Ehkäisykielto on ja pysyy. Niin kauan, kuin asia on SRK:n käsissä.
Ainoa keino vaikuttaaa asiaan on saada aikaan ulkopuolista painostusta SRK:n taholle. Eli julkisuutta asialle. Kirkko olisi tässä tietenkin avainasemassa mutta myös terveydenhoitojärjestelmä ja tietenkin yleinen mielipide.
Mitään ei tapahdu asiaa vl-piireissä märehtimällä. Ymmärrystä ehkäisykielto saa yhä vähemmän ja vähemmän sisäpuolellakin mutta mahdollisuudet vaikuttaa puuttuvat. Olisi jo aika nostaa kissa pöydälle.
Ainoa keino vaikuttaaa asiaan on saada aikaan ulkopuolista painostusta SRK:n taholle. Eli julkisuutta asialle. Kirkko olisi tässä tietenkin avainasemassa mutta myös terveydenhoitojärjestelmä ja tietenkin yleinen mielipide.
Mitään ei tapahdu asiaa vl-piireissä märehtimällä. Ymmärrystä ehkäisykielto saa yhä vähemmän ja vähemmän sisäpuolellakin mutta mahdollisuudet vaikuttaa puuttuvat. Olisi jo aika nostaa kissa pöydälle.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Miksi tämä asia on niin tabu vl-liikkeessä?
Itse olen jo lapset tehnyt ja mietin jälkikasvuani miten niille selittäisi asian, että ei se usko ole siinä lapsilukumäärässä ja mitä avioliitto on uskovaisen naisen näkökulmasta katsottuna. Totta on, että seksi on yksi avioliiton tärkeimmistä asioista ja naisena on todella raskaaksi tulemisen pelko koko ajan taustalla. Ainakin minä koin sen ja siitä mieheni kanssa myös keskusteltiin. Mieheni ymmärsi asian tosi hyvin.
Olen ajatellut, että ei voi olla näin, että ihminen on kone, joka lapsia koko ajan tekee. Tosi asia on, että ei lapset voi saada rakkautta isossa lapsijoukossa. Imettää kaikessa rauhassa ja alkaakin odottamaan lasta. Hui ihan hirvittää.Vauva saattoi olla vasta 3-4 kuukautta vanha ja uusi vauvan alku alkoi. Imetys jäi. Ei ole normaalia. Silloin, kun oli paljon pieniä lapsia, niin sitä meni sumussa ja ihmettelee miten sitä on selviytynyt.
Toivoisin seuraavalle sukupolvelle helpotusta tähän lapsiasiaan. En ajattele niin kuin nykyisin luulen monien ajattelevat, että heidän täytyy kestää, kun mekin on kestetty.
"Miksi tämä asia on niin tabu vl-liikkeessä?"
Koska suut on tukittu. Pelolla. Suurinta valtaa käyttää SRK, Jumala tulee vasta sitten hiukan perässä. Ja tämä on totuus: useassakin asiassa SRK on vienyt Jumalalta puhevallan. Ehkäisykielto on niistä vain julmin.
Jaakobilla oli neljä vaimoa niitä lapsia synnyttämässä, eikö se kerro, että leset eivät oikein tunne Raamttua, ja tosiasioita ei kerrota ihmisille.
Kumma se on, kun Vanhassa Testamentissa niitä vaimoja oli todella vaikka kuinka monta miehellä.
Olihan se lasten synnytys silloin helpompaa, vaikka eihän niiä monia vaimoja tänä päivänä voisi olla kristityllä.
Mutta lapsia vain sen verran, kuin äiti jakssa synnyttää.
Miehet ovat liian kovia vaimoilleen.
Uskonnon nimissä.
kieltäytyisivät menemästä naimisiin sellaisen VL-miehen kanssa, joka ei hyväksy ehkäisyä, niin jopas tulisi vauhtia muutokselle.
jospa se onkin nainen se, joka niit lapsii haluaa...:0)
puheenvuoroista päätellen he haluavat lapsia, kuten tietysti kaikki muutkin suomalaiset naiset. Ja sehän täysin normaalia perhe-elämää.
Mutta jos ulkopuolinen taho vaatii naisen synnyttävän lapsia niin paljon kuin mahdollista, silloin naisen rooli on muuttunut tuotantovälineeksi. Kuka siis haluaa mennä naimisiin ja tulla SRK:n lapsitehtaaksi.
Se on eri asia kuin miehen ja vaimon välinen onnellinen perhe-elämä, josta he päättävät keskenään, ja johon kenelläkään muulla ei ole nokan koputtamista.
