00100 Helsinki
Asiakkaan on palautettava saamansa varat viivytyksettä ja viimeistään 30 päivässä peruuttamisilmoituksen lähettämisestä Mobile Creditille tämän ilmoittamalle tilille. Mobile Creditillä on peruuttamistilanteessa oikeus vaatia korvauksena Asiakkaan käytössä olleesta lainasta todellinen vuosikorko siltä ajalta, kun laina on Asiakkaan tilillä.
-----------
Ja tuo vuosikorko on lain mukainen pieni korko, ei mitään verrattuna näihin normaaleihin palkkioihin - eli säästö on suuri, eivätkä he voi myöskään veloittaa muita kuluja, vain tuon pienen vuosikoron.
Kokeiltu on joo ja kyseisessä paikassa pääsee ikuiselle bannilistalle...
Kyllä vippipaikat perivät siitä "todelliseen vuosikorkoon perustuvat kulut". eli kun vuosikorko on 500%:n luokkaa, niin parin viikon lainasta korkoja tulee se 20%. Ei niinkään halpaa.
Ei ainakaan tuo mainiittu Credit24 peri samaa korkoa "sopimuksen peruutustapauksessa" kuin mikä on tuo heidän normaalikorkonsa vaan perivät laissa mainitun koron joka on siis vuositasolla muistaaksen 16%, eli esim satasen "vipistä" menee kahdessa viikossa noin euron verran(jos esim tuo 16% => satasesta vuodessa 16euroa, jaettuna 26(52:2)) Ja muita kuluja eivät lain mukaan saa ottaa. Periaattessa siis sama "katumissääntö" kuin nettikaupassa ja postinmyynnissä. En tiedä miten muut toimii mutta ainakin näin C
Ja näköjredit24:ssä.ään odottavat sitä takaisinmaksua tuon nettisivuillaan mainitun neljän viikon verran! Halpaa lainaa siis:)
Ja millekkään blokkilistoille ei siitä kyllä joudu, sen tiedän kokemuksesta
kannattaa tutustua lainanehtoihin, enne kuin huutelee täällä naamapunaisena "keksinnöstään". Yhtiöillä tietenkin oikeus veloittaa todellisen vuosikoron mukainen korko päiviltä kun raha on sinun tililläsi (joka näillä yhtiöillä on 500 prossan luokkaa)
Kaikennäköisiä urpoja opiskelijoita kuvittelee olevansa kovinkin fiksuja.
vai että oikein ilman kuluja..kannattaisi lukea noita sopimusehtoja edes joskus niin tietäisi että ei kirjoita ihan puutaheinää