Olen tänä syksynä päässyt mukaan tähän internetin ihmeelliseen maailmaan. Lukenut näitä juttuja, joihinkin vastannut.
Hiukan hämmentää kirjoittelu siitä onko nimi rekattu (mitähän sekin lienee?) vai ei.
Onko sillä jotain suurtakin merkitystä onko rekattu?
Sekö on tae päästä mukaan keskusteluun? En itse näin ainakaan koe.
On toki sellaisiakin keskusteluita joista en "ymmärrä" mitään, sisäpiirin juttuja, kuin hyvien tuttujen läpän heittoo.
Siitä huolimatta niitä on ollut hauskaa lukea (enkä tarkoita tällä mitään ivaamista tms.)
Jutut polveilee asiassa ja asian vieressä.
Hiukan hämmentää kirjoittelu siitä onko nimi rekattu (mitähän sekin lienee?) vai ei.
Onko sillä jotain suurtakin merkitystä onko rekattu?
Sekö on tae päästä mukaan keskusteluun? En itse näin ainakaan koe.
On toki sellaisiakin keskusteluita joista en "ymmärrä" mitään, sisäpiirin juttuja, kuin hyvien tuttujen läpän heittoo.
Siitä huolimatta niitä on ollut hauskaa lukea (enkä tarkoita tällä mitään ivaamista tms.)
Jutut polveilee asiassa ja asian vieressä.
Vastaukset 11
Vanhimmat
nimimerkin etu on se, ettei identiteettiä karkeas-
ti sanoen varasteta vahingonteko mielessä. Toinen
ehkä merkittävämpi seikka on luottamuksen ankku-
roiminen, jolloin voit edellyttää vastavuoroisesti
rehellistä mielipidettä. "Vapaasti kelluva" nimi-
merkki on kaikkien omaisuutta ja myös helppo kiu-
santeon kohde. Tätä tapahtuu, on tapahtunut ja
tullee jatkossakin tapahtumaan.
Tunnettu ei-rekattu lyhenne omalta osaltani on
silkkaa boheemia asennetta (en aina jaksa kirjau-
tua sisään muun surfauksen vuoksi). Toisaalta ky-
nänjälki tunnetaan ja IP-routtaus (Internet Proto-
kollan reittiselvitys) selvitetään tarvittaessa
nopeastikin häiriötekijöiden poistamiseksi.
Ei se ole tae, mutta reilun pelin käyntikortti.
Tässä taannoin käytiin keskustelua feikkaamisesta, ymmärsinkö oikein: kirjoittamisesta toisen nimimerkillä?
Keskustelu perustu rekattuun nimeen.
Tässä (ja monessa muussa vastaavassa tapauksessa) ei ole suojaa siitä onko nimi rekattu vai ei, kiusaa pystytään silti tekeen.
Mutta kiitos vastauksestasi, harkitsen:)
oikeilla raiteilla. Jos rekisteröityä nimimerkkiä
häiritään, on ylläpidolla keinot eristää kiusaaja.
Yleensä saa lyhyen kurssien kieliopissa, esim. yhdys sanoista tai yhdyssanoista.
Rekkaaminen tarkoittaa jonkinlaista nimimerkin rekisteröimistä. Itse olen kyllä rekisteröinyt nimimerkin, mutta en käytä sitä koskaan.
Jotkut kirjoittavat nimimerkikseen osaksi puheenvuoroaan. En tykkää siitä sen takia, että en välttämättä tiedä käynkö vuoropuhelua useamman kuin yhden kirjoittajan kanssa.
Ilkeilyä tulee usein ja jotkut moderaattorit ovat kiusankappaleita, jos heiltä puuttuu huumorintaju. Muuan ei kestä itseensä kohdistuvaa sarkasmia ollenkaan. En kirjoittele enää hänen isännöimille palstoille.
Kirjoittaminen ja vuoropuhelut ovat hyvää terapiaa. Eikä nämä puheenvuorot saa niin tärkeitä olla, että menee yöunet.
Toivotan hauskoja hetkiä näillä palstoilla.
Samaa olen ittekkin kattellu että korjauksen kielioppi virheeseen saa hyvin äkkiä.
Mitä väliä jos niitä tulee kunhan asiasta saa selvää, eiköhän jokainen kirjottaja siihen joskus syyllisty.
Keskustelun avauksiin on joskus taas hirvittävän vaikeeta lisätä mitään, joku "tsoukki"-immeinen vääntään taas avauksesta kuin avauksesta mitä tahansa hauskaa (ilkeydet ei hauskuuteen kuulu)
Meitä kun on niin kaikenlaisia...
Toivottavasti niitä hauskoja hetkiä tulee:)
niin merkitystä ole,onko nimi rekattu..Mukava kylläkin,että kirjoittaessa kumminki käyttää sitä samaa nimeä,niin tietää kenen kanssa juttelee..:)
Eikä sisäpiiriä sillai ole..Onhan se selvää,et kun on kauankin samat kirjoitellu,niin tutuks on tullut..:)
just tarkotin sillä sisäpiirillä, ne jotka on paljon kirjotellu, niille tulee väkisinkin se oma "kieli/piiri".
Läppä lentää niin kuin olis hyviäkin tuttuja.
Eihän siinä mitään pahaa ole, siihen keskusteluun on vaan näin kokemattoman vaikee osallistua:)
vaan tunkee mukaan..En ole koskaan huomannut,että ketään "pihalle" ajettais vaikka tuleekin keskusteluun mukaan..Nytkö kirjotat tänne usein,niin muutaman päivän päästä sinäkin olet "sisäpiiriläinen"..:D
sekaan vaan vaikkei mahtuiskaan.
Toivottavasti tähän ei jää "koukkuun".
Harrastus häiritsee työntekoo vai menikö se toisin päin;)
Jää tähän koukkuun...ehdottomasti.Pitää vaan hillitä itseään kylmähermoisesti..:DD
Sitä vähän pelkäsinkin....:))