Vauvan sukupuoli?

Milloin tai siis missä raskaus vaiheessa aikaisintaan saa tietoon vauvan sukupuolen?

Kertokaa kuukausina.
42688
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

ensinnäkin, raskauden kehitystä on erittäin hankala seurata kuukausina.. siis siinä tapahtuu niin paljon muutoksia pienessä ajassa että se4n takia puhutaan aina viikoista!

ja toiseksi, lääkärit ei yleensäkkään kerro sukupuolta eikä sen tarkistamiseen käytetä aikaa.

yksityiselle voi sitten mennä sitä varten

mutta sukupuoli on mahdollista saada selville näin,
poika saattaa näkyä jo 11-13 raskaus viikolla ja tytön erottamiseen voi joutua odottamaan 22-24 viikolle asti

varmimman tiedon sukupuolesta saa menemällä 3/4D ultraan viikolla 20-24.

Äänestä
  • Miten poika ja tyttö muka todetaan eri viikoilla? Jos kerran kivekset näkyy 11-33 viikoilla niin eikö se tarkota että on tyttö jos ne ei näy? Vai onko vielä muitakin mahdollisuuksia?
    Mulle kyllä sanottiin että n. 12 viikolla tytön paikat voi olla niin turvoksissa että näyttää ihan pojalta.

    Äänestä

  • kätilö tarkisti jalkovälin kahteen otteeseen rakenne ultrassa, vaikka sanoimme, että jos nyt sukupuoli siellä vilahtelee, niin meille sen saa kertoa. Ja niin hän kertoi arvionsa.
    Emme varsinaisesti pyytäneet nähdä sitä, mutta kyllä hän katsoi.

    Äänestä

  • ... kirjoitti:

    Miten poika ja tyttö muka todetaan eri viikoilla? Jos kerran kivekset näkyy 11-33 viikoilla niin eikö se tarkota että on tyttö jos ne ei näy? Vai onko vielä muitakin mahdollisuuksia?
    Mulle kyllä sanottiin että n. 12 viikolla tytön paikat voi olla niin turvoksissa että näyttää ihan pojalta.

    kyllä ole ton ikäsellä sikiöllä.. tai siis ei ole laskeuneet..

    mutta siis jos lääkäri näkee selvästi että joo on poikan. niin on. mutta jos ei osata sanoa varmaksi niin sehän selviää sitten siellä 20 viikon tienoilla jolloin pippeli näkyy jos näkyy.. täysin kehittyneet vauvan elimet on vasta siinä 25-28viikon tienoilla

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


millon________?? kirjoitti:

Milloin tai siis missä raskaus vaiheessa aikaisintaan saa tietoon vauvan sukupuolen?

Kertokaa kuukausina.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu