Mitä ultraääni kertoo?

Minulla soliskuopassa ja kaulalla patit ja ultraääni edessä. Voiko jo ultran perusteella sanoa onko syöpää vai minkälaisia diagnooseja olette saaneet?
53681
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

ole varma ultraäänestä ottavat ohutneulanäytteen.

Äänestä
  • että jos röntgenlääkäri ultraäänitutkimuksen perusteella epäilee, että patti ei ole harmiton, hän ottaa ohutneulanäytteen asian selvittämiseksi. Se otetaan ultraääniohjatusti ilman puudutusta. Puudutusneula näetsen sattuisi yhtä paljon kuin itse näytteen ottamisessa käytettävä neula.

    Äänestä

  • voisi sanoa, kirjoitti:

    että jos röntgenlääkäri ultraäänitutkimuksen perusteella epäilee, että patti ei ole harmiton, hän ottaa ohutneulanäytteen asian selvittämiseksi. Se otetaan ultraääniohjatusti ilman puudutusta. Puudutusneula näetsen sattuisi yhtä paljon kuin itse näytteen ottamisessa käytettävä neula.

    ei oteta, jos lääkäri epäilee syöpää... Multa ei otettu sitä,vaan kävin ultrassa ja mammossa. Ultran jälkeen lääkäri vaan sanoi että "joo"..ja tulokset saan kahden viikon päästä!!

    Äänestä

  • sitä ohutneulanäytettä kirjoitti:

    ei oteta, jos lääkäri epäilee syöpää... Multa ei otettu sitä,vaan kävin ultrassa ja mammossa. Ultran jälkeen lääkäri vaan sanoi että "joo"..ja tulokset saan kahden viikon päästä!!

    että ohutneulanäyte nimenomaan otetaan jos lääkäri epäilee syöpää. Päinvastaisessa käytännössä ei olisi mitään tolkkua. "Jaa, ihan selvä syöpäkasvain, enpä ota solunäytettä vaan lähetän teidät kotiinne ihmettelemään, että mitäs seuraavaksi."

    Sinun tapauksessasi lääkäri ei ilmeisesti löytänyt mitään epäilyttävää.

    Äänestä

Olen sairastanut imusolmukesyövän kahdesti ja ultraääni kuulunut aina alkututkimuksiin. Ei ultra varmaa vastausta anna, mutta vahvan epäilyn. Esimerkiksi mulla oli ekalla kerralla imusolmukkeet muuttuneet normaaleista soikeista pyöreiksi ja niiden rakenne oli muuttunut, tokalla kerralla löytyi yksi imusolmuke, josta rasvanidus puuttui kokonaan ja se antoi aihetta epäilyyn. Multa ei ole muuten ikinä ole otettu ohutneulanäytettä, koska mulle on syöpälääkärit sanoneet että se ei ole lymfoomadiagnostiikassa tarpeeksi tarkka. Näin siis mun lääkärit puhuneet. Multa on aina poistettu kokonainen imusolmuke näytteeksi, tosin se onkin jo paljon isompi operaatio kuin se ohutneulanäyte..
Tsemppiä sinulle, toivottavasti ei löydy mitään pahanlaatuista! :)

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


pateista! kirjoitti:

Minulla soliskuopassa ja kaulalla patit ja ultraääni edessä. Voiko jo ultran perusteella sanoa onko syöpää vai minkälaisia diagnooseja olette saaneet?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu