Sousseen

lomalle..

Kuka voisi kertoa, kannattaako Sousseen mennä perhelomalle maaliskuun puolenvälin seutuun? Ennen pääsiäistä?

Esitteen kertoo lämpimän olevan suunnilleen suomen kesän tasolla.

Se minkä olen lukenut netissä juttuja, ovat olleet aika ristiriitaisia. Neutraaleja ei oikeastaan löydy. On joko jyrkästi puolesta tai vastaan.

Tähän asti lomat ovat suuntautuneet länsimaisiin kohteisiin. Vielä ehtisin vaihtaa kohdetta ilman rahaa.

7

1098

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Suomessa

      Lähivusien tilastoja maaliskuun puolestavälistä
      kun katson niin maksimi eli hetkellinen huippu
      pienen hetken aikaa on 15 ja yleensä sellaisen
      12 astetta. Yöllä saattaa olla lähellä nollaa.

      Ei siellä kyllä shortseilla tarkene
      ennenkuin toukokuussa varmuudella ja
      silloinkin yöt saattaa olla todella kylmiä.

      • lämpöasteita

        eikä ikinä lähelläkään nollaa! Eikä ole humalaisia lasten katsottavaksi niin kuin monissa suomalaisten lomakohteissa. Ja näkemistä kuitenkin riittää tarpeeksi. Hyvät rantalomasäät harvoja päiviä lukuun ottamatta. Edistyksellinen muslimimaa!


    • ..........

      Sousse on aika laaja käsite. Jos menee perheen kanssa niin kannattaa varmistaa, että hotelli sijaitsee turisti alueella esim. Kantaouin alueella. Siellä lapset saavat olla rauhassa ja itsekin saa lomailla. Soussen keskustaan sieltä on noin 6 km, mutta taksillakaan se ei maksa kun n. 4e. Jos haluaa olla itse paikallisten "turistikohde" niin kannattaa mennä ihan kaupungin ytimeen "Medinaan" niin saavat lapsetkin silitystä ja paijausta paikallisilta miehiltä riittämiin.

      • 26 x Pattiksella

        Medinassa arabit lääppivät kaikkea mikä liikkuu turistipöksyissä. Naiset, pikkutytöt- ja varsinkin pojat saavat taputuksia joka paikkaan. Vaaleiden pikkupoikien perään suorastaaan kuolaavat..

        Naureskelevat keskenään kun perheen isä ei ota lääppimisiin mitään kantaa. Paikallinen perheenpää tappaisi tuntemattoman taputtelijan.

        Jollei tälläinen haittaa niin menkää sinne; lisäksi siellä on kallista ja kaikki yrittävät petkuttaa Teitä. Lisäksi sylkevät ruokiinne ennen niiden pöytääntuontia.

        Ettekö ymmärrä että arabit vihaavat meitä valkoisia yli kaiken???


    • kuitenkin

      Eipä tuosta tullu hullua hurskaammaks.. sama linja jatkui. erittäin huono/erittäin hyvä. Kai se sit on jompikumpi?

      Ei se mitään. Tultiin siihen tulokseen että mennään sittenkin Teneriffalle - jos ei vielä vaihdeta? Kun aikaa on vielä vatkata. Kanarialla on kuitenkin varmemmin lämmintä mitä lapset haluaa. Matka maksaa sitten tonnin enemmän kuin tuo Tunisia. Lisäks siellä Kanarialla taitaa olla kaikki kalliimpaa.

      Kuitenkin siellä on Teide missä itse haluan käydä vaikka yksin jos en saa seuraa mukaan. Lapsille on sit se papukaijapuisto ja vesipuistoja yms. On ensivierailu koko perheellä saarelle. Saa nähdä tarvitseeko mennä uudestaan?

      Voihan se olla että huomataan olevamme Intian tai Thaimaan koneessa lähtöpäivänä?? Salmonellan tai jotain muuta saa ihan tuolta Nokialtakin. Ihan vaan sillä että sekin on huomioitu - ei tarvitse varoittaa.

      Thaimaasta ainakin vois tuoda kuorma-autollisen tuliaisia samalla rahalla kuin karkkipussin lännestä.

      Kuitenkin kiitos kommenteista

      16.1. aletaan olla viisaampia kohten suhteen.

      • äiti39

        hammamet kuin sousse. Ihan ok paikka. Ollaan oltu siellä pienen lapsen kanssa. Kyllä voisin uudestaankin mennä samaan paikkaan. La Paix huoneistohotelli. On tänä vuonna muistaakseni finnmatkoilla.


    • minäkin vastaan

      olen käynyt muutamassa kymmenessä ulkomaan kohteessa. Tunisian Sousse on niistä ainoa, jota en suosittelisi kenellekään. Nimenomaan on kestettävä lääppimistä, peräänhuutelua, järkyttävää tyrkytystä ruuan ja rihkaman suhteen. Lisäksi joka välissä yritetään huijata, joko antamalla rahasta väärin takaisin, tai sitten viedä koko lompakko. Koko ajan saa olla silmät selässäkin ja vahtia mitä seuraavaksi viedään. Kaiken huippuna, tuliaisena monella on juuri se vatsatauti.
      Joten vaikka halvemmalla pääseekin, niin en ymmärrä kuka nauttii moisesta lomasta. Ranta tosin ja nähtävyydet ovat hienoja, kunhan ne putsattaisiin paikallisista. Törkeää sanoa näin, mutta niin se ikävä kyllä kiitos heidän itsensä, on.
      Kanaria on kallis nykyisin, mutta hyvä aloittelijoille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6128
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5565
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      52
      2639
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      104
      2036
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1758
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      114
      1621
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1593
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      180
      1267
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1167
    10. Nuoret hakevat eläkkeelle, vaikka eivät ole olleet vielä töissäkään

      hyvin menee. Pieni vastoinkäyminen elämässä, ja heti masennutaan. Monet alle 30-vuotiaat hakevat työkyvyttömyyseläkettä
      Maailman menoa
      188
      988
    Aihe