Siis haluaanko sivistynyt ja nykyisin jo kansainvälinen suomalainen nainen SRK:n lapsentekokoneeksi. Siinä on ydinkysymys.
siksi, että sillä on Jumalan synnilla tahallisesti peloteltu kannattajajoukko. Kaikki mitä teet on syntiä, tai johtaa syntiin. Siis teetpä mitä hyvänsä, niin et osaa tehdä mitään oikein. Kaikki on syntiä, on suuria ja pienempiä, koska SRK on jyvittänyt ne.
Miksette pane asioita järjestykseen. Jättäkää SRK kokonaan, kaikki vaan jättää sen. Istukoot se sikariporras siellä yksinään. Sillähän asia on selvä.
Ja siitä huolimatta teillä on sama Jumala kuin ennenkin, paitsi että Hän on rakkauden Jumala.
Hän ei erottele ketään, kaikki ovat samanarvoisia, kaikilla on sama armo ja kaikille Hänen pyhään sanaansa ja Jeesuksen uskoville annetaan synnit anteeksi.
Miksi annatte alistaa itseänne, usko Jeesuksen teidät pelastaa eikä SRK.
Mikäli johto valittaisiin edes hiukan demokraattisesti, uskon vakaasti, että ehkäisykielto olisi pian muisto vain. Nyt kukaan ei uskalla asettua johtajavaltaisessa järjestelmässä vastahankaan tai ilmaista ainoatakaan poikkipuolista näkemystä.
Ja kun dokmaattiset johtajat valitsevat seuraajansa ei siinä paljoa muutosten tuulet pääse puhaltelemaan.
Kuitenkin muutoksia on pakko tulla. Uusi sukupolvi ei enää hyväksy kaikkia oppirakennelmia niitä tarkoin pureskelematta.
Ovathan ne kokonaiset valtiotkin ovat romahtaneet, kun ihmiset ovat avanneet silmänsä ja heränneet. Sellaisetkin, kuin DDR jossa vain muutamat käyttivät valtaa, kertoivat mikä on oikein ja mikä väärin, kontrolloivat ja rankaisivat.
... että ne, jotka silmänsä avaavat ja jotka voisivat olla uudistajia, jättävät vahoillislestadiolaisen seurakunnan. En syyttäisi vaan SRK:ta vaan niitä paikallisia uskovien yhteisöjä, joissa sosiaalinen kontrolli on tosi vahva. Siinä ei jää paljon yksilölle tilaa omiin elämänsä ratkaisuihin. Ja sitten on tietenkin tämä syntipelko. Uskovan huomio kiinnittyy toissijaisuuksiin, esim. tähän ehkäisyyn, ja käsitykset uskosta ja Jumalsta voivat olla aika heikkoja ja ulkokullaisia. Kyllä helppoa saarnaakin, jumalansanaa, täytyy omassa päässään pohtia, eikä kaikkea sellaisenaan sisäänsä ottaa. Puhujatkin ovat erehtyviä, ja puhe on toista kuin käytäntö. Aina vaan kehoitan ihmisiä pohtimaan enemmän, ja yhdistelemään asioita.
Ei sitä ihminen ite miettimällä kunnian rannalle kostu.
ja mielellään onnellisena. Ei se Jumala meitä tänne vain kiusatuiksi ja koetelluiksi ole lähettänyt, vaan myös kirkastamaan valoansa, esim. läheisiä auttamalla ja tukemalla.
Monesti päätänsä saa vaivata, kuinka apua tarvitsevia auttaa voisi ja kunnian rannalle pääsyä odotellessa täyttäisi tässä maailmassa velvollisuutensa yhteiseksi hyväksi. Mielellään ei omasta elämästä tee kaikin kujein raskasta rekeä, jotta voisi olla hyödyksi, ei omaksi ansioksi vaan Jumalan kunniaksi.
"ne, jotka silmänsä avaavat ja jotka voisivat olla uudistajia, jättävät vahoillislestadiolaisen seurakunnan. "
Näimpä. Itse olen yksi niistä. Tällä hetkellä tuntuu, että tekisin mitä tahansa jos voisin auttaa näitä täysin uupuneita äitejä hirvittävän taakkansa alla. Lähituttavapiirissäni useita sellaisia mutta yksinpä ei kovin kummoisiin juttuihin pysty. Lisäksi itselläkin pieniä lapsia.
Keinoiksi jää melkein ainoastaan se, että huokaa ylöspäin ja pyytää Jumalalta sitä, että he näkisivät, ettei ehkäisy todellakaan ole autuuden ehto.
Olen lukenut palstaa hieman ja pannut merkille, että aika moni tänne kirjoittaneista vl:stä on sanonut käyttäneensä ehkäisyä.
Se on hienoasia, hyvää uudistusta.
Toivonkin että srk:n johto hyväksyy ehkäisyn käytön , niin moni meistä vl:stä kun käyttää ehkäisyä. Ja me myös ;-)