Nyt kun on ollut (ainakin SK:ssa) keskustelua mm. mummoista ja lapsista kaupoissa, niin olisi yksi huomionarvoinen (??) asia. Ne äidit lastenvaunujensa kanssa. Ruokakaupoissa on leveät käytävät ja usein tilaa liikkua, mutta entä ne ahtaat vaate- ym. liikkeet? Kun ne lastenvaunut on pakko ängetä sinne ruuhkan keskelle aletankojen väleistä. Mm. Isokarhussa eräässä vaateliikkeessä varpaideni yli lipui kivat lastenvaunut ja niitä työntävä nainen katsahti ärtyneen näköisenä, eikö kukaan muka väistä kun hän tulee lapsitankkerinsa kanssa nyt vähän vaatteita shoppailemaan. Ei kannata mutsit sitten mutista niistä teidän saamistanne v******tuneista katseista kun vetelette kaupoissa vaunujenne kanssa. Hitaat mummot ovat pieni haitta näiden sotavaunujen keskellä. Muuten ei lastenvaunut pahemmin haittaa, mutta pitäkää ne mieluummin niiden pienimpien liikkeiden ulkopuolella.
Nimim. liiskatut varpaat, hyvät hermot (toistaiseksi)
Nimim. liiskatut varpaat, hyvät hermot (toistaiseksi)
Vastaukset 42
Vanhimmat
Suosittelen ettet tee koskaan lapsia..sä et selvästikään tiedä mistään mitään..Ehkä sun kannattais pysyä kotona neljän seinän sisällä..
... arvata, että tähän tulee tällaisia vastauksia. Jyrätkää te äidit lastenvaunujenne kanssa eteenpäin muista välittämättä niin kuin tähänkin asti, me kyllä väistetään!
Pakkohan meidän on. =(
jep, minäkin sun viestin lukemisen jälkeen arvasin että joku valopää tulee heti kirjoittamaan jotain neljänseinän sisä juttuja, mut ymmärrän kyllä kantasi tähän asiaan, mutta ei ne äidit voi niitä muksujaan kanniskella käsivarsillaan ympäri putiikkeja, ensinäkin lapsien pitää nukkua, ei ne sylissä voi nukkua, lapsilla on mukana yleensä vaipat/tuttipullot/tuttelit sun muut härpäkät, mieti jos äiti joutuisi kaiken tämän kantamaan käsissään ja vielä koittaa siinä sivussa shoppailla=) ei tulisi kyllä kesää.. toivottavasti ajattelisit asiaa nyt hieman eri kantilta:)
ei tavalliset vaunut vielä mitään mutta ne kaameat hyökkäysvaunut johon lapsi änketään, joissa on ratti ja töötti..ja sit ruuhka-aikaan kauppaan..hohhoijaa.
Pärjäs sitä mukulat ennenkin tavallisissa ostoskärryissä istumassa..nyt pitää kaupoista tehdä leikkikenttiä.
Marketeistahan on hiljalleen tehty koko perheen viihdekeskuksia.
Ekkö sää mummu vielä sitä ole hoksannut?
Totta puhuen, minustakin on outoa, ettei ole enää minkäänlaista aikaa, jolloin voidaan tuon meidän ukin kanssa käydä lastaamassa kärrit täyteen tavaraa.
Yhdet lastentankit sinne tai tänne, mutta kun äideillä on taipumus kulkea rintamana. Eikä tule kuuloonkaan, että väistäisivät.
Yhtenä päivänä kun tämmöinen rintamalinja tuli marketin hyllyjen välissä vastaani, pysähdyin. Vaunujen lykkijät eivät osanneet muuta kuin tyrkkiä minua ostoskärryillä sääreen. Minä vain seisoin. Lopuksi pataljoona hajosi kahtia kamalasti minua sättien.
kai parempi jos maailmassa ei olisi muutakuin sinä itse.saisit kääkkä shoppailla rauhassa.
lykkivät äiditkään juuri vaivaudu muita ihmisiä ajattelemaan ...
