Ei kellään sattuisi olemaan tietoa, että voiko yrityksen nimen rekisteröidä ennen yrityksen perustamista? Ja jos voi, niin kuinka kauan ennen?
Yrityksen nimen rekisteröiminen
- - Laura
21163
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Marssijärjestyshän on se, että kun yritys on perustettu, siitä toimitetaan paperit joko pelkästään verottajalle, taikka lisäksi kaupparekisteriin.
Yrityksen nimeä ei voi erikseen "rekisteröidä". Yrityksen voi toki perustaa, vaikka liiketoiminta ei heti alkaisikaan pyöriä. Liiketoiminta on toki saatettava käyntiin vähintään vuoden sisään, taikka muutoinhan yrityksellä ei ole toimintaa ja se kaupparekisteristä poistetaan sen mukaan.
nimen niin perusta toiminimi, maksaa reilu 60€. Perustamisilmoitus tehdään www.ytj.fi -lomakkeilla ja samalla menee tieto kaupparekisteriin ja verottajalle, laita raksi ruutuun että yrityksen toiminta on keskeytetty toistaiseksi.
Kun aikanaan aloitat liiketoiminnan teet muutosilmoituksen sekä ilmoittaudut ennakkoperintä- ja alv-rekisteriin. Tarvittaessa perustat osakeyhtiön jonka käyttöön luovutat toiminimen, vanhan toiminimen lakkautat.
Helppoa ja nopeaa.