Puolet elämänkaarta edessä teillä, viiskymppiset.

soilike

Tavoitelkaa enemmän toiselle elämän puoliskolle.

Eläkkeellä olo ei ole kovin kiintoisaa tai tavoitteellista
Ulkomaanmatkat, hyi, väsyttäviä ja ei oikeestaan mitään kummallista , joka eroaisi omasta kodista.
Niin hemmetin huonot sängyt, ruoka, no jaa ? Viinaa saa kotonakin
Harrastuksetkan ei oikein jaksa innostaa. Eläkeläisriennot ovat jotenkin niin tehtyjä joillekkin vanhuksille, joksi en vielä tunne itseäni.

Palatkaa takaisin 20 vuotiaan haaveisiin, samat 30 vuotta on teillä väkisinkin edessä.
Mitä haluaisin tehdä kun ……
Nyt monilla on helpompi toteuttaa sen aikaisia haaveitaan,
Nykyään on mahdollista toteuttaa ja elää toinen elämän mielenkiintoisempi kausi, jos vain terveyttä ja mieleenkiintoa riittää.
Tai sitten voi aloitaa 20-30 vuotisen helpon eläkeläisen elämän vaihdellen etelän maissa ja omassa elin ympäristössä.
Eihän se ole mitenkään tuomittavaa , olemme sen ansainneet pitkän uurastuksen jälkeen
Mutta kuinka ikävystyttävää, minun mielestäni.

10

489

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • älä pelkoihisi

      näin on.

    • Toisten elämän asiantuntija

      Oletan eläväni vielä noin parikymmentä aktiivista vuotta.
      Puhu vaan omasta puolestasi. Mistä sinä tiedät, millaista ulkomailla on? Mikä se ulkomaa on? Ulkomailla voi puhua ulkomaan kieltä ja tavata ulkomaalaisia. Ulkomailla voi olla ihan hyvä sänky ja siihen voi pyytää toisen patjan ja peiton. Ulkomaalaiset voi olla ihan kivoja. Ulkomaallla voi nähdä jotain sellaista, mitä ei suomessa ole. Ulkomaalla voi saada vierasta. Haaveile sinä rauhassa, me eletään omaa elämää.

    • tanatorvi

      aina voi tehdä valtiovarain ministerit ja kiskasta letkut irti. Jos kaikki höynäytetyt jotka ostivat työpaikkansa tekis samoin meitä olis tosi paljon vähemmän vero ja sairas paikkoja viemässä. Urhoollinen teko mutta pelkurin. niin makaa kuin petaa.

    • tammikuun likka

      Minun mielestäni kirjoitat aivan mietittävää asiaa.
      Eläkeiässä saattaa tuo terveyskin sanella omat rajansa. Pitää kuitenkin tähdätä aikoinaan tulevaan, jos vain osaa ja "ymmärtää". Hyviä eläkepäiviä Sinulle.

    • Omassa elämässäni on tapahtunut hyvin paljon. Olen ollut hyvin kerkiäväinen ja kovasti innostunut monista asioista. Energiaa tuntuu pursuavan.En usko, että minulle ainakaan ihan äkkiä elämään kyllästymistä tulee.

      Tulevaisuutta ei ole meille kenellekään luvattu, ja ennustamaan ei voi sen vuoksi alkaa. Voihan se masennus tulla minullekin. Luonteeni on kuitenkin sellainen, että suuntaan toimintaan. Siksipä juuri pyrin ottamaan ilon irti hetkestä.

    • Pirre*

      parikin kymmentä saisi :)

      Eläkkeelle pääsyn varaan ei kai elämäänsä pitäisi rakentaa, mutta kun työiässä on tuo vapaa aika enempi kortilla, - väkisin sitä ajattelee sitku on aikaa sitten mie..jne.

    • Pistaasihalva

      Opin lukemaan ihan itsekseni viisivuotiaana... nyt viisikymppisenä luen edelleen... ja luen vielä kahdeksankymppisenäkin... kunnes tulee viimeinen The End ja on aikaa sulkea viimeinen takasivu hiljaa.

    • Sairaseläkeläinen,56wee

      Varaa olisi muttei terveyttä

    • tulen niin

      viimeinen kymppi on jo hyvässä vauhdissa. Parempi kuitenkin olla ajattelematta sitä ja elää kuten tähänkin asti. Ainakin minua kiinnostavat vielä matkat, harrastukset yms ja pakko on kai vielä töitäkin yrittää. Viinat voin jättää sinulle, ne tuntuivat ainoana sinua kiinnostavan.

    • Mummo 58

      Ei kai,en tosiaankaan halua elää 116-vuotiaaksi:)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on ollut

      Ihanin kohtaamisemme?
      Ikävä
      39
      665
    2. Mikä on suurin syy

      Ettet halunnut minua?
      Ikävä
      86
      638
    3. Sinä mies olisit

      ollut se kenet haluan. Edelleen pidän sinua kaikkein ihanimpana ja tärkeimpänä. Kukaan muu ei ole niinkuin sinä. Mutta s
      Ikävä
      31
      580
    4. Poliisin potkija

      Kukahan oman elämänsä sankari oli potkaissut poliisia? Iltalehdessä oli juttua.
      Haapavesi
      16
      578
    5. Miksi jätit minut

      Epätietoisuuteen? Tiedän että pelkäsit mitä siitä seuraa jos asiat tulevat mutta silti. Miksen merkinnyt tarpeeksi?
      Ikävä
      37
      523
    6. Tykkäisitköhän todellisuudessa jutella

      Minun kanssa kahdestaan, vai onko tämä palstailu enemmän sinun juttu minun suhteen?
      Ikävä
      49
      511
    7. kehtaisitko esitellä kaivattusi

      läheisillesi? 🤔
      Ikävä
      34
      502
    8. Kun et ota yhteyttä, tarkoittaako se

      Että olet menny elämässä eteenpäin ja et myös toivo minulta naiselta viestiä enää?
      Ikävä
      62
      495
    9. Mitä haluaisit

      Sanoa itsellesi juuri nyt?
      Ikävä
      63
      491
    10. Kaipaatko vielä exää?

      Jos olet ihan rehellinen
      Ikävä
      68
      479
    Aihe