Siinä sitten kun on tultu kaupasta niin ovat jättäneet sen auton sinne jonnekkin ahtaaseen väliin eivätkä käytä niitä perhepaikka alueita,vaikka niitä on useassa kaupassa...
Heillä joillakin on uudehko auto ja varjelevat ettei ovet käy muihin autoihin,mutta ne ketkä omistavat auton jolla ei sitten ole mitään väliä niin he painavat se oven toisen auton ovea vasten ja sitten alkavat sovittamaan lasta turvaistuimeen,aikansa runttaavat siinä oven välissä eikä siinä sitten huomata että toisella voi olla pakasta vedetty"kärry" vieressä ja ovi painaa harmittavan jäljen...
ei silti on ihmisiä jotka heittävät ovet auki kun maailmanomistajat,ja käy toiseen autoon nii tulee vaan että oho?!ja sitten on niitä jotka ovat tempauksellaan metettäneet sen ovenkin ku ollaa tultu ovesta ku maailmanomistaja...=)
joten katsokaa mihin jätätte uudehkon/uuden autonne...itse kävelen pidemältäkin ettei tule niitä harmittavia jälkiä...
itse olen kyllä jäänyt kärryjen alle varpaista,mutta on ollut fiksuja nuoria naisia jotka ovat kintuilleni ajaneet,että anteeksi ovat pyytäneet...sekin on hieno taito...
mutta yleensä perhepaikat ovat täynnä isohameisten tätien autoja ja ne samat isohameiset tätit on ottaneet ne lastenkärryt, vaikka siis lasta ei näy mailla halmeilla..ilmeisesti sossu ei anna kärryyn kolikoita vain seteleitä millä saa ruokaa.Että kyllä pieni ihme on jos saat autosi ensinäkään perheruutuun ja muksut ulos kolhimatta sinkkujen luxuskaaroja..mut täähä on vain elämää
Olen n. 20 vee... juu ja enpä tiedä hankinko lapsia, pelkkää haittaa niistä on.
hankkimatta. joutuisivat lapsi rukat häpeämään silmät päästään vanhempaansa kunhan pääsevät pois tynnyristä jossa olet heidät kasvattanut =)
Niistähän tuntuu olevan enemmän riesaa kuin hyötyä.
- haisevat ja puklaavat ja rääkyvät (ainakin vauvoina) ja paskovatkin vielä. mieluummin siivoilen koirani paskoja
- tappelevat (jos useampi lapsi, voivat kyllä tapella sinunkin kanssasi)
- voivat aiheuttaa suurta huolta (esim. olemalla luvatta jossakin yömyöhään)
- vievät rahasi, kyllä, useimmat mutsit eivät raaski edes kunnon vaatteita ostaa kun lapsiin menee rahat (itse arvostan ja käytän laatua)
- pillittävät ja huutavat (kyllä, ehkä vanhempanakin)
- lisäävät rahanmenoa huomattavasti, lääkärikuluja, opiskelumenoja, ym. ym.
- tekevät pahojaan ja polttavat tupakkaa ja vetävät viinaa "kun kaveritkin tekee sitä"(kyllä, sinunkin lapsesi, eiväthän vanhemmat TODELLAKAAN tiedä lapsistaan kaikkea)
Sorry, jos loukkasin jonkun hartaan äidin tunteita tai kuulostan liian "paatuneelta" mielipiteisiini, nämä nyt vain putkahtelivat mieleen.
Itse en ole mikään perinteisyyden kannattaja (mennään naimisiin ja hankitaan jälkikasvua). Mielestäni elämä voi olla todellakin onnellista ilman lapsia, voit tehdä mitä haluat ja mennä milloin haluat. Voit käyttää rahasi itseesi, vaikka puolisoosi ja lemmikeihisi (kyllä otan mieluummin vaikka mitä eläimiä, ne eivät edes kilju). Lapseton ihminen voi panostaa itseensä, käyttää varojaan siihen mihin itse haluaa, ei siihen mitä lapset tarvitsevat tai haluavat. Lapsettomalla voi olla älyttömästi omaa aikaa ja hyvä elämä.
