Löysin tänään loistava tavan auttaa Ron Paulia... vaihda nykyinen Googlen tms. työkalupalkki nettiselaimessasi Ron Paul palkkiin ja käytä siinä olevaa Yahoon hakutoimintoa etsiessäsi tietoa netistä. Tsekkaa lisätiedot täältä http://www.ronpaultoolbar.com/cgi-bin/myapp/app.cgi?refid=157
Tue Ron Paulia (ilman lahjoitusta)
2
605
Vastaukset
- lib,libimpi, libein
Obama on Yhdysvaltain liberaalein senaattori
1.2.2008 12:53
Obama ja Clinton äänestivät senaatissa kuin kaksoset.
Sekä Barack Obama että Hillary Clinton ovat liukuneet viime vuonna äänestyskäyttäytymisessään vasemmalle. (AP / LK)
Yhdysvaltain seuraavaksi presidentiksi pyrkivä demokraattien Barack Obama oli vuonna 2007 äänestyskäyttäytymiseltään maansa liberaalein senaattori. Asia käy ilmi National Journalin vastajulkaistusta selvityksestä, jossa listattiin senaattoreiden kaikki äänestykset viime vuonna. National Journal on taulukoinut senaatin ja edustajainhuoneen äänestyksiä jo 27 vuoden ajan.
Sekä Obama että New Yorkin senaattori Hillary Clinton siirtyivät äänestyskäyttäytymisellään entistä vasemmalle. Obama oli vielä vuonna 2006 vasta 10. liberaalein ja Clinton 32. liberaalein senaattori. Viime vuonna Clinton kipusi 16. liberaaleimmaksi.
Molemmat edustavat demokraattipuoluetta ja taistelevat toisiaan vastaan puolueensa presidenttiehdokkuudesta.
Raivoisasta ja osin ilkeämielisestä kampanjoinnistaan huolimatta Obama ja Clinton äänestivät viime vuonna hyvin samankaltaisesti senaatissa: kaksikko äänesti 267:llä äänestyskerralla ainoastaan 10 kertaa toisistaan poiketen.
Kumpainenkin tuki Yhdysvaltain joukkojen Irakista kotiuttamista. He äänestivät keskenään samalla tavalla myös terveydenhuollosta, koulutuksesta, energiapolitiikasta sekä maahanmuuttolakien reformista.
(IL)- niistä
Tyypilliseen tapaansa toimittajat sekoittavat asiat. Yhtä tyypilliseen tapaan lukijat eivät ymmärrä kyseenalaistaa toimittajien typeryyksiä.
Aina kun euroopassa puhutaan liberalismista amerikkalaisessa kontekstissa, niin pitää muistaa mainita, tarkoitetaanko sillä amerikkalaista vai eurooppalaista liberalismia. Amerikkalaisella liberalismilla ja klassisella liberalismilla ei ole mitään tekemistä keskenään. Amerikkalainen liberalismi on sosialismia.
Obama on siis yhdysvaltain sosialistisin senaattori.
Tee testi ja katso miten itse sijoitut Nolanin kartalla:
http://www.theadvocates.org/quiz.html
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?921816- 851272
- 1101133
- 761017
- 105919
Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56848- 47761
- 36752
Olen huolissani
Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis47701- 33683