takkasydän avotakkaan?

takka ulkoseinässä

Vanha avotakkamme on ulkoseinässä, eikä siis kauaa lämmitä tulen sammumisen jälkeen. Muuttuuko tilanne yhtään/oleellisesti paremmaksi, jos siihen asentaa takkasydämen?

3

452

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • takkasydämmellä

      varustettu takka lämmittää kunnolla kun siinä on tulet. Eli on se oleellisesti parempi. Ei sen varaavus ole uunin luokkaa.

      • Kimalainen

        Lämmität tilan parilla pienellä pesällä ja samalla myös takan runko lämpiää. Minulla on kokemusta Nibe takkasydämestä, johon saa mukan myös asennussarjan, millä asennat ensin putket paikoilleen, tiivistät hormin liitoksen juuren mukana tulevalla verkkovillalla. Lämmität tilasi kymmenesosalla puita kun tuollainen "läpivetävä" ei lämmitä käytännössä ollenkaan.
        Pitää vain, että sydän mahtuu ko pesään ja vielä, että hankit oikeanlaiset putket liitosta varten.
        Hyväselkäinen kaveri sen kyllä saa paikoilleen, mutta osta kunnon paketti heti kerralla. Maksaa noin 1300 euroa lisukkeineen.


    • Pois

      En tiedä olenko pähkäillyt oikein, mutta meillä Meillä on mökillä vanha avotakka ja ensi kesänä annan sille lekaa ja laitan tilalle peltitakan, enkä siihenkään montaa satasta laita. Olen ajatellut siten että siellä laitan puuta nukkumaan mennessä pesään ja säädän "liekin" mahdollisimman pienelle, sillä saattaa hyvällä takalla ja tuurilla pärjätä yön yli jos valmistajien ilmoittamiin paloaikoihin on uskominen. Häkäongelmaakaan ei luulisi tulevan kun pelti tietenkin auki. Siitä voidan luonnollisesti olla montaa mieltä saako tuli olla takassa kun nukkuu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sun ja kaivattusi

      ikäero? Kumpi vanhempi, m vai n?
      Ikävä
      88
      1567
    2. Kesän odotuksia hyrynsalmella

      Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla
      Hyrynsalmi
      12
      1440
    3. Kai sä näät

      Ku sua katson et olen aika rakastunut. Rakkaus ei vain ole aina niin yksinkertaista
      Ikävä
      98
      1390
    4. Katsotko mieluiten

      Kaivatussasi mitä?
      Ikävä
      69
      1250
    5. Mikä on ollut

      Epämiellyttävin hetki sinun ja kaivattusi romanssissa?
      Ikävä
      116
      1150
    6. Tämän hetken

      Terveiset kaivatullesi ⬇️
      Ikävä
      95
      1137
    7. Vieläkö sä toivot

      Meidän välille jotain?
      Ikävä
      69
      961
    8. Anne Kukkohovi ei myykkään pikkuhousujaan

      Kyseessä oli vain markkinointitempaus. Anne höynäytti hienosti kaikkia ja Onlyfans-tilinsä tilaajamäärä lähti jyrkkään n
      Maailman menoa
      256
      958
    9. Voi Rakas siellä

      Olet ollut mun ajatuksissa taas koko päivän. Olet ihmeellinen kertakaikkiaan ja arvostan sinua niin paljon❤️Minulla ei o
      Tunteet
      18
      925
    10. Pidätkö kaivatustasi

      Minkä vuoksi erityisesti? Mikä hänessä vetoaa?
      Ikävä
      37
      897
    Aihe