Sitä paitsi, kannattaako tähän maailmaan edes tuoda lisää ihmisiä? (no en ole mikään ympäristöaktivisti tai muukaan, mutta eihän sitä tiedä, mihin se oma jälkikasvu oikein joutuisi tai mitä joutuisi kokemaan) Että terkkuja vaan kaikille ihkuille äideille ja isukeille sinne omakotitaloihin tila-autojenne kera. XD XD XD XD hehehehheheheh
varmaan itekki ollut joskus pieni lapsi??tai ainakin lapsi?jospas sinun vanhempasi olisivat ajatelleet aikoinaan samoin lapsista-sinua ei olisi olemassakaan(täällä palstalla valittelemassa)
on valita tapansa elää.ja parempi se on jättää ne lapsen teot osaavampiin käsiin.miten ikinä kestät sen että olet itse ollut samanmoinen huutava paskaläjä aikoinaan,saatoit viedä viattoman äitisi viimisimmätkin rievun rippeet vaatimalla itsellesi priima tavaraa.olet saattanut jopa polttaa äitisi röökit, isäsi pilvet ja jopa naapurin viina kaapin ryövätä tyhjäksi...ja vain koska olit lapsi huutava elämän pilaaja. heheheheheheheheheh ps:oletko varma että vanhempasi ovat biologisia ettei vaan ole omat vanhempasi antaneet pois noin kurjaa ja äänekästä ja vaativaa vaaviaan =)että terkut vaan sulle sinne pikkufiiattiin joka asuntoautonasi tällä hetkellä on hihihihihih
Nykyään kun minulla on noita ihania pikku rääkyjiä, kummasti on ajatukseni oman ajan tarpeellisuudesta ja (ai hirvitys) puklaamisesta muuttunut. Ei vain ole yksinkertaisesti mitään, mihin vaihtaisin sen, että minulla on lapsia. Sitä kai kutsutaan rakkaudeksi.
Eivät ne lapset iän kaiken ole vaippa- ja pukluiässä.
Mitä tulee maailman pahuuteen, ei se siihen ainakaan lopu, jos osa ei uskalla tehdä lapsia. Aina on niitä jotka tekevät lapsia, ja aina on niitä jotka tekevät rikoksia tms. Toinen näistä on luonnollinen ja hyvä asia.
Itse asiassa olen ollut hyvinkin kiltti lapsi ja olen tosiaan elänyt ihan hyvän lapsuuden ja saanut haluamani, eikä ole tarvinnut kituuttaa ostoksissakaan ikinä. Mutta siitä huolimatta näen jatkuvasti ne pienten lasten äidit hermostuksissaan huutamassa huutaville lapsilleen ties missä kauppakäytävillä. Ja se oli täysin oman äitini valinta hankkia lapsia, sitä paitsi oletat ilmeisesti että vaikken olisi koskaan syntynytkään, minua harmittaisi ettei äitini hankkinut lapsia. C'mon tämä on mun mielipide, en vain LUULTAVASTI halua lapsia vaan omaa vapautta. Ei todellakaan ole pakko noudattaa perinteitä. En tarvitse perillisiä ja syntymätön lapsi tuskin pahastuu siitä. ;D
Omapa on valintansa, kyllä lapsia saa hankkia vaikka kymmenittäin jos se on oman elämän suola.
Esimerkiksi eräs vanhempi ystäväni perustelee lapsettomuuttaan sillä, ettei hänellä ollut uskallusta hankkia niitä. Lapsista on kuitenkin vähintään se 18 vuotta pidettävä huolta. Toinen tuttuni ei pysty saamaan koskaan lapsia, mutta se ei harmita häntä yhtään. Koska hän on tietoinen siitä, ettei lapsia kuitenkaan koskaan tule syntymään, hän elää täysillä ilman niitä.
Mielenkiintoista. Tämä vain vahvistaa ajatusta siitä, että lapsettomilla on enemmän varaa esimerkiksi autoon. Sitten niitä vituttaa, jotka tunkevat lapsensa siihen Toyotaan vuosimallia -90, kun vieressä kiiltää uutuuttaan jonkun onnekkaan "sinkun" tai muuten lapsettoman pariskunnan luxusauto. Voi harmi, itsepähän ovat lapsensa ja uransakin valinneet. Sitten valitetaan mm. yksinhuoltajien kurjuudesta ja köyhyydestä.
äideillä onkin jotain mitä näillä lapsettomilla ei.
On oma lapsi jota rakastaa niin paljon.
On pikkuinen jonka illalla peittelee sänkyyn ja tekee mieli vaan jäädä katselemaan toista, kun hän niin viattomasti siinä nukkuu :)Sitä tunnetta ei voi sanoin kuvailla.
Näkee lapsen ekat askeleet ja ekat sanat
Itse en ehkä edes hanki jälkikasvua, joten en ole paras ihminen tähän kommentoimaan. Onhan se oma (nimenomaan oma) lapsi aina se ihkuin, mutta koska itse en erityisemmin välitä lasten hankkimisesta, en myöskään haaveile sen mukulan peittelemisestä tai sen "äiti" sanan kuulemisesta ekan kerran. Näen lapset rääkyvinä vaippahousuisina riesoina.
Lapsista huolehditaan 18 ikävuoteen asti ja murehditaan loppuelämä. Mutta se on vain toinen puoli, toisella puolella on rakkaus ja ilo.
Se on totta, jokainen ratkaisunsa tekee itse, toisille myös ratkaisut tehdään "puolesta", jos niitä lapsia ei sitten saadakaan. Eikä senkään tarvitse olla maailmanloppu, tietenkään.
Elämää eletään sen ehdoilla ja pyritään olemaan onnellisia, toiset huomioiden, tasapainossa, niinhän se menee.
Joulun alla meinasi mennä hermot useampaankin kertaan kun nämä mammat vaunujensa ja vauvojensa kanssa tapasivat kaltaisiaan eri putiikeissa. siinä sitten kaksien hyökkäysvaunujen kera vaihdeltiin koliikkikuulumisia. Eikä minkäänlaista havaintoa siitä, että tukkivat kaikki käytävät. Sama meininki jatkuu edelleen varsinkin vaatekaupuoissa - lapset huutavat kuin syötävät kuumissaan vaunuissa samaan aikaan kun mammat kiertävät vaatetankoja. Ja ennenkuin kukaan huomauttaa mitään lapsettomuudesta, ilmoitan, että väärin! Olen itsekin äiti, mutta lapseni ollessa pieni ei olisi tullut mieleenikään lähteä vaunujen kanssa vaateostoksille. Kyllä silloin oli lapsi isänsä kanssa kotona tai vaikka mummulassa.
Lapsen kanssa joutuu joskus käymään olosuhteiden pakosta ruokakaupassa, mutta minäkin - kahden lapsen äiti - olen vilpittömästi ihmetellyt sitä, että VAATEOSTOKSILLE lähdetään vaunussa tai rattaissa olevan lapsen kanssa, puhumattakaan nyt sitten siitä, että pyoritään tuntikin vain katselemassa, mitä tavarataivaat tarjoavat. Minusta nämä äidit eivät yhtään ajattelee asiaa kuumissaan kituvan ja pistkästyvän lapsen kannalta. Enkä tarkoita, että vanhempien kuuluisi koko ajan viihdyttää lastaan, mutta naisten vaateostoksille vauva ei kyllä ole sopivaa seuraa.
