OP-tuotto A ja Op-korko plus A jatkuvasti miinukesn puolella. Nouseekohan nää koskaan ?
Laskee vaan
miinusta pukkaa - - - -
222309
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
on nyt halvempi ostaa. Kyllä nousua tulee. Tässä mitataan todelliset sijoittajan kyvyt ostaa tuotetta, vaikka mennään alaspäin.
Nousun aikana on helppo olla mukana ostelemassa. :-)
Nythän on niin ystävä hyvä, että nyt niitä lisäsijoituskia kannattaa ostaa, kun ovat halpoja. Ei muuta kuin ostelemaan. Sitten kun nousee niin myyt pois tai irtisanot !
Hoopo vastaus tuo :
-Nousun aikana on helppo olla mukana ostelemassa -
Mitä nämä OP-tuotto A ja Op-korko plus A ovat ?
Yhdistelmärahastoja. Mitä ne sisältää ?
kenellä riittää kärsivällisyyttä odotella niitä voittoja sanotaan vaikka 5-10 vuotta...
Entä jos tappioni vaan jatkuu ja sijoitukseni hupenee aivan nollaan. Niin jäänkö pankile velkaa ?
Siis jos sijoitus menee nollaan ja vielä pakkasen puolelle.
Kyllä se on helppohintaista kehoittaa ostelemaan lisää, kun on niin halpaa nyt.
Tällaisella taktiikalla tuhoaa lopullisesti mahdollisuudet olla mukana sijoitustoiminnassa.
Viisas sijoittaja harkitsee koko ajan toimiaan: ostanko, lunastanko vai annanko olla entisellään?
Erityisen tiukka paikka on pitkään jatkunut alamäkivaihe.
Itse olen sitä mieltä, että rahastosijoittajan tulee olla valppaana trendinomaisen muutoksen aikaan. Itse olen valmis tällaisessa tapauksessa, missä nyt mennään, lunastamaan myös tappiollisia rahastoja.
Tilanteen selkiinnyttyä voi hypätä uudelleen kyytiin.
Itse käytän rahastovaroja lyhyen koron rahastoissa tarvittaessa, koska siirrot sinne ja pois ovat halpoja. Valitettavasti OP-rahastoyhtiöllä nämäkin on hinnoiteltu tosi kalliiksi, kuten muutkin OP:n palvelut.
Monissa muissa yhtiöissä lyhyen koron rahastoilla ei ole merkintä-eikä lunastusmaksua ollenkaan.
Olen omalta osaltani ratkaissut rahastojen osalta tilanteen niin, että olen keskittänyt kymmenen rahaston varat kahteen menestyvään rahastoon eli Nordea Venäjä-rahastoon ja Mandatum Kulta-rahastoon. Molemmat ovat nousseet koko ajan, vaikka lähes kaikki muut ovat laskeneet. Nousua molemmissa on lyhyessä ajassa n. 10 %.
Seuraan valppaana varsinkin isoa kultarahasto sijoitustani, koska se lähtee joskus alaspäin, kun talous selkenee nykyisestä kaaoksestaan. Silloin siirrän varat muualle, jos ei ole selkeätä paikkaa, niin jälleen lyhyen koron rahastoon väliaikaisesti.
Muuten tuollaisiin rahastoihin, mitä tämän ketjun aloittajalla on, en panisi ropoakaan. Ne eivät nouse silloin kun olisi nousun paikka ja tulevat aina alas kun vähänkin kurssit notkahtavat.
Kurssihistoria / Vuosittain
Vuosi Muutos % Ylin Alin Viim. Volyymi kpl Volyymi EUR
2008 -1.94 37.62 36.81 36.81 0.00 0.00
2007 +1.16 39.32 36.82 37.54 0.00 0.00
2006 +8.38 102.96 33.90 37.11 0.00 0.00
2005 +12.26 34.27 3.26 34.24 0.00 0.00
2004 +8.85 30.55 27.97 30.50 0.00 0.00
2003 +10.49 28.08 23.71 28.02 0.00 0.00
2002 -7.92 28.51 23.56 25.36 0.00 0.00
2001 -0.25 27.61 27.16 27.54 0.00 0.00
Olen tappiolla jo pari tonnia ja jos nyt sanon sijoitukseni irti, menetän vielä enemmän. Onkai täällä nyt muitakin jotka ovat haksahtaneet kyseisiin rahastoihin.
OP-Tuotto
OP-Tuotto on hyvä vaihtoehto, kun haluat sijoittaa pääasiassa korkomarkkinoille, mutta myös osakemarkkinoiden tarjoamat tuottomahdollisuudet kiinnostavat. Rahaston varoista 60 % sijoitetaan korkorahastoihin ja loput osakerahastoihin.
Sijoittaessasi OP-Tuottoon saat valmiiksi hajautetun rahastosalkun yhdellä sijoituksella ja pienelläkin säästösummalla. Sijoitusajaksi kannattaa varata noin neljä vuotta, sillä korkotason muutokset ja osakemarkkinoiden kehitys vaikuttavat rahaston arvon kehitykseen ja tilapäiset tappiot ovat mahdollisia. Sijoitusaika tasaa arvon vaihtelua ja saat paremman tuoton sijoituksillesi, kun voit rauhassa odottaa rahaston arvonnousua.
OP-Tuotto sijoittaa sekä korko- että osakerahastoihin
Perustilanteessa rahaston varoista 60 % sijoitetaan korkorahastoihin ja 40 % osakerahastoihin. Salkunhoidossa tarkkaillaan aktiivisesti markkinatilannetta ja sijoitusten painopistettä voidaan muuttaa sen mukaan:
* Jos osakemarkkinat ovat laskussa, voidaan rahaston varoista 80 % sijoittaa korkorahastoihin.
* Jos taas osakemarkkinoiden kehitys näyttää suotuisalta, voidaan osakesijoitusten määrää nostaa 60 prosenttiin.
OP-Tuoton sijoituskohteena ovat muut OP-sijoitusrahastot. Sijoituskohteiksi valitaan Euroopan korko- ja osakemarkkinoille sekä kotimaisille osakemarkkinoille sijoittavia rahastoja. Hajautus eri maihin, toimialoille ja liikkeeseenlaskijoihin on omiaan tasaamaan rahaston riskiä eli arvon heilahtelua.
Rahastolla on sekä kasvuosuuksia (A-osuudet) että tuotto-osuuksia (B-osuudet). Kasvuosuuksista saat niiden arvonnousun mukaisen tuoton, kun myyt rahasto-osuutesi. Tuotto-osuuksille jaetaan vuotuista tuottoa kerran vuodessa. OP-Tuoton vuotuinen tuotto on vähintään kolme prosenttia vuoden viimeisenä pankkipäivänä lasketusta rahaston B-osuuden arvosta.
Sijoittaa voit vaikka heti
* Mukaan OP-Tuottoon pääset pienelläkin summalla ja voit koska tahansa tehdä lisäsijoituksia.
* Saat yhdellä sijoituksella valmiin korkopainotteisen rahastosalkun.
* Sijoittamiasi varoja hoidetaan aktiivisesti, eikä sinun tarvitse itse huolehtia markkinatilanteen muutoksista.
* Suositeltava minimisijoitusaika on neljä vuotta.
* OP-Tuotto sopii sinulle sijoituskohteeksi, kun haluat helppohoitoisen sijoituskohteen, joka tuottaa paremmin kuin korkorahastot, mutta jonka riskitaso on alhaisempi kuin osakerahastojen.
* OP-Korko Plus, OP-Tuotto, OP-Spektri ja OP-Pirkka muodostavat rahastoperheen, josta löytyy jokaiselle sopiva vaihtoehto riskitason ja tuotto-odotusten mukaan.
Rahastomerkinnän tekemiseen saat apua puhelinpalvelusta tai omasta osuuspankistasi. Voit myös tehdä merkinnän itse Internet-palvelussa. Sijoituskohteena olevien rahastojen hallinnointipalkkiot eivät vaikuta OP-Tuotto sijoitusrahaston kokonaishallinnointipalkkioon, eikä rahasto joudu maksamaan merkintä- tai lunastuspalkkioita muista rahastoista. Tutustu yksinkertaistettuun rahastoesitteeseen, josta löydät tarkempaa tietoa rahastosta ja sijoittamisen kuluista.
Haluatko tietää, mihin rahaston varat sijoitetaan?
Rahasto-osuuden arvo lasketaan jokaisena pankkipäivänä. Rahasto-kurssit sivulla voit seurata arvon kehitystä rahaston perustamisesta lähtien. Kuukausikatsauksesta näet mihin rahaston varoja on sijoitettu edellisen kuukauden aikana. Siitä löydät myös salkunhoitajan katsauksen kuukauden tapahtumiin sekä rahaston tunnusluvut.
Hallinnointipalkkio
Lunastuspalkkio
Merkintäpalkkio
Perustamispäivä
Vertailuindeksi
Salkunhoitaja
3,26
Viimeisin tuotto-osuus (eur)
96
100
104
108
112
116
120
124
1.
1
1
.2
00
4
2
1
.7
.2
00
5
5.
4
.
2
00
6
2
2
.
1
2.
2
00
6
1
3
.9
.2
00
7
Vertailuindeksi
Arvonkehitys 1.11.2004-30.11.2007
OP-Korko Plus
-
0,79%
-0,65%
1,91%
-1,44%
3,92%
-0,48%
-
4,90%
-1,01%
-
-1,30%
-1,02%
-1,41%
-2,42%
-1,27%
Tuottoero
-0,79%
-
6,20%
4,94%
3,33%
1,41%
Vertailuindeksi
0,16%
-1,83%
-1,99%
-0,46%
-
-
Tuottoero
3,46%
Vertailuindeksi
1,63%
-
2006
2005
2004
2003
2002
Vuosittainen tuotto
-
-
1,97%
2,43%
7,83%
9,82%
4,86%
4,71%
Kumulatiivinen tuotto
OP-Korko Plus
OP-Korko Plus
Tunnuslukuja
-0,62
3,04%
Vertailuindeksi
-0,16
2,91%
OP-Korko Plus
Marraskuussa pankkisektori ilmoitti uusista alaskirjauksista kolmannen
neljänneksen tulosraportoinnin jälkeen. Marraskuussa valtionlainojen
korko laski ja korkokäyrä jyrkkeni. Yritysten tulokset rahoitussektoria
lukuun ottamatta ovat olleet hyviä. Arvostustasot ovat sen verran
maltillisia, että vasta merkittävä tulosten lasku saisi osakkeet näyttämään
kalliilta. Euroalueen osakemarkkinoiden päähuoli marraskuussa oli
vahvistuva euro, jonka vaikutus yritysten kilpailukykyyn alkaa olla
merkittävä. Euroopassa isojen yhtiöiden kurssit kehittyivät paremmin
kuin pienyhtiöiden kurssit.
Matalan riskitason yhdistelmärahasto, joka perustilanteessa sijoittaa
varoistaan 80 % korko- ja 20 % osakemarkkinoille. Rahasto tekee
sijoituksensa Suomen ja muun Euroopan osake- ja korkomarkkinoille
toisten OP-Rahastoyhtiön hallinnoimien sijoitusrahastojen avulla. Yhteen
yksittäiseen rahastoon voidaan sijoittaa enintään 20 % rahaston arvosta.
Perustilanteessa noin puolet osakesijoituksista tehdään Suomeen ja
puolet muualle Eurooppaan. Rahasto pyrkii kohtuullista aktiiviriskiä
ottamalla saavuttamaan vertailuindeksiään paremman tuoton pitkällä
aikavälillä.
Sijoitusten jakauma
%
Omaisuusluokka
80,72
Korkosijoitukset
19,11
Osakesijoitukset
0,17
Kassa ja muut erät
Suurimmat sijoitukset
%
Meur
Sijoitus
19,24
117,9
OP-Obligaatio X
19,22
117,8
OP-Obligaatioindeksi X
13,05
80,0
OP-Cash Manager X
7,83
48,0
OP-Euro Plus X
7,41
45,4
OP-Yrityslaina X
6,35
39,0
OP-Delta X
5,84
35,8
OP-Euro X
3,59
22,0
OP-High Yield X
3,56
21,8
OP-Eurooppa Osake X
2,73
16,8
OP-Eurooppa Arvo X
Rahaston sijoitusten jakauma
Korkosijoitukset
%
80,72
Osakesijoitukset
%
19,11
Kassa ja muut erät
%
0,17
Yhdistelmärahasto
Pohjola Varainhoito Oyj
1 kk
3 kk
6 kk
1 v
2 v p.a.
3 v p.a.
5 v p.a.
Yhdistelmä
1.11.2004
1,0% Min 8 EUR
1,0% Min 8 EUR
1,20%p.a.
Lue lisäksi allaoleva OP-Tuotto A -ketju, johon vastattu viimeks 11.1, siinä puolesta ja vastaan. Ei niitten arvo kokonaan valu nollaan, se on varma. Mutta viime vuotena kesä-07 Tuoton 5%:n ja korko+:n 3%:n nousu ovat takaisin nollilla nytten. Nämä ovat vähän niinku mummorahastoja silleen, että kun jostain saadut rahat sinne laitetaan, niin jotain 3-5 vuoden jaksolla sijoituksen pääoma säilyy ja pitäs noustakin vähän enemmän kuin tilillä tai lyhytkorkorahastossa (viime mainittuihin pitkäksi aikaa sijoittamalla leikkaa itseltään sen vähän korkeamman tuottomahdollisuudenkin pois). Jos pitää vähän järeämmästä menosta, niin joutuu miettimään. Mutta koulunkäyntiä kaikki tyynni. Muuten nuo OP-Euro ja Euro-Plus taitavat olla kuralla vieläkin; kolmeen kuukauteen eivät ole tuottaneet mitään..
"Nousun aikana on helppo olla mukana ostelemassa."
Niin, kerro...
"kenellä riittää kärsivällisyyttä odotella niitä voittoja sanotaan vaikka 5-10 vuotta..."
Minulla. Kymmentä vuotta eivät kurssit ole vielä koskaan lasketelleet, enkä usko niin käyvän nytkään, mutta pari vuotta tässä kyllä voi ihan hyvin mennä miinuksella. Itse sijoitan rahastoihin ja osakkeisiin ainoastaan sellaista "ylimääräistä" rahaa, jota en tarvitse päivittäiseen kulutukseen. Olen odotellut tätä laskua innolla jo vuodesta 2005 lähtien ja nyt kun se näyttää toteutuvan, niin kasvatan hiljalleen kuukausittain säästämääni summaa. Hyviä teollisuusosakkeitakin saa koko ajan halvemmalla. Tämä tuntuu niin hyvältä, että pitää oikein nipistää itseään, että voiko tämä olla tottakaan!
te rahojanne laitattekin. sammon varatilillä ois saanu paljo paremmin. ja tämä esimerkki ei ees ollut paras... esim mandatum ukraina
En minäkään tiedä, milloin kannattaa olla ostamassa. Kun nousee vai laskee ? Jos joku jaksaisi selittää mulle hoopolle tään jutun.
Mulla osuuksia
Op-tuotto A 80 %
Op-korko Plus A 20 %
Ja sijoitin sinne 15 000 euroa ja joka kuukausi 80 euroa lisää.
No kun ei osata yhtään näitä sijoitus juttuja ja sijoitusneuvoja suositteli tätä rahastoa. Kun ei olla pelattu näitten rahastojen kaa ja sieltä pankista neuvoivat tekemään näin, kun oli ylimääräistä rahaa käyttötilillä.
Olen kokemusperäisesti sitä mieltä, että on rohkeaa sijoittaa laskeviin kursseihin. Laskun päättymistä on mahdoton ennustaa. Se voi jatkua erittäin pitkään tai sitten ei.
Itse sijoitan vain nouseviin kursseihin. Pitää olla selvästi maalaisenkin havaitsema käänne nousuun, ennen kuin uskallan panna rahastoihin varojani.
Olen tällä taktiikalla välttänyt tappiot ja saanut huomattavia voittoja. Olen piensijoittaja ja sain viime vuonnakin lähes 10.000 euron tuotot eli prosenteissa noin + 25 %. Yleensä viime vuoden tuotot jäivät sijoittajilla vaatimattomiksi muutamaan prosenttiin tai jopa tappiollisiksi. Menestyin siis erittäin hyvin.
Kahtena edellisenä vuotena tuotot olivat reippaasti yli 50 %.
Tärkein sijoituspäätökseni koskee tappiolla olevia rahastoja. Olen sitä mieltä, että pitää rohjeta lunastaa myös tappiolla olevia rahastoja. Lisätappioiden välttäminen on vielä tärkeämpää kuin voittojen saaminen.
minä olen pien säästäjä ja myin fokuksen pois kun rupesi usasta tulemaan huonoja uutisia.
odotan 0 kasvua tai lievää tappiota tänä vuonna nutta säännöllinen säästäminen jatkuu op korko ssassa. kun usan tilanne kääntyy niin kurssit nousevat jolloin palataan osake rahastoihin.
jos kuottaa vain pankin virkailijoihin niin saakin olla pimennossa! seuraavatkohan edes talous kiemuroita. Antavat varmaan vain kaavamaisia suosituksia. Omaa aktiivisuutta kiitos. ja kärsivällisyyttäkin tarvitaan. :)
No mites niitä rahastojen merkintöjä tietää muutella, kun aina kun katson niin molemmat Op-tuotto a ja Op-korko plus a ovat joko miinuksella tai sitten plussalla. Siis molemmat samaan aikaan. tänään tuotto 0,44 ja korko 0,34. Eilen molemmat miinuksella....
..pitemmästi kirjoitella, mutta sulla vika on siinä, että nuo rahastot ovat hyvin samankaltaisia keskenään, Tuotossa osakepainoa vähän enemmän. Siksi ne liikkuvat aina samaan suuntaan. Mutta rahastosiirtoja samoille varoillehan ei tehdä yhtenään (esim.viikottain), siinä valuu vaihtopalkkioihin tuottoa, mahd.pääomaakin. Homma hoidetaan paremmilla rahastovalinnoilla esimerkiksi. Mutta se on opiskelua kaikki. Jos joku kirjottaa pitemmän tarinan, taidan uinahtaa välillä..
Kiitos tiedoista. Ihmettelinkin jo, että pitäisikö niitä vaihdella, mutta nytpä selvis sekin, ettei ole mitään syytä vaihteluun.