Kyseinen pankki maksaa korkoa 31.3. saakka 5,05 ja sen jälkeen "vähintään EKP ohjaus koron verran vuoden 2011 loppuun saakka".
Voisi arvailla että tuo lupaus jää tuohon "vähintään" eli 4,0 %:iin, vai mitä luulette? Jatkoihan kyseinen pankki jo kerran tarjousta.
Säästötilit on suhteessa määräaikaiseen parempi siinä mielessä että "korkoa korolle" vaikutus tulee tässä hyödynnettyä, koska korko maksetaan joka kuukausi.
Tosin pienillä summilla ero on mitätön.
Esim. Nordea ei pysty vastaaviin määräaikaiskorkoihin kuin Kaupth. joka sekin talletussuojattu 25 kiloeuroon saakka.
Voisi arvailla että tuo lupaus jää tuohon "vähintään" eli 4,0 %:iin, vai mitä luulette? Jatkoihan kyseinen pankki jo kerran tarjousta.
Säästötilit on suhteessa määräaikaiseen parempi siinä mielessä että "korkoa korolle" vaikutus tulee tässä hyödynnettyä, koska korko maksetaan joka kuukausi.
Tosin pienillä summilla ero on mitätön.
Esim. Nordea ei pysty vastaaviin määräaikaiskorkoihin kuin Kaupth. joka sekin talletussuojattu 25 kiloeuroon saakka.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Korosta ei ole muuta varmuutta kuin EKP - marginaali (1,5%). Siis pahimmillaan 2,5%, eikö niin.
Eniten itseäni mietityttää erillaiset forse majuri-varaukset. Siis jos haluat irtisanoa varasi niin mitä kaikkea draamaa se saattaa tuoda mukanaan. Muuten kyllä kannatan oikea kilpailua kansalaisten rahavaroista ym.
Kyllä korko on vähintään EKP 2011 loppuun, sen jälkeen -1,5%.
"Säästötilit on suhteessa määräaikaiseen parempi siinä mielessä että "korkoa korolle"""
ei ole korkoa korolle, on efektiivistä vuosikorkoa.
laskepa korot paperille,
huomaat erot, todellisuus on suurissakin summissa 1-2 € vuosi, sen saa helpommin kun kerää pulloja.
Toki tarkkana kannatta olla, eikä kannata tallettaa "aina siihen omaan pankkiin", siinä häviä
jatkuvasti paljon.
"Toki tarkkana kannatta olla, eikä kannata tallettaa "aina siihen omaan pankkiin", siinä häviä jatkuvasti paljon."
Tuo on totta. Jos sinulla on ollut kerran pari uusittu määräaikaistalletus samassa omassa pankissa, tahtovat uudet tarjoukset aina huonontua, koska uskovat, että et siirrä rahojasi muualle. Voit ensin selvittää muualta parhat tarjoukset ja vaatia niiden mukaista korkoa. Jos sitä ei tule, niin rahat siirtoon.
Voisitko valaista miten efektiivinen vuosikorko lasketaan ja miten se eroaa korkoa korolle laskennasta?
Kai Kaupth. laskee säästötilin koron joka kuukausi ja lisää sen pääomaan josta taas uusi laskenta kuukauden päästä.
Kaupthingin verkkosivulla on ef. vuosikoron kaava, mutta kun sijoitin siihen lukuja ei tuloksessa ollut mitään tolkkua.
R = m ((1 Re)(1/m) -1)
R = vuotuinen korko
Re = efektiivinen vuosikorko
m = koronlaskentaperiodien lukumäärä eli kuinka usein korko liitetään pääomaan vuodessa.
Pääomaan liitettävä korko lasketaan seuraavasti:
Ii = P * Di/365 * R,
jossa
Ii = Korko koronlaskentaperiodilta i = {1,2,.. m}
P = pääoma
Di = Todellisten kalenteripäivien lukumäärä koronlaskentaperiodilla i
R = Vuotuinen korko
Yksinkertaisempi kaava on kaupth.sivulla:
EV=(1+r/n) potenssiin n - 1
jossa r=korko%, n=montako kertaa vuodessa korko lasketaan.
Esim: korko%=10, lasketaan kuukausittain eli 12 x vuodessa, eli siis r=10 ja n=12.
EV=(1+10/12) potenssiin 12 - 1
= 1437 !!!
Paljonko saat kaavallasi esimerkin luvuilla ?
r = korko, ei korko% vaikka niin tuolla sivulla sanotaankin.
Siis
EV=((1+r/100/n)^n)-1
EV = ((1+10/100/12)^12)-1 = 0,105 => 10,5%
raha liikkuu helpolla,
ainakin tuo aika kannatta hyödyntää,
on isommissa summissa useamman päivän säätöön saama summa.
ei paljon ole järkeä pitää 4,5 % tilillä.