vaan jotenkuten mukavuudenhaluisesta äidistä. Kuullostaa hieman kylmältä ajatukselta että lapsia ei saisi ottaa mukaan kauppaan. toki helpottaa "shoppailua" jättää pikkunen kotiin ja on lapsenkin edunmukaista joskus. Useat äidit istuvat lapsiensa kanssa kotona päivät pitkät ja on vaan suositeltavaa että pitävät yhteyttä toisiinsa ja pitävät ns "torikokouksiaan" edes jossain. Siellähän ne tulevat asiakkaatkin istuvat, vaunuissa, siellä se on varmasti kirjoittajakin joskus aikanaan istuskellut. ei se maailma siihen kaadu jos hieman joustaa kauppa ym..muissa asioissa. Suurin osa äideistä jättää kyllä "taisteluvaununsa" suosiolla avarammalle paikalle itse kierrellessään tankojen seassa. Osaavat jotkut äidit jopa vähentää vaatetta lapseltaan ennen "shoppailu" kierrosta =) PS: itselläni ei ole vaunuikäsiä lapsia joten närkästyneet etsikööt jotain muuta mistä pistää vastaiskua =)
Tilanne ei porilaisissa marketeissa ole ihan niin huono kuin monessa muussa kaupungissa.
Täällä vaunuarmeija on pari kertaa väistänyt, kun olen nätisti pyytänyt: "Anteeksi, mutta voitteko hiukan väistää, kun ..." Hymyä ei kyllä ole irronnut eikä muutakaan kohteliasta, esim. "Voi anteeksi" tai: "Olkaa hyvä."
Ulkomailla on ihan tavallista, että marketien tungoksessakin ihmiset sanovat "anteeksi", "sallitteko" tai muuta kohteliasta, kun haluavat mennä eteenpäin.
Meillä kohteliaisuus ei millään irtoa luontevasti. Eikä tämä ongelma taida katsoa ikää.
Minäkin kuljen joskus pikkulasten kanssa marketeissa - lastenlasten siis. Eli näkökulmaa on tullut sekä vaunujen että ostoskärryjen lykkääjänä.
kyllä aivan turha odotella hymyä puhumattakaan anteeksi pyynnöstä =) aivan utopiaa oli sitten vaunut tai ei.
on pieni kuin mikäkin, pakkohan sitä on äitien aletangoille päästä.
Olisihan se mukavaa, jos mies vaikka pitäisi sitä vauvaa sen aikaa, että äiti pääsisi shoppailemaan, mutta kaikkien miehet eivät siihen pysty joko omista tai töihinsä liittyvistä asioista, ja kaikilla ei sitä miestä ole laisinkaan.
Mummujakaan ei kaikilla ole käytettävissä.
Elämää pitää elää sitten vain niiden ehtojen mukaisesti, mitkä on annettu. Joskus voi olla pakko tunkea pieneen liikkeeseen isojen vaunujen kanssa. Ja äreä ilme saattaa johtua ihan muusta kuin toisten läsnäolosta kulkureitillä. Esim. unettomasta yöstä lapsosen kanssa ja siitä kolmesta eurosta, jolla pitäisi ostaa uusi paita työhaastattelua varten. ;-)
olisi ehkä kannattanut miettiä, kenen kanssa sen lapsen tekee, jos miehestä, siis lapsen ISÄSTÄ ei kerran ole lapsenkaitsijaksi. Ja tuskin kukaan sentään töissä on 24/7...ja jos onkin, luulisi siitä liikenevän lapsen äidillekin uutta paitaa varten muutama euro.
Voit taputtaa itseäsi olalle, koska onneksi olkoon, sinä tulet toimimaan juuri siten! =)
Kaikki ei ole aina niin yksinkertaista, ja sitten on vielä sekin, että mikään laki ei kiellä äitiä menemään kauppaan (pieneenkään) lapsensa kanssa. Se on toisille kovin vaikeaa, kun pitää elää muiden ihmisten kanssa samassa maailmassa, eivätkä ne ihmiset toimi siten kuin itse tahtoisi. Rankkaa.
olen jo toiminut. Lapsellani on hyvä, hoitava ja rakastava isä. Eikä kukkaan ole väittänyt, että olisi olemassa LAKI, joka kieltää äitejä menemästä kauppaan lastensa kanssa. Ja vielä enemmän kuin mietin tässä asiassa itseäni, säälin niitä pieniä, jotka kuumissaan makaavat vaunuissaan äidin shoppaillessa ja juoruillessa kavereittensa kanssa. Kysymys ei ollut mistään vaikeudesta elää muiden kanssa, jotkut vaan nähtävästi haluavat aina vääntää asiat itselleen sopiviksi.
