MP 08 Moottoripyöränäyttely

mies mualta

Hei kaikki kokeneet näyttelykävijät.
Olen tulossa näyttelyyn täältä kaukaa susirajan takaa ja olisi seuraavanlaisia mietteitä ja kysymyksiä:
Mihin näyttelyssä kannattaa erityisesti panostaa?

Onko messuhinnat halpoja verrattuna yleiseen hinnoitteluun? Tällä tarkoitan lähinnä varusteita...

Pyörää en ole ostamassa, tsekkaan vaan CB 1300:n uuden kuosin ja sitten ducatin lottovoittajamallin, josko vaikka osuis seittemän oikein....

Varusteet: kannattaako kattella sieltä? (Nahkat, ajofarkut, kengät, hanskat.....?)

Saako mitään näytejuttuja ilimatteeksi, esimerkiksi karkkia?

Onko olut baarissa kallista?

Vaihtoehto b):
Paljon neuvoa-antavia messumatkalla (700km täältä sinne sykkeeseen) ja sittenhän tarviikin paljon kaikenlaista...

Vittuilkaa vaan kirjoittajalle, niinhän te aina tällä saitilla...

6

1834

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kaiken kokenut

      köyhälle on kaikki kallista. ainakin mulle. ei ole varaa lähteä näyttelyyn saatikka ottaa olutta, mutta onneks on tää nettiliittymä minkä on sossu maksanu

      • on kotona

        nahkalakanat jos jotain kiinnostaa. moottoripyöräjuliste on kans vessan seinällä


    • LångvikinMotörhed

      kaiken kokenut kävijä ole, mutta kerron omista aiemmista käynneistä:

      Messuilta löytyy hyviä tarjouksia joihin kannattaa satsata.
      Itse olen ostanut mp-aiheista kirjallisuutta, ajohanskat, muita pienvarusteita tosi edullisesti.( Ja viime vuonna m m tosi hienoja korurasioita äidille ja anopille SIKAHALVALLA! )
      MP-malleja on kiva katella kun on kaikki mahdolliset nähtävillä.
      Osastoilla on kaikenlaisia tarjouksia myös.
      Varusteissa on tarjoushintoja.
      Karkeista en muista kun ei kiinnosta.
      Olut on VR hintaluokkaa.
      Sen kyllä sanon, ettei siellä kannata "neuvoa-antavissa" seilata kun niin kaukaa tulee. Jää turhan paljon huomaamatta ja kokematta. Ota ne lärvit sit jälkeenpäin!

    • Hondatar

      Jos aikoo hankkia enemmänkin varusteita kannattaa melkeinpä käydä alan liikkeessä ja tingata sieltä se - 20 % kuin hikoilla messuilla ja metsästää myyjää jolla olisi sulle aikaa samalla kun 10 muuta asiakasta nykii sitä hihasta. Messutarjoukset ovat harvoin yli 20 % paitsi ehkä mainituista hanskoista yms. halvoista pikkuvermeistä. Tosin vuosi sitten mussukka sai nahkatakista - 50 % kun oli viho viimeinen takki.

      Kalja on messuhinnoissa eli voi hyvinkin maksaa vitosen. Tungos on tajuton varsinkin lauantaina eli jos pyöriä oikeasti haluaa nähdä niin kannattaa tarkoin miettiä päivä ja kellonaika.

      Ilmaistarjonta alkaa olla /- 0, tuurilla voi jollain ständillä olla karkkikulho. Maahantuojien edustajia alkaa kiinnostaa asiakas ihan oikeasti vasta sitten jos melkeinpä heti kärkeen lupaat ostaa pyörän. Silloinkin he pyytävät tulemaan putiikkiin tarjouksen tekemistä varten, sitä et messuilla saa.

      Tuliko hieman liian negatiivinen ohjeistus? Well, menenhän sinne taas kerran itsekin kaikesta huolimatta mutta kirjoittamiani vihjeitä noudattaen eli ehkä jo torstaina tai perjantaina heti kun ovet aukeavat. Tarkoituksena on näet kylmätyypittää pari pyörää.. ;)

      • Reiman

        Hondattaren kuvaus Messuista oli hyvä.

        Kannattaa tulla ( jos mahdollista ) muulloin kuin lauantaina. Silloin väkeä on niin paljon, että paljon jää näkemättä. Messutarjoukset ovat aika niukkoja.

        Tärkein syy minulle tulla messuille on laulua mukaillen tunnelma: " No onkos tullut kesä, nyt talven keskelle...?"

        Messuilla nimittäin unohtaa hetkessä, että on oikeasti keskitalvi!


    • ei tääl wittuilla waan opastetaan :=)
      ja siitäkin pitää ottaa wain oikeat asiat itseeensä tjn

      asiaan en ostaisi/osta mitään messuilta
      siis jos ei kaljaa lasketa ja sekin on kallista siellä?

      messuihin on wielä aikaa
      ota selwää wiron mp tarwikeliikkeet ja samal reissul hae sieltä saat paremmat alennukset jos siut ei ryöstetä matkal :=)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Moni islamilainen maa on jo kieltänyt burkat ja nigabit

      mm. Marokko, Tunisia ja Turkki. Miksi he ovat sen tehneet? No perusteet ovat selkeät ja yhteneväiset: turvallisuus, yhte
      Maailman menoa
      174
      3216
    2. Vain puolet SDP:n kannattajista luottaa puoluejohtoon häirintäkohussa

      Ja SDP on ilmoittanut, että ainoa rangaistus häirintään syyllistyneille kansanedustajille on puhuttelu - aina sama. Eli
      Maailman menoa
      129
      2356
    3. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      88
      2053
    4. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1805
    5. Kyllä mies pakit kestää

      Herranen aina nyt poijat! 😃 Jos pelkäätte pakkeja noin paljon niin hamekangasta hakemaan. Oon ite saanut useammatkin n
      Ikävä
      62
      1667
    6. Kuka on Farmi Suomi Riiko?

      Farmi Suomi -realityssä Riiko Sakkinen on saanut paljon tv-aikaa. Riikon ajatuksia ja toisten nokittelua sekä lopulta pe
      Tv-sarjat
      20
      1629
    7. Palomestari sytytti tulipalon Kankaanpäässä

      Kankaanpää ei yllätä koskaan. Oukarinkadulla syttyi rivitalossa tulipalo toukokuussa 2024. Nyt sen sytyttäjää syytetään
      Kankaanpää
      34
      1537
    8. Vastuuhenkilöt

      Ketkä ovat Lapuan Kotiasunnot-yhtiön tili- ja vastuuhenkilöt? Nimet kehiin, julkista tietoa.
      Lapua
      75
      1328
    9. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      71
      1319
    10. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1131
    Aihe