Tilastollisesti vain joka kymmenes vakuutusyhtiössä huijattu ( kusetettu )valittaa
asiasta eteenpäin, eri valitusportaisiin,
Vakuutusyhtiöillä on vankka kokemus tästä ja luottavat huijauksisaan siihen, ettei asiakas valita tästä mihinkään.
Yleensä huijattu asiakas vaihtaa vain vakuutusyhtiyä, eikä ryhdy mihinkään toimenpiteisiin asian, huijauksen myötä, tämähän on vakuutusyhtiöiden tarkoituskin.
Valittakaa asioista! Puskaradiot toimimaan!
Tehkää kaikki voitava!
asiasta eteenpäin, eri valitusportaisiin,
Vakuutusyhtiöillä on vankka kokemus tästä ja luottavat huijauksisaan siihen, ettei asiakas valita tästä mihinkään.
Yleensä huijattu asiakas vaihtaa vain vakuutusyhtiyä, eikä ryhdy mihinkään toimenpiteisiin asian, huijauksen myötä, tämähän on vakuutusyhtiöiden tarkoituskin.
Valittakaa asioista! Puskaradiot toimimaan!
Tehkää kaikki voitava!
Vastaukset 10
Vanhimmat
Huijauksista, korvaamattajätetyistä vahingoista,
voi valitaa ja valitusportaita ovat: Kuluttajavalituslautakunta---Vakuutuslautakunta ---Vakuutustoimistosta saa neuvoja vakuutusasioissa ja valitusasioissa. Käytäkää näitä portaita. Valittakaa pienemmistäkin asioista. Kaikki tehdyt valitukset tilastoidaan ja ne tulee yleiseen tietoon. Eli saadan tietää se, miten paljon kunkin vakuutusyhtiön toimista tehdään valituksia.
Vakuutusvalvontavirasto Helsingissä, valvoo vakuutusyhtiöiden toimintaa.
VVV:sto valvoo niin, että vakuutusyhtiöt toimivat Lain..Sääntöjen JA Hyvän..vakuutustavan mukaisesti.
Kanteluja voi tehdä vakuutusyhtiöiden toiminnasta VVV:stoon jos vakuutusyhtiö on rikkonut kyseisiä määräyksiä..
minä valitin ja sain oikeutta asioilleni/korvaukset %%%%%%%
tehkää tekin näin %%%%%%%%
Näyttäkäää vakuutusyhtiöille, että huijaukset ei onnistu, valittakaa ja taas valittakaa, eivätköhän opi mokomat.......
Miten joku vielä viittii tänä päivänä valittaa että vakuutusyhtiöt huijaa??? kattokaa peiliin ikuiset, jokapaikassa valittajat.
LUKEKAA VAKUUTUSEHDOT!! ja etenkin ymmärtäkää ne.
Ei kaikkea ihmisten toilailuja voi maksattaa millään instanssilla. Kuten tiedätte, tyhmyydestä sakotetaan.¨
Jokaista käsittelijää, tarkastajaa ja korvaus\riskienhallintapäällikköä tuijottaa ja valvoo 100 erillaista valvojaa.
Ei siellä huijata, siellä yritään välttää huijatuksi tulemista. Ed. LUKEKAA EHDOT!
Johan kehittelit paksun tarinan.
Lähivakuutuksilla esimerkiksi, ei ole kuule paljon tarkastajia, eikä ylintä johtajistoa.
Näissä puljuissa on, vahinkotarkastaja, korvauskäsittelijä, sihteerikköjä yksi tai kaksi ja toimitusjohtaja. koko touhu keskittyy samaan
koppiin, on läheistä toimintaa nääs,
ei ole tuijottajia eikä valvojia.
Isot vakuutusyhtiöt ovat vähän eri asia.
Odota kun kohdallesi sattuu, se että tulet huijatuksi, aina on asiakkaita huijattu ja tullaan aina huijaamaan.
Miksi vahinkoasioita käsitellään oikeudessa ja voitetaan niitä ????
Olen täysin samaa mieltä. Hermostuttaa nämä nettipalstoilla valittajat jotka toistaa vain samaa kaavaa: Jos vakuutusyhtiö ei ole korvannut jotain mikä tietenkin asiakkaan mielestä olisi pitänyt korvata, niin tullaan tänne valittamaan miten yhtiö huijjaa! Menkää todellakin itseenne...
Onko käynyt mielessä että tuo tilastollinen "fakta" kertoo myös siitä, että vain noin harva todellakin ilkeää alkaa viemään valitusta eteenpäin (voi olla että on aihettakin, mutta jälleenkerran; vakuutusyhtiöt myös korjaavat tekemiään päätöksiä jos ovat tehneet virheen!), ja loput tyytyvät jurputtamaan tällaisilla palstoilla, koska he tietävät itsekin liioitelleensa vahinkoa/olleensa jotenkin itse myötäaiheuttamassa vahinkoa/jättäneet noudattamatta ehdoissa kuvailtuja suojeluohjeita/tms.
Jestas että meitä on moneksi!
parempi kun et naputa mitään, kun et mitään tiedäkkään..!
huijatuista harva jaksaa alkaa valittamaan, vaan hän reakoi niin, että vaihtaa vain
vakuutusyhtiöä..! tämähän on väärä ratkaisu asialle, aina pitäisi valittaa kun tietää olevansa oikeassa..!
periksi ei pitäisi antaa..!
Kun valitettais enemmän, niin huijaukset vähenisivät taatusti..!
-yksi, HUIJAUKSEN UHRI
Riiraton tosiasia, itse vakuutusyhtiön toimihenkilö on minullekkin sanonut aivan samaa, että vain joka kymmenes valittaa.
Vakuutusyhtiön kannattaa testata, kuka lähtee valittamaan.
jos jokaisesta kielteisestä päätöksestä valitettaisiin, niin toiminta paranisi vääjäämättä vakuutusyhtiöissä,