Olitko tullut ajatelleeksi, että jokainen kuitenkin valitsee itse tapansa elää ja kasvattaa ja vaikkapa käydä lapsineen kaupassa.
Sehän tosiaan ON kynnyskysymys elämässä.
Juoruilu ja tuntitolkulla missään kiertäminen vaunuikäisen kanssa on taas sula mahdottomuus =D
Ajattelitko että se on jonkun äidin vika, jos hänellä on mies, joka ei vaikkapa syystä tai toisesta pientä vaunuikäistä sitten hoida kotona? Oletko tosissasi esittämässä omana meriittinäsi lapsesi hyvää, hoitavaa ja rakastavaa isää? Eiköhän tuo ole lapsesi isän meriitti... Isä voi kyllä rakastaa, vaikka olisikin vielä kädetön rintamaitoa juovan pienokaisen kanssa. Ja ei, en puhu omasta miehestäni, vaan halusin vain tarjota perspektiiviä, miksi joku ylipäätään menee pieneen hikiseen kauppaan vaunuikäisen kanssa. =)
"olisi ehkä kannattanut miettiä, kenen kanssa sen lapsen tekee, jos miehestä, siis lapsen ISÄSTÄ ei kerran ole lapsenkaitsijaksi."
Juu, kyllähän sitä nuokin parit, jotka teineinä kohtaavat ja elämänsä yhdessä elävät, ensimmäiseksi he tutkailevat, voiko tuohon poikaan rakastua, koska millainenhan se sitten on joskus vaippoja ja äidinmaitoa tarvitsevan lapsen kanssa... Kun harvemmin niitä tilaisuuksia tulee vielä sen ikäisiä kovasti murkkuikäisen pojan hoitaa, voi hemmetti, miten sen sitten oikein selvittäisi? Kyllähän se hienosti toimii 4-vuotiaan siskonpoikansa kanssa, mutta miten siitä nyt sitten saisi kiskottua irti, että millainen se on sen avuttoman käädyn kanssa, joka vasta huutamalla ilmoittaa mitä haluaa ja roikkuu koko ajan äidin rinnassa kiinni...
Kyllä, itseään saa syyttää, jos on valinnut lapselleen isän, joka ei vielä vauvan kanssa heti istu (siis vauva makaa) hiekkalaatikolla ja rakentele puroja vesilätäköihin. Heeehehee...
näinhän se on, että jokainen valitse itse tapansa elää. Kuten esimerkiksi sen, millaisen ihmisen kanssa lapsensa tekee. jo vain oli omituinen kysymys tuo, että esittäisin omana meriittinäni lapseni isän hyvyyden. Ei, se on toisiaan hänen oma meriittinsä, mutta jos en olisi aikoinaan lasta tehdessäni jo ollut tietoinen lapseni isän luonteesta ja miten hän suhtautuu lapseen ja lapsenhoitoon, en olisi hänen kanssaan koskaan lasta edes tehnyt. Vai tekeekö joku ihan oikeasti lapsen miehen kanssa joka ilmoittaa, että joo, kyllä mä voin olla sen kanssa sitten kun se on 15...?
vauvoille. Tosi hyökkääviä ja eritoten tähdätty liiskaamaan varpaita. Vanhemmat ostavat niitä ihan pirruuttaan, koska ihan vaan tahtovat ärsyttää pienissä liikkeissä käyviä lapsettomia ihmisiä.
Samaa mieltä monen edellisen kirjottajan kanssa.
