Laukannostot

---

Itselläni on mielettömän kiltti lv-tamma, jonka kanssa minulla on kuitenkin pieni ongelma...

Tamma tietää kyllä mikä on laukkapohje, ja laukat nousevatkin täysin pohkeesta. Tosin aina laukannostossa alkaa hirmuinen pukittelu / pystyyn hyppiminen / tms. rodeo ennen kuin se laukka lähtee kunnolla käyntiin. Maastossa tätä ei tapahdu, vain kentällä. Mutta laukkaa kyllä oikeen nätisti kunhan pääsee tuosta alkuriehumisesta.

Miten voisin saada tämän kurjan tavan hevoselta pois? Pari kertaa on jo alas tultu eikä kovin hyvin seurauksin. Ei riehu lähes koskaan muuten ratsastaessa, laukannostot ainut ongelma.

2

534

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ............

      Oletko tarkastanut satulan ettei hankaa? Tai ettei selkä olisi kipeä..tms. Ne vaihtoehdot kannattaa tutkia ensin.

    • Elmo

      Hoitsuni [lv-tamma myöskin] harrasti tuota aivan samaa harrastusta; kentällä laukatessa rodeoesitys päälle ja maastossa ei mitään.
      Varusteet ja selkä on syytä katsastaa ensin. Voisiko olla niin, ettei hevonen tykkää laukata kentällä ja protestoi siksi [mainitsit ettei maastossa tee pukkeja; hevosen mielestä hauskempaa laukata maastossa, kenties]? Tai sitten sillä voi olla huonoja kokemuksia laukannostoista, hmm? Itse tuossa tilanteessa jätin satulan talliin ja painuin kentälle ratsimaan. Mutta tyhmä kun olen, pidän raippaa varmuudeksi mukana. Toisaalta pelkkä raipan läsnäolo vaikuttaa hoitsuni käytökseen, tiedä sitten millainen tapaus tämä sinun hevosesi on. Pukittelut ja muut vastalauseet ovat kuitenkin jääneet meiltä päin pois. Palkitseminen silloin, kun hevonen tekee oikein [nostaa laukan ilman pukkeja ja hyppimisiä], on tärkeää!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      173
      1905
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      154
      1350
    3. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      222
      1002
    4. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      71
      897
    5. 57
      842
    6. Mikä sua mies vaivaa?

      Siis oikeasti.
      Ikävä
      47
      783
    7. 93
      757
    8. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      63
      757
    9. Martina avaa suhdettaan

      IL 22.7: Martina avaa suhdettaan nuoreen Muhikseen. Nyt on jo vakavaa, on käyty syömässä Itä-Helsingissä. Onkohan muutt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      200
      677
    10. Martinan alamäki jatkuu

      Surkeasti menee ... https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/f899cee6-e216-4bd1-be3e-c61f68e67a4c ”Surkeasti kulkee”
      Kotimaiset julkkisjuorut
      151
      646
    Aihe