heips! oon 13 v. likka, ja haluaisin valtavasti panna poikalaveriini.
Mutta en tiedä haluaako hän.En ole koskaan pannut ketään, mutta toisaalta haluaisin panna vanhempaani, esim.17v.
Olenko liian nuori yhdyntään?
Olenko sairas kun ajattelen tälläistä?
Kenelläkään samanlainen tunne??
vastatkaa mulle!
Mutta en tiedä haluaako hän.En ole koskaan pannut ketään, mutta toisaalta haluaisin panna vanhempaani, esim.17v.
Olenko liian nuori yhdyntään?
Olenko sairas kun ajattelen tälläistä?
Kenelläkään samanlainen tunne??
vastatkaa mulle!
Vastaukset 4
Vanhimmat
taitaa olla sillä sun poikaystävälläs päässä vikaa, jos noin nuoren kanssa haluu seurustella... ja kehdonryöstö, jos sun kanssas sänkyyn hyppäis.
Miks et seurustele oman ikäistes kanssa, homma kävis huomattavasti helpommin...
Mandy: Kuka väittää että aiheen aloittaja seurustelee 17-vuotiaan kanssa? Lueppa teksti uudelleen huolellisemmin.
Lähdetäänpä liikkeelle siitä, että mun mielestä et ole sairas. Nuoretkin ovat seksuaalisia ja heillä on erilaisia haluja ja mielitekoja.
Lain mukaan täysi-ikäinen ei saa olla seksuaalisessa kanssakäymisessä alle 16-vuotiaan kanssa. Lisäksi laissa säädetään, että kanssakäymisen pitää haitata nuoren kehitystä. Haittaamista ei varmaankaan paljon pohdita, vaan jos ikärajoja rikotaan ja oikeusjuttu nousee, oikeudella on mahdollisuus jättää tuomitsematta. Olen lukenut, että näin voidaan toimia, jos ikäeroa on viisi vuotta tai vähemmän.
Seksi ei ole riskitöntä. Ehkäisy voi pettää ja taudit tarttua. Tunnen harrastusteni perusteella joitakin nuoria naisia, ja yllättävän monet heistä ovat joskus maininneet, että pelkäävät olevansa raskaana.
Kouluissa ja mediassa kyllä muistetaan toitottaa ehkäisystä, mutta harvemmassa paikassa kerrotaan, että seksillä on myös psyykkisiä seurauksia. Joissain tilanteissa ne ovat pikemminkin hyväksi, mutta ei aina. Seksillä minun mielestäni on taipumus syventää kiintymystä kumppaniin, etenkin jos sängyssä sujuu hyvin. Silläänhän tuo ei ole mikään ongelma. Olen kuitenkin nuorimmista ystävistäni huomannut, että vielä yläasteiässä seurusteluilla on taipumus lopahtaa aika äkkiä. Suhde kestää joitakin viikkoja tai kuukausia, loppuu, ja viikon tai parin päästä voi olla jo uusi pystyssä. Jos näihin suhteisiin kuuluu seksiä, sairauksien riskit kasvaa. Ja kun tietää miten vähän vastarakastuneilla on malttia, uskoisin että raskauksien riskitkin kasvaa. Todennäköisin riski on kuitenkin mielestäni henkinen kuormitus, jota suhteet aiheuttavat. Kuten koitin esittää, seksi ainakin joillain syventää tunteita, ja vastaavasti suhteiden rikkoutuminen käy tuskallisemmaksi.
Aika usein nuoret tytöt ja aikuset naisetkin ovat kiinnostuneita itseään vanhemmista miehistä. Mielestäni se on aika ymmärrettävää, vaikken enää nykyään olekaan valmis hyväksymään kakistelematta väitettä tyttöjen varhaisemmasta kypsymisestä. Varttuneemmilla miehillä on kuitenkin tarjota asioita, joita saman ikäisillä ei ole: kypsyneempiä näkemyksiä, rohkeutta ja avoimuutta, mahdollisesti enemmän rahaa tai muuta materiaalista mukavaa jne. Ja mikäpä siinä, jos suhde ei mene hyväksikäytöksi.
Kai mä sitten esitän seuraavan epäsovinnaisen tiivistelmän:
-Älä pane ketään, ennen kuin olet ollut suhteessa kuukausia.
-Biologiselta kannalta alat olla valmis yhdyntään. Sosiaalinen ja henkinen kypsyys on sitten eri juttu.
-Jos et tosiaankaan malta, niin katso itsellesi sellainen poikakaveri, joka ei jätä sua kuin rukkasta ekojen ongelmien ilmaantuessa. Niin kuin oivallat, hän ei välttämättä ole toinen 13-vuotias, vaan kenties esimerkiksi juuri 17-vuotias. Sopii kuitenkin muistaa, että 17-vuotiaitten maailmassa 13-vuotiaan kanssa seurustelu on vähintäänkin arveluttavaa.
mä voin panna sua oon 15v poika