Osaisko joku valasta miten toi Jenkkilästä tilattavien esim. vaatteiden vastaanotto toimii, meneekö tullin kautta jne...? Ite olen tilaamassa sandaaleja joiden arvo toimituskuluineen on n. 45€ Ja vielä toi maksu että olisin maksamassa Nordean Mastercardilla, sivut josta olen tilaamassa hyväksyy tämän maksuvälineen. Kannattaako tähän taopaan luottaa?? Sivut on kyllä https:// tilassa eli jonkinlainen "suojattu" sivu?
EU-maista, esim. Englanti/saksa pystyy ilmeisesti tilata ihan normaalilla käytännöllä suoraan kotiin? -Kiitos!
EU-maista, esim. Englanti/saksa pystyy ilmeisesti tilata ihan normaalilla käytännöllä suoraan kotiin? -Kiitos!
Vastaukset 2
Vanhimmat
(ei Jenkkilä, mutta EU:n ulkopuolelta).
Tulli tuli sen parusteella, paljonko kangasta ko. tuotteissa oli. Siihen alv päälle.
Tullittomuusraja kannattaa tarkistaa (on n. 50 eur luokkaa). Tullata kai pitäs joka tapauksessa, jos lain kirjainta noudattaa.
Jos tulli ja alv yhteensä (laskettuna tuotteen ja rahdin yhteishinnasta) on alle 10€ niin paketti jenkeistä tulee suoraan kotipostiin. Jos tulli ja alv on yli tuon summan, joutuu makselemaan nuo maksut. Kannattaa tullin sivuilta vilkuilla, mikä on vaatetavaran tulliprosentti.
EU-maista tilatessa ei ole tulleja ja alveja.
Jenkkilöistä on tullut tilattua varsin paljon vaatetta, leluja ja harrastevälineitä tullin kanssa ja ilman. Luotettava kauppias ja suojattu yhteys niin ei yleensä ole vaaraa väärinkäytöksistä.