mukana. Tulevaisuus ei ole sdp:n.
SDP poistuu puolueena
suurten ikäluokkien
9327
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Totta on. Demareilla ei oikein näytä olevan tulevaisuutta.
Kunnallisvaaleissakin syksyllä 2008 tulee demareille takkiin niin, että hirvittää. Tämä siis valtakunnantasolla laskettuna. Yksittäisillä edustajilla voi siellä täällä mennä ihan mukavastikin.
kohtaan jatkuu, niin SDP on ainoa voima tässä maassa, joka porvarien (lahtarien) valtaa rajoittaa ja tuo inhimillisyyttä asioiden hoitoon!
Sitä päivää ei ole vielä näkyvissä, jossa porvari tapojaan muuttaa! Se takaa SDP:n nousun suurimmaksi puolueeksi. Amen!
Se on yhtävarma kuin se, että varma-hölmö ei opi kirjoittamaan.
SDP on saman kehityskaaren varrella kommunistien (SKDL-Vasemmistoliitto) kanssa, mutta vähän jälkijunassa. Alamäki on alkanut ja mäen jyrkkyys vaan niperöityy matkan kasvaessa. Epäilenkin vahvasti, että SDP ei pysty edes jarruttamaan kovinkaan paljoa kymmen prosentin kannatuksen kohdalla, vaan aatteen palon ihmiset loikkaavat Vasemmistoliittoon turvaan hukkuvasta laivasta.
Ainahan rotat jättävät hukkuvan laivan.
Toisaalta SDP.n tuho toteuttaa sosialistisen haaveen aatteellisen vasemmiston yhteydestä.
Onnea valitsemallasi tiellä, Esko.
Mitä on tarjota SDP:n tilalle?Kaikkihan me tiedämme että porvaripuolueita ei köyhät ja duunarit kiinnosta muussa mielessä kuin että kuinka näitä köyhiä ja duunareita voisi kyykyttää ja riistää.Demarit sentään joskus ovat työmiehen puolella.
Eläkeläiset valveutuvat ja ottavat heille kuuluvan poliittisen vallan yhtenä suurena yhtenäisenä vaikuttajaryhmänä.
Suurin osa porvaripuolueiden kannattajista on juuri eläkeläisiä.Ei eläkeläisiä vasemmistolaiset kiinnosta.
Vasemmistopuolueethan ovat nimenomaan työläispuolueita.
Vasemmiston suurimmat kannattajaryhmät koostuu juuri SAK:n jäsenistä.
Nythän ennen viime presidentinvaaleja erään porvarillisen puolueen presidenttiehdokashan mainosti itseään työväen ehdokkaana muuta onneksi Suomen kansa ei mennyt halpaan.
Mielenkiinnolla odotan,kun demarien "viisaat" ensi viikonloppuna kuulema miettivät Kouvolassa, että mitä puolueelle pitäisi tehdä.
Antaisivat olla. Mitään ei kannata tehdä,koska näyttää, että demaripuolue on parhaat päivänsä nähnyt ja kannatus tulee olemaan vakaalla lasku-uralla.
Puolue ei todellakaan saa lisäarvoa toimintaansa siitä, että johtoon istutetaan eläkeikää lähentelevä "70-lukulainen" partaradikaali,joka omaa tärkeyttään korostaakseen vielä kerran päättää asettua ehdolle.
Mitä ns. annettavaa hänellä voisi olla puolueelle, muuta kuin akateemisia pohdintoja puolueen suunnan oikeellisuudesta.
Eiköhän Tuomiojan panokset ole tyhjennetty jo partaradikaalien mielenosoitusmarsseilla menneillä vuosikymmnenillä, eikä mitää uutta
ja luovaa ole tullut kuvioihin sen jälkeen.
Parasta,kun Erkki rupeaa viisan lepoon ja ryhtyy kirjoittamaan vaikka lisää kirjoja kansanedustajantoimen ohella.
Miten demaripuolue onkaan joutunut tällaiseen jamaan?
Puolue,jolla piti olla ikuisen vallan avaimet, jolla on katto korkealla ja seinät lavealla. Puolue, jonka edessä kaikki muut kumartavat...
Nyt puolue on lähinnä eläkeikäisten seurustelukerho,joka yrittää puheenjohtajansa Eero Heinähatun välityksellä oppositiosta käsin sekottaa Suomen poliittista elämää, tosin ilman mainittavampaa tulosta, sillä tyhjän saa pyytämättäkin.
Ahneella on kuulema p*skanen loppu.