Nyt haluaisin kuulla oululaisten mielipiteitä siitä, mikä on Oulun rauhallisinta aluetta asua. Olen muuttamassa piakkoin Ouluun työn perässä ja olisi hyvä tietää.
paras alue asua?
-eh-
91612
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
ei tarviikaan vastata kun näköjään monesti ennenkin kysytty
vai niin...no pitääpä katella niitä
ihan Oulun keskustaan tai Oulun tuntumaan, niin aika liki on jääli. Oulusta matkaa n. 15 kilsaa ja todella mukava paikka asua, muuta tänne :))
alle 20 kilsaa Ouluun. Niin tein itse ja en käy edes töissä Oulussa (mieluummin ajan vaikka 100 kilsaa suuntaansa kuin lähden Ouluun).
Pääsee tiettyihin uskonnollisiin piireihinkin mukavasti mukaan.
On hyvä, että näille vähävaraisille löytyy edullista asumista kehyskunnista.
Paras paikka tässä lessulandiassa on 500km etelään keskustasta.
Oikeasti eniten Oulun alueista olen pitänyt Tuirasta. Asuttu on myös Kaakkuri, Toppila ja Koskela. Kaikista paras oli Tuira. Kaikki palvelut lähellä (paitsi ei enää Alkoa) ja kaupunkiin k..llin luikaus.
Rauhallinen kuitenkin normaalin asuinalueen tapaisesti, ei mitään ylimääräistä meteliä. Kesällä ehkä enemmän liikennettä Nallikarin ja Möljän takia mutta ei häiritse.