Mitä siilinne

syövät

Meidän 1v ikäinen afrikkalainen valkovatsasiili, piikkipallo neitonen syö paljon eläviä jauhomatoja, silkkitoukkia (purkkikamaa),porkkanasosetta, maissia, jauhelihaa, kanaa, ja pieniä heinäsirkkoja(can o ´criket). Sitten satuin ostamaan pakastekuivattuja ja lämpökuivattuja heinäsirkkoja. Ja kas kummaa, siilineitokaisemme onkin kranttu, ja ei suostu perkules, syömään niitä. Eihän ne kalliiksi tulleet, mutta silti ihmetyttää, kuin ne voivat olla noin valikoivia, vaikka samasta hyönteisestä kyse?

Mitäs teidän siilinne syö? Onko samanlaista valikoivaa sorrtimenttia kuin meidän siilineitokaisemme?

Piikkipallomme on aika arka muuten, pälyilee nurkissa, tai jossain piilossa, joskus hän sitten saa (valitettavasti kovin harvoin) hirveen hepulin, ja ravaa eestakas pitkin huushollia. Onko samanlaisia kokemuksia?

6

1606

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dance

      Maitoa ja pullaa syö aika halukkaasti.

      • siilisti

        jauhomatoja, sirkkoja (kuivattuja, purkkikamaa, eläviä), jättijauhiksia, jauhelihaa (kanan), välillä royal canin light -raksuja hampaille hyväksi..
        Kasviksiin ei ole meillä siilit koskeneet.

        Edelliseen viestiin kommenttia: siileille EI SAA antaa missään nimessä maitoa ja pullaa!!! Siilit on molemmille tuotteille allergisia. Ääliömäisiä ideoita, että siilit muka juo maitoa ja syö leipää.. Ne on hyönteissyöjiä pääosin. Mutta syövät myös mm. kalaa, munia ja raatoja. (villisiilit siis).

        Siilit ovat yleensä luonteeltaan arkoja, ja pälyilevät. Jos haluaa aktiivisen siilin, kannattaa varata itselleen egyptiläinen pitkäkorva. Ovat harvinaisia, mutta ne ovat koiramaisia, eivätkä voi asua missään häkissä tms. vaan vapaana. Juoksupyörä on tärkeä, jotta siili saa liikuntaa, jos ei uskalla asunnossa itsekssen juosta. Valot pois ja siilille rauha, niin eiköhän lähde liikkeelle vähitellen :)


    • Siilin mamma ;)

      Keitettyä lohta, kissan kuivaruokaa, pieniä heinäsirkkoja (tölkissä), pieniä jauhomatoja, porkkanasosetta, maissisosetta, siilin kuivaruokaa, kanaa...
      Me annetaan omalle siilille kasvattajan ohjeen mukaan kerran viikossa pieni tilkka laktoositonta maitoa (on hyvä piikeille kalkin saannin takia).
      Vehnäjauhoa siilille ei saa antaa eikä myöskään tavallista maitoa. Siilit ovat laktoosi-intolerantteja!

      Meidän siilineiti joka on 1,5v ikäinen on todella ihana sylivauva. Viihtyy isompien lasten sylissä kun istuskelevat rauhassa sohvalla fleecepeiton kanssa ja siili siellä mönkii sitten mukana ja petailee aina itsellensä lämpöisen kasan peitosta jonka alle asettaa itsensä makaamaan ;)
      Nuuskii hirmuisesti ja on todella utelias ja aivan ihana piikkikasa.

      Yöt tämä meidän piikkipallo viettää syöden, hiekkavatia kaivellen ja juoksupyörällä juosten.

    • tuh tuh

      "Meidän" pihasiilet(eli satunnaiset metsästä kömpivät)syövät kuivaa koiranruokaa :D

      • TeiniX2

        Mun yhdellä kamulla on afrikkalainen kääpiösiili (tai joku sellanen) niin haiseeko ne oikeesti? Meinaa se sano et se haisee tosi pahalle :D


      • jos on siisti
        TeiniX2 kirjoitti:

        Mun yhdellä kamulla on afrikkalainen kääpiösiili (tai joku sellanen) niin haiseeko ne oikeesti? Meinaa se sano et se haisee tosi pahalle :D

        Ei siili haise, jos sen pitää puhtaana. Tietysti, jos siili in pienessä tilassa ja joutuu tilsimään varpaat kakassa, niin tottakai se rupeaa haisemaan. Jos taas on iso alue asustaa ja puhdasta hiekkaa kylpeä ja varpaat pestään aamuisin, niin ei kyllä haise millekään.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      69
      4811
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      188
      3765
    3. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      187
      3456
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      78
      3199
    5. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      50
      2919
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      25
      1984
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      24
      1931
    8. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      181
      1752
    9. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1686
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      43
      1385
    Aihe