Mikä hemmetin yliajo-oikeus on vaunuja työntävillä??
Kyllä heidän täytyy väistää samanlailla, kun muutkin ihmiset tekevät, näin sekä kaupoissa että kaduilla!!!
Eikös ole kummaa, että meillä tarvitsee edes keskustella tällaisesta asiasta. Muualla, missä on tosi paljon kansaa kaduilla ja kaupoissa, on totuttu suhtautumaan liikkumiseen toisin. Kaaoshan siitä tulisi, jos maailmalla ihmiset kulkisivat kuin omistaisivat kadun tai marketin käytävät.
Meillä Porissa joskus ihmettelen, miten kaksi tankkivaunua saattaakin muodostaa jo kaaoksen, torikokouksen nyt ainakin.
Olen ottanut sen kannan, että täällä pyydän nätisti tilaa ja odotan, kunnes väylä aukeaa.
Kaksostenvaunujen kohdalla voin livetä periaatteestani. Niitten lykkääminen näyttää käyvän sellaisesta työstä, että niitä vaunuja väistän.
Ajatelkaas! Tässä taas ongelma, joka ei olisi ongelma alkuunkaan, mikäli ihmiset olisivat hiukan kohteliaita toisilleen.
Tietääköhän ap. montako kertaa mahdollisesti vaunuja lykellyt mamma oli jo väistänyt pienessä ahtaassa liikkeessä ennen kuin hän tuli kohdalle. Eiköhän se ole vastavuoroista, ja joskus pienessä ahtaassa paikassa saattaa vain olla huomattavasti yksinkertaisempaa, että kevyemmin varusteltu ja nopeammin liikkuva osapuoli tekee sen 30 sekunnin kiertoliikkeen. Niin minä itse ainakin toimin, oli kyseessä pyörätuolipotilas, rollaattorimummu tai vaunuja työntelevä äiti.
Ehkä joskus vielä itsekkin lykit lastenvaunuja vaatekaupoissa =)
Kaikilla ei tosiaan ole mahdollisuutta jättää lasta hoitoon, että pääsee itse kaupungille.
Pakkohan näidenki äitien on joskus uusia vaatteita yms. saada.
Ja ei kai lasta yksinkään voi liikkeen ulkopuolelle jättää...?
Harmi se on jos ei osata edes ehkäisyä käyttää ja synnytellään sitten niitä vahinkolapsia, kun on muka väärin tehdä aborttiakaan. Hohhoijaa sanon minä ja sillä välin monelta riistetään elämä ennen kuin se edes saa alkuunsa. Kyllä tällä vuosituhannella pitäisi jo hyväksyä myös ne ihmiset, jotka eivät yksinkertaisesti HALUA mitään lapsia roikkumaan helmoihinsa. Stressistä ja raskausarvista sekä roikkuvasta ällöstä vatsanahasta taitaa nykyään päästä eroon lääketieteellisestikin, mutta mitä turhia sellaisista kärsiä, kyllä ilman lapsiakin on elämää.
myös ilman lapsia, enhän sellasta väittäytkään =)
Tarkoitin että kyllähän mieli voi muuttua näiden lasten suhteen :)
Monet tuttuni ovat joskus sanoneet juuri noin kun sinä ja nyt he ovat onnellisia äitejä.
Koskaan ei siis kannata sanoa ei koskaan ;)
pitkään aikaan. jopa mentiin aiheesta sivuun. auton ja oman ajan kadehtimiseen, lapsen etuihin ja haittoihin, sinkkujen mollaamiseen,kauppojen pysäköintialueisiin, vanhoihin ja uusiin autoihin, kulttuurieroihin jne. VOI JÄRKI ÄLÄ JÄTÄ.
Ja kaikki tämä porissa ja paljon muuta!
Näin se homma sarvikuonojen pesäpaikassa etenee.
Katto mää mene ensiks, ko mää olen porist.
(viimeksi merestä noussutta porukkaa)